Diváci České televize budou muset v příštím roce oželet některé pořady, protože ČT omezuje investice do vlastní výroby na rok 2009. Tato finanční dieta by mohla být jen ku prospěchu, a veřejnoprávní televize snad vzdá zcela nesmyslný boj s komerčními subjekty. O pošetilosti některých činitelů ČT svědčí i nejnovější kauza s fotbalovým zápasem mezi Slávií Praha a Aston Villou v poháru UEFA.
Generální ředitel ČT Jiří Janeček a programová ředitelka téže instituce Kateřina Fričová se rozhodli, že v příštím roce omezí investice do výroby vlastních pořadů a rozpočet na rok 2009 nedosáhne letošních 7 miliard. Tiskový mluvčí Ladislav Šticha pro ekonomický deník E15 uvedl: „Některé vlastní pořady rušíme, u některých omezíme počet premiér, jiné nové ale naopak vzniknou. Náklady na nákup pořadů ponecháváme ve stejné výši a u filmové koprodukce – tam bude záležet především na programové nabídce.“ V širším měřítku se bude využívat repríz pořadů.
Důvodem pro snižování rozpočtu jsou zejména stoupající náklady na vysílání. ČT musí platit za šíření analogového a digitálního signálu pro nesrovnatelně větší území než doposud. Omezující je také skutečnost, že koncesionářské poplatky zůstávají na stejné výši a výnosy z reklamy neputují do rozpočtu ČT.
Šance na zlepšení kvality
Na jednu stranu to možná zní smutně, ale mě osobně to naplňuje pocitem, že omezení plýtvání penězi na některé nesmyslné projekty, bude jen ku prospěchu věci. Nyní bude záležet, jaké pořady redukční dietu nepřežijí, a jaké zůstanou. V ideálním případě by z obrazovky ČT měly zmizet všechny neuvěřitelně plytké a přesto velmi drahé pořady jako Trapasy, Souboj hitů nebo 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Dále by se vedení mělo zamyslet nad smysluplností blyštivých podniků typu StarDance, které svým pojetím patří spíše na komerční stanici. Nikdo by si také nevšiml, kdyby se ČT neúčastnila podivné eurohmoty Eurosong.
Otázka původních dramatických pořadů je velice komplikovaná. Televizní filmy, seriály a inscenace jsou nedílnou součástí veřejnoprávní televize, jenže jejich kvalita a úroveň je téměř na bodu 0. Zde by to chtělo udělat průvan v tvůrcích a dát „zasloužilým“ rutinérům typu Zdeňka Zelenky pauzu a snažit se přitáhnout mladé a nebojácné tvůrce. A to i za cenu nepodařených kusů. Zcela jinak se dívá na ne úplně vydařený experiment mladého tvůrce a na podprůměrný balast zasloužilého televizáka.
Možná by také bylo načase objevit skrytou sílu krátkometrážní tvorby (hrané, dokumentární i animované). Kupříkladu včerejší zajímavá sociologická sonda Singles by se bez problémů mohla přesunout na ČT1. Neexistuje důvod proč se ČT neustále snaží o přímou konfrontaci s komerčními stanicemi. Její cíl by měl být diametrálně odlišný. Kdyby se třeba místo 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem vyrobily tři krátkometrážní dokumenty a jeden animovaná glosa, uvěřil bych, že odpovědní představitelé ČT začali chápat pojem veřejnoprávnosti poněkud jinak a rozumněji.
Za kvalitní věci je potřeba kvalitně zaplatit
Příkladem toho, jak představitelé ČT zřejmě neví, co je hlavním úkolem jejich zaměstnavatele, je „aféra“ zápasu Slavie Praha – Aston Villa. ČT předvedla dokonale hysterickou a trapnou reakci na skutečnost, že management Slavie Praha chce za nadstandardní zápas evropské úrovně zaplatit. „Česká televize je doslova šokována přístupem vedení fotbalové Slávie. Tento vyděračský přístup nemá v novodobé historii přenosů z pohárových utkání českých klubů obdobu,“ takto pro MediaShow.cz reagoval tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha. Až komicky pak působí další prohlášení tiskového mluvčího, které se snaží postavit ČT do role zástupce a zastánce všech fanoušků fotbalu: „Troufnu si tvrdit, že obzvlášť příznivci tohoto klubu by měli vytvořit veřejný tlak na odstoupení managementu Slavie Praha, který opakovaně dává najevo, že o své fanoušky nestojí a hledí jen na vlastní byznys.“
ČT se sama pasovala do role jediné televize, která může vysílat špičkový sport – zejména fotbal a hokej. Ovšem realita je jiná, což dokázalo i letošní Euro na TV Prima. Česká televize má specializovaný kanál ČT4, jehož dramaturgie je vzorová. Vysílá okrajové a menšinové sporty, a tak by to mělo zůstat i nadále. S postupující digitalizací by měla míra sportu na ČT2 ustupovat, buď na „čtyřku“, nebo na komerční stanice, které jsou schopné zaplatit požadované sumy peněz.
Kauza čtvrtečního zápasu poháru UEFA nakonec dopadla přesně podle tohoto scénáře. Utkání poběží od 20:40 na sportovním kanále Nova Sport. Takže se našel někdo, kdo se s vedením Slavie Praha dohodl. Příště by se ČT mohla chovat podle principu, když na to nemám, nekoupím si to a na prodávajícího neplivu jedovaté sliny.