Fotbalové utkání a média v Německu. To patří k sobě. Je to především zábava, ale také skvělý byznys. Německý zábavní průmysl to pochopil a zařídil se podle toho. Dnes, když navštívíte fotbalové utkání bundesligového klubu, máte nejen o zábavu postaráno. Odejdete zpět domů dobře naladěni a nemusí zrovna váš oblíbený mančaft vyhrát. Navíc si můžete být jisti, že utkání bude i v televizi.
Přijíždíme do Kaiserslauternu v půl páté odpoledne. Stotisícové město v německé spolkové zemi Porýní-Falc (Rheinland-Pfalz) je na nohou. V 18.30 hodin zde začne na slavném stadionu Fritze Waltera na vršku Betzenberg utkání prvního kola Poháru UEFA mezi domácím 1. FC Kaiserslautern a severočeskými prvoligovými FK Teplice. Středeční tisk si všímá loňské porážky 1.FCK v Poháru Intertoto na teplickém hřišti 0:4 a burcuje klub z Falcka k odplatě. Bulvární Bild doslova v titulku píše, že je čas vyhrát a zapomenout na blamáž z minulého roku.
Německo má v letošním ročníku Poháru UEFA pět zástupců: 1.FC Kaiserslautern, Borussia Dortmund, Hamburger SV, FC Schalke 04, Hertha BSC Berlín. Všechna první utkání se hrají ve dvou dnech. Jsou vysílána v německých televizích.
Německé veřejnoprávní televizní kanály ARD a ZDF musely mít starosti. Daly si za úkol odvysílat všechna fotbalová utkání, přitom z důvodu velkého počtu účastníků v soutěži se časy výkopů překrývaly. Přesto to vše zvládly.
Přímo v Německu zjišťujeme, že zdejší druhý veřejnoprávní kanál je schopen k okamžité improvizaci. Ačkoliv oficiální výkop našeho sledovaného zápasu byl stanoven na čtvrt na sedm, dostáváme informaci, že kvůli ZDF bude o čtvrt hodiny posunut, na půl sedmou. Hlavním středečním večerním utkáním je Austria Vídeň – Borussia Dortmund. Klub Kollera a Rosického je v Německu chápán jako u nás Sparta nebo Slavia, proto je klub z Vestfálska upřednostňován. Proto první zápas Hertha BSC – KS Groclin Grodzisk začíná už v 17.15 hodin. Naše utkání 1.FCK – FK Teplice na stejném kanálu – ZDF, začíná v už zmiňovanou hodinu. Ve standardním čase po osmé večer pak druhý kanál odvysílá v přímém přenosu utkání z Vídně.
Druhý den ve čtvrtek německá televize vysílá i poslední zbývající zápasy. Opět na ZDF i na ARD. A jen tak pro zajímavost. Ve středu pozdě večer ještě ARD nabídne divákům přímý přenos z MS ve fotbale žen z USA. Němky sehrály utkání s Japonkami.
A jak se zachovala veřejnoprávní Česká televize? Dělala mrtvého brouka. Ačkoliv na tiskové konferenci Redakce sportu ČT fotbalový komentátor Pavel Čapek významně pronese: „Věnujeme se mezinárodnímu fotbalu, zatímco Nova a Prima má smlouvu na domácí,“ jeho vyjádření působí po minulém týdnu jako špatný vtip. Korunu tomu všemu nasadí šéf sportovní redakce na Kavčích horách Otakar Černý: „Není to projev pragocentrismu, ale v roce velkých sportovních akcí musíme z ekonomických důvodů něco oželet.“
Na zmíněné tiskovce jsme se mohli dozvědět, že pro Pohár UEFA má ČT smlouvu jen na domácí zápasy pražské Slavie. Černý slíbil, že bude jednat i s majiteli dalších práv, ale jedním dechem dodal, že tato soutěž není pro Českou televizi prioritou.
A že je to pravda, jsme se mohli přesvědčit hned ve čtvrtek večer ve zpravodajské relaci Branky, body, vteřiny na ČT 1. Šéf Redakce sportu ČT se nezmohl ani na to, aby přímo do dějiště utkání v Kaiserslauternu vyslal dvoučlenný tým – redaktora a kameramana. Jediné k čemu se veřejnoprávní televize odhodlala, byl rozhovor s teplickým trenérem Františkem Strakou, jenž na kameru ČT zápas zkomentoval a zároveň popsal z Teplic. U Žižkova a Slavie to bylo jiné. Tady už byly obrázky.
Přímý přenos jak televize, tak rozhlasu
Stadion Fritze Waltera na vrchu Betzenberg se impozantně vyjímá nad městem v údolí. Fotbalový stánek v současnosti pojme 40 tisíc diváků. Vzhledem k tomu, že se zde v rámci MS 2006 odehraje jedna základní skupina, stadion je nyní v přestavbě. Cílem je, aby se na fotbal mohlo v jednom okamžiku dívat až 60 tisíc lidí.
