Letní olympijské hry dnes začaly neoficiálně skupinovými duely ve fotbalu a naplno se rozeběhnou v sobotu. Z pohledu mediálního magazínů je jistě zajímavé, jakým způsobem nabídnou tuto sportovní událost středoevropské televize a nakolik v konfrontaci se sousedy uspěje Česká televize.
Naše veřejnoprávní televize k aténské olympiádě přistupuje podobně jako k LOH 2000 v Sydney. Na celých šestnáct dní věnuje sportu kanál ČT2, na kterém poběží olympijské momenty 24 hodin denně. Diváci se mohou těšit každý den od půl osmé ráno do půl jedné v noci na přímé přenosy, zbývající noční čas vyplní olympijská studia a záznamy z předchozího dne.
K pokrytí takové akce Česká televize v Aténách akreditovala 24 pracovníků, z toho 14 komentátorů a reportérů. Pražské Olympijské studio povedou redaktoři Robert Záruba a Vojtěch Bernatský.
„V nabídce České televize budou přenosy a záznamy ze sportovních soutěží doplněné o reportáže a rozhovory dvou reportážních štábů ČT mapujících olympijské dění s důrazem na starty českých olympioniků a atmosféru her z pohledu české výpravy. Poprvé se prostřednictvím SNG vozu České televize objeví ve vysílání původní vstupy z prostředí Českého olympijského domu, kde bude k dispozici improvizované studio ČT s možností přímého kontaktu s úspěšnými olympioniky i dalšími zajímavými hosty,“ říká mluvčí ČT Martin Krafl.
A jakým způsobem nabídnou svým divákům veřejnoprávní stanice našich středoevropských sousedů?
Jak to bude vypadat u sousedů?
Naši slovenští bratři se vydali podobnou cestou jako my, olympijským hrám také věnovali druhý program veřejnoprávní televize, tedy STV 2 alias Dvojku. Čtyřiadvacetihodinové olympijské vysílání se ale neplánuje. Program začíná většinou v osm ráno a s malými přestávkami na standardní zpravodajství nebo losování loterie končí před půlnocí. Následují další zpravodajské pořady a seriály.
Zajímavý model zvolili naši severní sousedé, olympijským hrám se soustavně nevěnuje ani jeden veřejnoprávní kanál. Olympisjký program začíná v sedm na TVP2, v devět pokračuje na TVP1 a následuje tříhodinová pauza. Ve tři pokračuje opět TVP2, o půl šesté se Atény vrací na TVP1 a v sedm nastupuje závěrečná fáze přímých přenosů na TVP2. Jednička uzavírá Olympijským magazínem okolo jedenácté.
Rakouská veřejnoprávní televize nasadila aténské hry na svůj první program ORF1, ale ani ona jej nezasvětila pouze Olympiádě. Systém vysílání je podobný slovenskému modelu, program začíná před osmou ráno a s několika večerními přestávkami pokračuje do půlnoci. I zde následuje ještě běžný program složený hlavně z pravidelných seriálů.
Ani v Maďarsku nemají letošní LOH takový prostor jako u nás. Olympijskému programu je vyhrazen první kanál MTV, ale i zde je sportovní program pouze dominantní, ovšem ne jedinou náplní. Olympijské přenosy začínají obvykle až okolo deváté ranní a se dvěma přestávkami v poledne a v osm večer pokračují většinou do čtvrt na dvanáct. Na MTV přitom nebude výjimkou vyplnit hluchá místa mezi přenosy oblíbeným seriálem, zábavným pořadem nebo bohoslužbou.
Jsme nejlepší?
Přestože si Česká televize trvale stěžuje na nedostatek financí, nejdůležitější letošní sportovní svátek svým divákům přinese ze všech středoevropských zemí v největším rozsahu, srovnatelným dokonce se záběrem nadnárodního Eurosportu. Ale nohama zpátky na zem. Skutečný bonbónek, o kterém bude český divák ještě léta pouze snít, si pro své sportovní příznivce připravila německá veřejnoprávní televize. Ale o tom až zítra…