Pravidelní čtenáři serveru Radiotv.cz si již zvykli na rubriku Ráno na rádiu… Proč tedy nezabrousit také do ranního vysílání českých televizí? Začneme u té nejdůležitější – veřejnoprávní
ČT 1
Datum: 11.2.2002
Čas: 5:59 – 8:20
Znělka Dobrého rána s Českou televizí poprvé zazní minutu před šestou hodinou ranní. Moderátoři Vendula Mouchová a Lukáš Váňa se nestačí ani pořádně uvítat s diváky, a už je tu první zpravodajská relace v podání Richarda Samka a sportovní zprávy od Jiřího Rejmana. Na začátek je zpravodajský blok poněkud delší, téměř čtvrthodinový. Samko neopomene připomenout, že jde o první zprávy na ČT v tomto týdnu (je pondělí), zatímco Rejman po zprávách ze Salt Lake City upozorní, že ostatní sportovní události zůstaly ve stínu olympiády. Na tom by jistě nebylo nic špatného, kdyby toto klišé neopakoval s železnou pravidelností při všech dalších vstupech.
Po bleskurychlém Dopravním servisu se ke slovu konečně dostávají moderátoři a seznamují mě s obsahem ranního vysílání. Můžu se těšit na reportáž z Národního divadla, kde se herci poklonili urnám s ostatky herce Vlasty Buriana a jeho ženy Niny, živý vstup z jedné pražské pekárny, kde už netrpělivě čeká další moderátorka Dobrého rána Patrie Strouhalová, novou rubriku Čeština nebo Příběhy včelích medvídků. Už při tomto prvním vstupu se Vendula Mouchová zakoktá, a zůstane jí to i pro další bezmála dvě hodiny. Moderátory střídá klip Tony Braxton s běžícími titulky, na kterých se opakují titulky ranních zpráv.
Sedm minut po čtvrt na sedm mi Lukáš Váňa nabízí účast v soutěži o věcné ceny, po jejichž shlédnutí (kamera je zabírá dostatečně dlouze a detailně) se rozhoduji, že to nemá smysl. Snad jedině pro odznak, který vydala ČT u příležitosti XIX. Zimních olympijských her v Salt Lake City, jinak to ale stojí za houby. Otázka zní: vyberte ze tří možností, kolik členů má česká olympijská výprava v Salt Lake City? V průběhu vysílání se na obrazovce objevuje stav hlasování – poměrné zastoupení správných a špatných odpovědí. Divákům se docela daří. Ale to je už 6:24 a na Praze 6 v nejmenované pekárně netrpělivě čeká Patricie Strouhalová na první živý vstup. Ten se zpočátku jeví být zajímavý, moderátorka mě společně s vedoucí pekárny seznamuje s chodem podniku. Po třech minutách je to ale už zdlouhavé a po šesti (!) musí Patricii brzdit doprovodný tým, protože se nebezpečně blíží půl sedmá a další zpravodajský blok. Ten je totožný s prvním, ovšem mnohem kratší (stačí pouhé dvě minuty).
V 6:13 se poprvé ve vysílání objevuje relace o počasí, kterou Taťána Míková zvládne na jedničku. Po Dopravním servisu a nezbytném připomenutí, cože to bude v Dobrém ránu následovat, je tu rubrika Trh, obchod, finance, ve které mě zaujala zejména zpráva o chystaném zvýšení mezd duchovním. Je náhoda, že se v sestřihu mihne také biskupka Jana Šilerová, členka Rady ČT? Finanční blok je předtočený, zprávy nekomentuje moderátor ve studiu. Ještě jedno připomenutí soutěže a následuje pozvánka na výstavu loutek. Vendula Mouchová upozorňuje na novou rubriku Čeština, „ve které se budeme zabývat. češtinou“. Jak prosté. Jan Králík z Ústavu jazyka českého moderátorům vysvětlil, že Češi dělají nejvíce chyb v psaní malých a velkých písmen a nejméně v zaměňování písmene „u“ s čárkou a kroužkem. Ovšem z výkonu svých hostitelů Králík určitě radost neměl.
