Českomoravský fotbalový svaz se musí doprošovat u českých televizních stanic! O českou první fotbalovou ligu nejeví dostatečný zájem. Český fanoušek pravděpodobně i v novém ligovém ročníku bude závidět Němcům či Španělům.
Oficiálně Gambrinus liga 2003/2004 začíná v sobotu 26. července 2003. Zástupci českomoravských klubů si v minulých týdnech odhlasovali, že oficiálním hracím dnem bude sobota, nikoliv dlouhá léta v českých zemích tradiční neděle. Český fotbal vykročil stejným směrem jako například německá bundesliga před lety. Oficiální práva na televizní přenosy má i nadále TV Nova, která je od marketingové společnosti fotbalového svazu STES zakoupila před několika lety. V rámci spolupráce mezi Novou a televizí Prima se prvoligová fotbalová utkání objeví i na obrazovce druhé nejsledovanější české komerční televize.
V současné době je jisté na sto procent, že televizní utkání budou na obou kanálech vysílány v přímém přenosu ve stejných časech, jako v posledním ligovém ročníku, tj. ve 14.25 v sobotu na Nově a v pondělní dohrávce v 16.40 hodin na Primě. Fotbaloví fanoušci u televizních obrazovek mohou tedy očekávat stejnou „kvalitu“ televizních přenosů, kterou už znají. Nova nabídne před a v přestávkové pauze v tradiční podobě Penaltu, Prima TV v prvním dni nového týdne své Odpískáno. ČT opět v nevhodném nedělním pozdním čase naservíruje zpravodajský, nikoliv publicistický, pořad Dohráno, ve kterém se fotbal navíc musí dělit s hokejem. Nic nového je totiž nečeká!
Fotbalový svaz se chce pokusit o zvýšení návštěvnosti a zatraktivnit domácí prvoligová utkání a dále se domnívá, že večerní sobotní utkání donutí televizní stanice vyrábět kvalitní ligové magazíny, jenž by se vysílaly v neděli. Proto ČMFS navrhoval a v minulých týdnech debatoval o třech časech, které by vyhovovaly všem – 18.30, 17.30, nebo 17.15 hodin. Jenže! Představitelé České televize, Novy a Primy se ozvali a vše chtějí ponechat tak, jak je. Nejlépe, aby se liga hrála v neděli odpoledne. To ale nejde, sobota je už oficiálně potvrzena jako hlavní hrací den a nelze ji zaměnit za jiný termín. Diskuse se tedy vedla o čase, v kolik hodin má být výkop.
Svaz původně chtěl, aby všechna netelevizní utkání začínala v sobotu v 18.30 hodin. Počátkem července se objevila informace, že pod mediálním tlakem ze strany všech tří českých celoplošných televizí bossové fotbalu zvažují posunutí začátku o hodinu dříve. „Diskutujeme o tom s kluby, je to tak padesát na padesát,“ nechal se slyšet místopředseda svazu Jaroslav Vacek. Podle ředitele společnosti STES Jana Kinda bylo možné ještě ustoupit pouze o čtvrthodinu. Televizní představitelé svá zamítavá stanoviska objasňovali takto: Při pozdním začátku nestihneme šoty z ligových zápasů do žádného ze svých zpravodajských pořadů. Nastanou obří problémy se sponzory, kteří logicky začnou křičet, že na obrazovce nejsou vidět.
Vedoucí sportovní redakce Novy Václav Tittelbach deníku Sport nastínil své představy: „Krajní limit, abychom vše stihli do hlavního zpravodajství, je začátek v 17 hodin.“ Otakar Černý, vedoucí sportu v České televizi, byl méně diplomatičtější: „Půl šesté je prakticky to samé jako půl sedmé. Stejný nesmysl!“ Navíc by podle něj stihly televizní kanály odvysílat pouze šoty z ligových trávníků v Praze, Brně a Ostravě, tedy z velkých center, nikoliv však z „venkova.“
V západní Evropě umí média fotbal prodat
„Právě přijíždíme na křižovatku, na světlech je červená. Beckhamovo auto obklopuje šest policejních motocyklů, skáče zelená a už zase jedeme,“ řve freneticky do mikrofonu reportér španělského Radia Marca, které živě vysílá každý pohyb anglického fotbalisty. Jeden přenosový vůz je na letišti a ihned se zavěsí za policejní kordon chránící hráčovo vozidlo, druhý už čeká u kliniky Zarzuela, kde záložník absolvuje zdravotní prohlídku, další zase u hotelu a u stadionu Santiaga Bernabeua… Občas nějaká písnička, ale jinak rádio vysílá pouze o osmadvacetiletém Davidovi Beckhamovi.
U kliniky propuká totální chaos. Nová fotbalová Star se stala objektem číslo jedna ve městě, které díky Realu, klubu s nejlepšími fotbalovými hvězdami na světě, zná každý fotbalový fanda na Zemi. Původně měla být zdravotní prohlídka v přímém přenosu nějaké španělské televize, ale nakonec to Real Madrid zarazil. Exkluzivitu získal předplacený kanál Real Madrid TV. Tomu nakonec podle scénáře Beckham poskytl i speciální rozhovor.
Tolik kratičké přiblížení toho, jak média ve Španělsku umí fotbal a sport obecně prodat. Na španělských kanálech v sezóně denně běží nějaké fotbalové utkání, sportovní novináři se předhánějí v analýzách a komentářích. Průměrný konzument televizního fotbalu si přijde na své. Na samotných stadionech pak nejsou výjimkou ani šedesátitisícové návštěvy. Sportovní a mediální byznys se prostě v zemi na Pyrenejském poloostrově umí domluvit ke spokojenosti všech zainteresovaných stran – od klubu po sponzory až cílového diváka.
V Německu, kde je méně kvalitní fotbalová liga než v současném Španělsku, televizní stanice rovněž umí využít přitažlivosti fotbalu. Práva na domácí nejvyšší bundesligu stabilně vlastní Sat 1, který v sobotu hned po odehraných utkáních a televizním přenosu vysílá živě velkolepou show Ran s diváckou kulisou a kvalitním zázemím po všech stránkách. Zařazování fotbalu do svého programu je rovněž samozřejmostí i pro německé rozhlasové stanice.