Davy lidí oblečených v rudých dresech a pestrobarevných šálách míří na kopec. Jsou tu všichni. Od dětí, po teenagery, muže i ženy. Všichni se přišli bavit. Ačkoliv současný kádr 1.FCK nepředvádí oslnivé výsledky, na soupeře z Česka se přišlo podívat 18,5 tisíce diváků.
Před areálem na parkovišti jsou zaparkovány přenosové vozy. Svou karavanu zde postavily ZDF a SWR. Druhý veřejnoprávní kanál nabídne zápas v televizním přenosu. Z Mohuči (Mainz) přijeli zástupci veřejnoprávního rozhlasu – Südwest Rundfunk (SWR). Ten nabízí svým posluchačům přímý rozhlasový přenos. Všichni píšící novináři, včetně televizních a rozhlasových komentátorů, utkání sledují z hlavní tribuny.
Anglický rozhodčí písknul do píšťalky, zápas začíná a němečtí fanoušci začali fandit. Jádro skalních fandů na západní tribuně za brankou sborově zpívá bojovné chorály. Na naší východní tribuně, odkud utkání sledujeme společně s hrstkou věrných teplických fanoušků, je obrovské množství dětí. Ti naopak zpívají známou písničku z jednoho dětského seriálu. Čeští příznivci fotbalu se rovněž baví. Zvláště, když Teplice už v 6. minutě vedou. „Sparta, Sparta, … parta!“ zpívají skalní tepličtí fandové. Všimli si totiž, že domácí hráči mají rudé dresy a z dálky skutečně vypadají, jakoby se zde dnes konalo utkání Sparta – Teplice.
O přestávce na hrací plochu vtrhne duo rádiových moderátorů z místní stanice RPR Eins. Na velkoplošné obrazovce se neustále objevuje jednoduché logo tohoto rádia. Z reproduktorů rovněž divák stále dokola poslouchá reklamní anonce na tuto stanici.
Celý přestávkový zábavní přenos z hrací plochy je dělán profesionálně a hlavně jako show. Moderátoři jsou jako ze žurnálu, včetně extravagantních účesů. Dvě statické kamery na hrací ploše efektně snímají jednotlivé soutěžící, připraveni si kopnout do branky. Účel byl naplněn. Masivní promo rádia RPR Eins muselo zabrat…
Utkání skončilo. Všichni novináři rychle utíkají do Press centra. Protože tu většinou všichni pracují ve dvojicích, práci si rozdělují. Jedni běží dolů do šaten udělat rozhovory s hráči, jiní rychle dopisují referáty na notebooku či laptopu, pak spěchají na oficiální pozápasovou tiskovou konferenci. Němečtí televizní reportéři si vyžádali k rozhovoru domácího Vratislava Lokvence. Ten lámanou a jednoduchou němčinou se snaží odpovědět na dotazy reportéra. Na tiskovce pak němečtí žurnalisté nenechají na domácím trenérovi nit suchou. „Proč jste hráli tak špatně? Neuvažujete o odvolání z funkce? Nechcete odejít sám?,“ ptají se jízlivě zástupci německých médií. Naopak teplický trenér Straka září a svou plynulou němčinou se stává magnetem pro německé televize i rádia.
Fotbalový fanoušek je zde opravdu hýčkán. V útrobách hlavní tribuny se totiž nachází velkolepý sál s restauracemi, bufety a fan shopy. Jsou tu i dvě obří televizní obrazovky. ZDF nabízí svým divákům další zápas, už třetí za sebou. Prostě jiný svět. Teda pouze pro cizince. Pro místní samozřejmost. Zatímco si Česká televize stěžuje, že má jen dva kanály, její německý partner je na tom přece obdobně. Přesto není pro něj problém odvysílat i tři fotbalová utkání za sebou.
Sportu se ve velkém množství věnuje i regionální veřejnoprávní televize Südwest Fernsehen. Každou neděli nabízí Sportovní magazín pro Porýní-Falcko ve 21.50 hodin. V pondělí v 18.15 hodin nabízí další střihový zpravodajský pořad, jenž shrne sport o víkendu. A v pátek ve stejném čase půlhodinový magazín věnovaný pouze fanouškům Ďáblů z Betzenbergu, nebo-li pozvánku na sobotní zápas.
„Sem se jezdí na fotbal i ze vzdálenosti 300 km. Jsou tady lidi i z Lucemburska. Fotbal tady má obrovskou tradici. Obvykle sem na bundesligu chodí 35 tisíc. A že je to v televizi? Úplná samozřejmost,“ uzavírá sportovní večer „můj osobní průvodce“ Joachim Leitner, který pochází z Drážďan a jeho žena je Češka z Prahy.
Poznámka na závěr: Odvety 1. kola Poháru UEFA v případě utkání Slavia – Smederovo a FK Teplice – 1. FCK bude 15. října, resp. 16. října už vysílat přímým přenosem Česká televize.