Na 6:45 je tradičně připravený Raníček – Příběhy včelích medvídků, celkem příjemné zpestření ranního vstávání. Zvlášť když si představím některé domácnosti, kde je třeba děti po ránu něčím zabavit, aby neotravovaly v kuchyni. O deset minut později pohádku střídají Regiony, z nichž asi nejvíc zaujme východočeská zpravodajka ČT Pavla Limburská a její zpráva o tom, jak chrudimští radní chtějí prodat bývalý klášter kapucínů. Docela slušná kauzička na to, aby se ukázala i v jiných zpravodajských nebo publicistických pořadech ČT. A jsou tu opět velké zprávy s přebreptem Richarda Samka a „tak trochu zastíněným“ Jiřím Rejmanem. Jasně, ranní vysílání asi stěží někdo sleduje celé, ale možná by to chtělo méně používat různá klišé. Tentokrát zpravodajský blok trvá 12 minut, z toho 6 minut klasické zprávy a 6 minut sport. Samko pak ještě dodá očekávané události a zpravodajskou část ukončí počasí a Dopravní servis.
Váňa znovu anoncuje soutěž, ve které „můžete vyhrát i tričko, které vydala ČT. pardon, vyrobila.“ Od koktajícího moderátora radši rychle ke klipu Ozzyho Osborna s textovým zpravodajstvím. Dvouminutová reportáž o „svatořečení“ ostatků Vlasty Buriana je zajímavá, kdyby ovšem nebylo v českých televizích přeburianováno (kromě filmů na diváky vyskakuje i v méně povedené formě Nového Videostopu). Na 7:24 je připravený druhý živý vstup z pekárny v Praze 6, opět šestiminutový (!), ovšem nápadně lepší. Jisté kouzlo mu ale dodá pokus Patricie Strouhalové zeptat se majitelky pekárny, jak sladkému cukroví odolávají plnoštíhlé klientky pekařství: „Když se na nás dívají takové ty ženy.“ (jak se to vlastně řekne?). Tentokrát Patricii nemusí utnout kameraman, reportáž plynule naváže na zprávy v půl osmé. Škoda jen, že jsou naprosto shodné s těmi v šest, půl sedmé a v sedm. Docela nuda. Počasí, dopravní servis – alespoň tady je náznak aktualizace. Ne tak v rubrice Trh, obchod, finance, kde si opět rázně vykračuje českotelevizní radní Jana Šilerová.
Soutěžní okénko, ve kterém se opět dozvídám, jaké že to ceny na mě čekají na Kavčích horách, střídá Olympijské ráno s hostem Radimem Zakouřilem, strýčkem českého olympijského sjezdaře Bořka Zakouřila. Komentátor Petr Svěcený v telefonickém rozhovoru sděluje své zážitky z novinářského centra v Salt Lake City a čtvrthodinové olympijské povídání zakončuje další soutěž – tentokrát ale odlišná od té, ke které zve od začátku Dobrého rána moderátor Lukáš Váňa. Po klipu skupiny Divokej Bill, který musel probrat i ty největší spáče, přichází hudební kritik Jiří Černý a vypráví o operetě Joseph Mary – Sloní muž. Zajímavý rozhovor, kdyby ho Vendula Mouchová kvůli časovému presu nemusela za jasné nevole Černého utnout. Dvanáctiminutový zpravodajský blok nepřináší nic nového, ba ani přehled očekávaných událostí se od šesté hodiny ráno nezměnil.
Rosnička Taťána Míková znejistí hned v první minutě svého třetí ranního vstupu, když si není jistá, co řekla před deseti sekundami o výšce sněhové pokrývky v Krkonoších: „Nevím, jestli jsem řekla v Peci 40 nebo 47, ale 47 je správně.“ U Dopravního servisu trochu pozlobila závěrečná znělka, takže obrazovka na tři sekundy úplně zčernala a našel vůbec žádný zvuk. V 8:17 oznamuje Váňa výsledky ranní soutěže a o necelou minutu později ho střídá klip Offspring. Po něm zase na chvíli vypadává obraz, aby naskočil – už i s hosty Lubou Skořepovou a šéfkou pardubického Festivalu smíchu, jejíž jméno mi uniklo. Skořepová náramně chválí nápad Pardubičáků a mluví a mluví (ani ne tak k věci), takže moderátoři ji postupně tlačí k závěru a pomalu se loučí s diváky. V 8:20 zní závěrečná znělka Dobrého rána. Komu to snad nestačilo, mohl se podívat na reprízu, která běžela od 9:00 na programu ČT 2.
Jak dopadlo hodnocení Dobrého rána na ČT? (***** nejlepší, * nejhorší)
Moderování **
Muzika *** (mohlo jí být více)
Redakce ****
Celkový obal ****
Celkové hodnocení 3.25 bodů