Manželka, kterou nikdo nikdy neviděl, ačkoliv se o ní hodně mluví. Muž, který nemá žádné křestní jméno. Pomuchlaný baloňák a staré auto Peugeot 403 Cabrio. To je poručík Columbo. Ten je dobře znám i českému televiznímu divákovi.Manželka, kterou nikdo nikdy neviděl, ačkoliv se o ní hodně mluví. Muž, který nemá žádné křestní jméno. Pomuchlaný baloňák a staré auto Peugeot 403 Cabrio. To je poručík Columbo. Ten je dobře znám i českému televiznímu divákovi. Ačkoliv se jedná o seriál, původně měl být natočen jen jeden film. Po uvedení snímku Prescription: Murder 20. února 1968, ve kterém se poručík Columbo ztvárněný Peterem Falkem představil poprvé, vyjádřila televizní stanice NBC přání, udělat s Columbem celý seriál. Peteru Falkovi i producentům se zdálo nemožné vyrábět týdně jednu epizodu a tak se dohodli s televizí na tom, že Columbo bude součástí nového cyklu The NBC Mystery Movie. Ten byl řešen podobně jako německé Místo činu, kde se kromě Schimanského střídali ještě další kriminalisté z jiných měst. Po letech se komisaři měnili i v rámci jednoho města. A tak tedy měl být Columbo uváděn jen jednou za tři nebo až dokonce čtyři týdny.
NBC požadovalo další pilotní film. Po Prescription Murder tak proto vznikl snímek Ransom for a Dead Man. Ten se 15. září 1971 objevil jako součást cyklu Mystery Movie a opět sklidil velký úspěch. Duchovními otci Columba jsou producenti Richard Levinson a William Link. Columbo se dobře zapsal u diváků a začal být úspěšným seriálem. Všechno přitom mohlo být úplně jinak. Pořádně se ani neví, proč se svérázný kriminalista vůbec jmenuje právě Columbo. Nevědí to a nebo to tají jeho tvůrci Levinson a Link. V rozhovorech uvádějí tři různé verze. Podle jedné byl inspirací Kryštof Kolumbus, který také rád objevoval a prý byl i paličatý. Jiné vysvětlení uvádí, že toto jméno vzniklo podle názvu nočního klubu Palumbo. Třetí verze se zmiňuje o mafiánském bosovi z padesátých let, který ležel po pokusu o vraždu dva roky v kómatu. V tisku se o něm hodně psalo a jeho jméno bylo Culombo. Columbo je navíc podle stránek německých fanoušků tohoto seriálu i značka zmrzliny. V úvahu by podle tohoto zdroje mohl přicházet i boxer Rocky Marciano. Ten se proslavil ve čtyřicátých letech stejně jako jeho trenér, který se jmenoval Colombo.
Příjmení už tedy bylo. Křestní jméno ale Columbo nikdy nedostal. V žádném díle se Columbo nepředstavuje jinak než příjmením a svojí hodností, která u něj téměř nahrazuje křestní jméno. To není možné vyčíst ani z jeho služebního průkazu. Ten sice v několika dílech ukazuje, rukopis v něm je ale tak špatně čitelný, že se dá jeho jméno přečíst jen stěží. Autor stránky www.columbo-forum.de, se domnívá, že by snad mohlo jít o jméno Frank. To je podle encyklopedie Wikipedia v jednom z novějších dílů jasně čitelné. Producenti seriálu ale přiznávají, že Columbovi nikdy žádné jméno nedali a nikdy mu prý ani žádné nedají.
Jistou osobitost vtisknul Columbovi jeho představitel Peter Falk. Ten se přitom Levinsonovi a Williamsovi nezdál jako zrovna ideální adept. Jejich původní představa byla, že se musí jednat o staršího muže. Jejich první volbou byl Lee J. Cobb (1911-1976), který byl známý z několika filmů a také z jednoho seriálu.Druhým adeptem byl Bing Crosby (1903-1977), který byl sice světoznámým zpěvákem ale jen průměrným hercem. Cobb ale nabídku hrát Columba přijmout nemohl a Crosby zase pro změnu nechtěl. Režisérovi Richardu Irvingovi to dalo práci přemluvit oba producenty, aby obsadili tehdy teprve čtyřicetiletého Falka. Nakonec se mu to podařilo.
Když už jsme u těch režisérů, tři epizody vznikly pod taktovkou Stevene Spielberga. Hvězd bylo v seriálu pochopitelně víc. Populární američtí herci se tu objevovali v rolích vrahů. Jednou si vražedkyni zahrála i skutečná žena Petera Falka. Možná i proto jsou ve všech dílech vrahy lidé z vyšších společenských vrstev.
Úspěch prvních dílů potvrdily nejen průzkumy sledovanosti, které se v USA prováděly už v šedesátých letech, ale také odborníci. Peter Falk dostal za roli poručíka Columba cenu Emmy. Seriál se vysílal sedm sezón až do roku 1978. Pak se natáčení obnovilo až v roce 1989, od kdy se občas natáčí nové epizody pro ABC. V současnosti je tak už celkem 69 pokračování. Oblíbenost si seriál získal nejen v USA ale také v Německu, u nás a v dalších více než osmdesáti zemích světa. V Japonsku byly oblíbené i videokazety s jednotlivými epizodami. Krom toho vyšly Columbovi příběhy v řadě zemí i knižně. Seriál nadabovali oblíbení japonští herci. Mj. Columbo vystupoval i v japonských reklamách například na Toyotu. Stejně jako u nás nemá Columbo jen jeden hlas i v Japonsku vystřídali hlasy dva. V Německu mluvil Columbo postupně pěti hlasy.