Představujeme projekty DVB-T: Prima klub

Televize Prima podala do výběrového řízení na licence pro pozemní digitální vysílání jedinou žádost. Týká se projektu Prima klub, pro který majitel Primy žádá programovou pozici v multiplexu B společnosti Czech Digital Group, kterou stejně jako Primu…Televize Prima podala do výběrového řízení na licence pro pozemní digitální vysílání jedinou žádost. Týká se projektu Prima klub, pro který majitel Primy žádá programovou pozici v multiplexu B společnosti Czech Digital Group, kterou stejně jako Primu vlastní skupina GES Media Holding. Překvapivé je, že vlastník Primy nepožádal o digitální licence pro regionální vysílání RTV Galaxie v místech, kde již nejsou volné analogové kmitočty. Důvodem může být nejistota ohledně vlastnictví licencí TV Praha a TV Hradec Králové, ale také krátká doba platnosti licencí pro regionální vysílání DVB-T.


RTV Galaxie počká na druhou vlnu



„Stejně jako v případě Primy si myslíme, že nebyl sebemenší důvod, aby RTV Galaxie žádala o novou licenci pro digitální vysílání,“ vysvětluje generální ředitel Primy i RTV Galaxie Martin Dvořák. „Určitě chceme pokrýt další lokality a myslíme si, že jsme toho schopni v rámci stávající univerzální licence, která je jednoznačně platná i pro digitální vysílání. To platí hlavně pro Primu, Licence RTV Galaxie je v pokrytí omezená, na druhou stranu přemýšlíme, co s RTV Galaxií dál. Předpokládáme, že bude za nějakou dobu, odhadem za dva roky, další licenční řízení na další multiplexy a pro nás momentálně byl prioritou Prima klub, respektive Prima dvojka. Počkáme tedy na definitivní sítě.“


Jak si tedy Martin Dvořák představuje program Prima klub? Mělo by jít plnoformátovou stanici podobnou Primě, která by ale neměla původnímu kanálu přímo konkurovat. „Jakmile bychom paralelně provozovali Primu a Prima klub, přemýšleli bychom nejenom o základních provozních synergiích, ale také o programovém doplňování. Chtěli bychom obsáhnout co nejvíc cílových skupin oběma kanály zároveň. To znamená, že v okamžiku, kdy na jednom kanálu budeme vysílat něco pro mladší cílovou skupinu nebo pro ženy, na druhém budeme chtít obsáhnout střední věkovou skupinu a vyšší věk plus například muže. A obráceně,“ přiblížil Dvořák v rozhovoru pro server RadioTV.


Prima klub přijde na „stovky milionů“



Prima by podle svého šéfa chtěla časem provozovat i více kanálů: „Zatím počítáme s tím, že reálně budeme mít aspoň dva, kterými se nebudeme snažit zasahovat ve stejný čas stejné cílové skupiny, ale programovou koordinací jich obsáhnout co nejvíce.“ Dvořák předpokládá, že pokud by Prima klub získal licenci, bude muset FTV Prima mírně navýšit počet zaměstnanců, ale jinak se bude snažit co nejvíce využít stávající personální a technické kapacity. „Objektivně se dá říct, že bude nezbytné navýšit jak personální kapacitu, přesto že doufám, že nijak zásadně, tak zároveň technickou kapacitu,“ připustil ředitel Primy. Podle mluvčí stanice Jany Malíkové by se investice do nového kanálu měly pohybovat ve stovkách milionů korun. „Jejich návratnost počítáme do čtyř až šesti let,“ dodala.


Co se týká programu, měl by se Prima klub chovat podobně jako dnešní Prima. Část produkce by byla původní, část převzatá. „Rádi bychom spolupracovali se zahraničními televizemi, v současné době ale není žádná dohoda uzavřena,“ uvedla mluvčí Malíková s tím, že v úvahu připadá i spolupráce s nějakým dalším českým médiem (majitelé Primy ovládají také síť rádií Hey!, RTV Galaxii a časopisy Mladý svět, TV TiP seriál a Recepty prima nápadů). Kromě sítě pozemních digitálních vysílačů by Prima klub také usiloval o zařazení do programové nabídky kabelových a satelitních společností. A Prima se nevyhýbá ani myšlenkám na doplňkové služby, o nichž ale nyní nechce zveřejnit nic konkrétního.


Dvořák: pro jistotu registrujeme další značky



Zajímavé je, že si FTV Prima (někdejší FTV Premiéra, držitel vysílací licence Primy a žadatel o licenci pro Prima klub) požádala o registraci ochranných známek pro další, tentokrát již tematické kanály: Prima sport, Prima Shop a Prima svět. Martin Dvořák nepopírá, že by mohlo jít o další digitální stanice: „Předpokládáme, že až dojde k další vlně licenčních řízení, budou chtít provozovatelé, kteří budou na trhu – včetně nás – rozšířit své portfolio. Zároveň předpokládáme, že existuje celá řada spekulantů, kteří spustí smršť registrací různých názvů, takže jsme se tomu logicky snažili předejít a vytipovali jsme si návrhy, které bychom v případě, že bychom získali nebo uvažovali o dalších digitálních kanálech, používali.“


Dvořák předpokládá, že pokud se proces digitalizace podaří dotáhnout do finále (po ženevské konferenci v květnu 2007 by mělo v České republice vysílat celkem osm digitálních multiplexů), Prima obsadí celou jednu digitální síť. „Myslím si, že by to bylo logické a ekonomické, abychom obsadili minimálně jeden celý multiplex,“ říká Dvořák, podle něhož by nebylo rozumné, kdyby zákon omezoval možnosti provozovatelů, jejichž majitelé zároveň vlastní licence pro provozování sítí digitálních vysílačů, jako je tomu například ve Francii: „Jsem apriori nepřítelem všeho, co přichází ze států jako je Francie, kde bychom se možná neměli inspirovat. Myslím, že existují státy, které jsou ekonomicky i legislativně mnohem jednodušší a transparentnější. Často slyším argument, že ve Francii to je tak a my bychom to tak měli taky dělat. Týká se to třeba podpory české kinematografie. Myslím, že čím méně regulace, tím ten trh bude úspěšnější.“


Soud s RRTV určí budoucnost Primy i Novy



Prima zároveň vede soudní spor s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli programové pozici v multiplexu B. Televize ještě před vyhlášením výběrového řízení na digitální licence Radu požádala o rozšíření souboru technických parametrů o digitální frekvence, radní však její žádost odmítli s tím, že na obsazení multiplexu B vypíší konkurz. „Myslím si, že bylo zbytečné nechat to dojít tak daleko a že jsme nebyli schopni s Radou najít společnou řeč. A není to jen otázka nás, ale i druhé komerční televize. Zaráží mě právní argumentace některých členů rady – nikoli všech – protože Rada naštěstí v tomto nezastává jednotný názor, což si myslíme, že je určitým světlým bodem do budoucna,“ míní Martin Dvořák.


Soudní spor s Radou nelze podle ředitele Primy vnímat jako něco špatného nebo senzačního, ale jako skutečnost, která bude precedentní pro obě celoplošné komerční televize. „Je to něco, co bude precedentní a co potom determinuje další vývoj ohledně digitalizace apriori u obou komerčních televizí a jejich postavení v stávajících licencích v rámci digitálního vysílání,“ vysvětlil generální ředitel Primy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .