Česká televize vypracovala projekty dvou nových kanálů, na jejich provoz ale nemá finanční prostředky. „Půjde o stamilony korun, které nemáme,“ říká generální ředitel ČT Jiří Balvín.
Spuštění dvou nových programů České televize, zpravodajského kanálu ČT 3 a publicistického kanálu ČT 4, se opozdí minimálně o dva roky. Původně měly nové digitální programy zahájit vysílání v září příštího roku, podle generálního ředitele ČT Jiřího Balvína se tak ale nestane dříve než v roce 2005.
Až se rozdělí frekvence
„Když jsem psal projekt (kandidáta na generálního ředitele ČT, pozn. RadioTV), domníval jsem se, že bude dopracovaná legislativa, která nám umožní spustit pozemní digitální vysílání. Jenomže to opravdu nezáleží na nás, musí dojít k nějaké státní podpoře, protože lidé si budou muset kupovat set top boxy pro převod digitálního vysílání do analogového. Nepředpokládám, že by si diváci kvůli příjmu digitálního vysílání kupovali nový televizor,“ vysvětluje Balvín, který ještě na podzim loňského roku předpokládal zahájení vysílání ČT 3 a ČT 4 v září 2003.
„Hodně bude záležet na tom, kolik bude digitálních multiplexů. V minulosti se hovořilo až o třech, nedávno o dvou – jednom pro komerční stanice a druhém pro veřejnoprávní televizi – a teď se mluví dokonce o jednom,“ říká Balvín. „Definitivní konference o rozdělení pozemních digitálních frekvencí má být v roce 2005, takže se obávám, že rozvoj digitálního vysílání, který je v současné době trochu přibržděný, bude znovu akcelerován asi až v souvislosti se vstupem do Evropské unie.“
Nejdřív na kabel?
Balvín odmítá možnost, že by ČT nové kanály nejdříve spustila v kabelových rozvodech a teprve poté – až se vyřeší otázka legislativy – v novém digitálním multiplexu. Programy ČT 3 a ČT 4 by se v nabídce kabelových společností objevily až poté, co zahájí vlastní pozemní digitální vysílání. „Co se týká vnitřní digitalizace, jsme přibližně z 80 procent připraveni. Digitálně vysíláme již od léta 1997 na satelitu. Je to kódované vysílání, dekódovací karty jsme rozdali například našim ambasádám v zahraničí,“ dodává Balvín.
Česká televize si nechala vypracovat podrobnou studii, podle které jí digitalizace včetně spuštění dvou nových kanálů přijde na stovky milionů korun. „Ty samozřejmě nemáme,“ říká Balvín. Televize proto zatím pouze diskutuje s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a čeká na novelu velkého mediálního zákona, která bude obsahovat pasáž o digitálním vysílání včetně řešení jeho financování.
Je to také otázka vysílacích práv
Digitalizaci ovšem nezbržďuje pouze neexistující legislativa. Nevyřešená zůstává také otázka vysílacích práv k převzatým pořadům. Česká televize totiž dosud nakupovala práva pro terestrické analogové vysílání. „Je to problém, který řeší celá Evropa, řeší ho právní odbor EBU. Každý, kdo zahajuje digitální vysílání, se snaží vysílat vlastní programy. Proto vznikají zpravodajské a publicistické kanály s původní tvorbou té či oné televize,“ vysvětluje Balvín. Česká televize za takový potenciální program považuje také kanál ČT Sport, o němž se výrazněji diskutovalo letos na jaře.
„Sport, na který máme práva, je jedním z možných programů, který by se mohl objevit na novém digitálním kanálu. Nemáme na něj omezená práva, ta jsou naše. Na rozdíl od filmů a seriálů, které kupujeme ze zahraničí a kde ta práva na digitální vysílání nemáme,“ potvrzuje Balvín. Televize však podle něj zatím nezřídila post koordinátora projektu specializovaného sportovního programu, o kterém před časem hovořil šéfredaktor sportu Otakar Černý. „Zatím to spíš koordinuje ředitel zpravodajství a pan Černý,“ říká Balvín. „Vytvoření takové funkce by byl příliš velký luxus.“
Doporučujeme
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
© Copyright RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434, Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2