97 minut denně se podle výsledků aktuální ankety dívají saské děti ve věku 6 – 13 let na televizi. Agentuře ddp to řekl saský ministr kultury Steffen Flath (CDU), který vyzval rodiče, aby se snažili zkrátit dobu, kterou děti tráví před obrazovkou. Podle uveřejněné studie má každé čtvrté dítě ve věku šest let vlastní televizi. „Přitom právě v tomto věku je příprava na školu nejdůležitější,“ zdůraznil ministr.
U dětí se častěji projevují různé rozdíly. Zatímco některé dokážou plynule číst, některé mají problém se vůbec vyjádřit. Přitom čtení umožňuje celoživotní vzdělávání. A při motivaci ke čtení hraje důležitou roli rodina. Podle ministra kultury je proto potřeba, aby si rodiče s dětmi povídali o tom, co dělaly přes den a četli jim, místo toho, aby jim pustili televizi.
Ke snížení konzumu televizních programů dětmi, vyzvala i spolková ministryně pro rodinu Ursula von der Leyen (CDU). „Děti potřebují jasná pravidla,“ řekla von der Leyen deníku Bild. Ministryně vyzvala rodiče, aby pečlivě volili programy, které budou děti sledovat a vysvětlovali jim, že před obrazovkou ztrácí drahocenný čas. „Nikdy nesmí televize sloužit jako chůva,“ varovala ministryně a zároveň matka sedmi dětí rodiče, kteří by chtěli děti před televizi jen odkládat. Že takovému dítě chybí pohyb a fantazie pak už ani není potřeba dodávat.
O tom, jak škodlivé nebo naopak užitečné můžou být speciální programy pro děti, se ještě tak vášnivá diskuze nevede. Na německý trh se přitom chystá speciální placený program Baby-TV, který cílí na věkovou kategorii 0 – 3 roky. Tento nápad pochází z Izraele, kde už podobný projekt úspěšně funguje. Program mají připravovat experti, kteří připraví pořady, které by měly dítěti pomáhat v rozvoji. Ve vysílání se má objevit i speciální uspávací program složený z uklidňující hudby a pomalu se měnících barevných obrazců. Aby se provozovatel takové televize dostal ke svému publiku, musí samozřejmě nejdříve zacílit na rodiče a prarodiče, kteří by byli ochotni si ho předplatit. Experti tady varují, že děti si na televizi zvyknou příliš brzo a rodiče budou moct obrazovku používat jako odkladiště pro své ratolesti.
Program zacílený na děti přitom vysílá i veřejnoprávní televize. Jedná se o kanál Ki.ka. Ten je společným produktem ARD a ZDF. Tento program vysílá z Erfurtu. Vysílat začal 1. ledna 1997 jako Der Kinderkanal – dětský kanál. Odtud se tedy vzala současná zkratka Ki.ka. Cílovou skupinou kanálu Ki.ka jsou děti ve věku 3 až 14 let. Za své pořady byla Ki.ka už několikrát oceněna. Například cenou EMIL, kterou uděluje redakce časopisu TV Spielfilm. Ki.ka mj. vysílá i německý večerníček Sandmännchen. Více viz Dobrý večer. Dobrou noc. Konkurencí tomuto veřejnoprávnímu programu je komerční Nickelodeon. Více viz Nickelodeon se vrací do Německa, dostupný i přes UMTS.
Sousední Rakousko nemá vlastní program pro děti. Dokonce ani nevysílá vlastní večerníčky, protože rakouské děti se můžou na Sandmännchena dívat na německých satelitech. Rakouská veřejnoprávní televize ale na kanálu ORF 1 vysílá dopoledne blok Confetti TiVi. Tento blok existuje od roku 1994, konkrétně od 11. dubna. Označen je logem, které dává rodičům záruku, že se jedná o pořady prosté všeho násilí a reklamy. Ze začátku vznikaly pořady Confetti TiVi ve studiu 3 ORF, nyní (od ledna 2004) se vysílá z filmového městečka na Rosenhügelu. Kromě pohádek a animovaných seriálů se pod logem Confetti TiVi vysílá i Forscherexpress – badatelský expres Thomase Breziny. Ten dětem předvádí zajímavé pokusy, díky kterým se seznámí s přírodou a fyzikálními zákony.
Jak se mají ale děti odtrhnout od televize, když ty se snaží nabídnout program, který láká všechny. Například ARD od Nového roku chystá změny v pondělním večerním vysílání. Podle programového ředitele Güntera Struveho je pondělí nejslabším dnem v týdnu. Možná ne náhodou kdysi maďarská televize v pondělí vůbec nevysílala. V současnosti patří pondělní večery na ARD reprízám. Hned od ledna nasadí ARD sedm nových epizod kriminální série Die Kommissarin – Komisařka. Od půli roku 2006 bude v pondělí ve 20:15 patřit obrazovka třináctidílnému seriálu Der Winzerkönig – Král vinařů.