Seriály: Magnum nikdy nepřeskočil žraloka

V nejlepším se má přestat. To vědí všichni, ale který producent by ukončil úspěšný seriál. To by mu fanoušci dali. A tak se točí a točí nové díly, které se stále ozvlášťnují a zpestřují, až se to jednou přežene. A to je okamžik, kdy seriál tzv. přeskočí žraloka. Podle diváků Magnum nikdy žraloka nepřeskočil. Zřejmě i z tohoto důvodu tvůrci nedovolili tzv. crossover, tedy protnutí děje, s jedním sci-fi seriálem.

Minulý týden jsme vás seznámili se seriálem To je vražda, napsala. V jednom díle se jeho děj protnul seriálem Magnum, který se taktéž vysílal v osmdesátých letech a jeho propojení s dalšími seriály není ojedinělé. Ostatně už důvod, že se společnost CBS rozhodla posadit děj právě na Havaj je důsledkem toho, že se tady předtím natáčel seriál Hawaii Five-0. Ten začal v roce 1968 a skončil po 284 dílech v roce 1980. CBS použilo pro natáčení nového projektu Magnum řadu míst, kde se už točilo Hawaii Five-0. Tento seriál pojednával o smyšlené policejné jednotce Five-0. O ní je několikrát řeč i v prvních epizodách seriálu Magnum.


To je vražda, napsala se s Magnumem protnulo tak, že v jednom díle Vraždy vystupovaly postavy z Magnumu a děj potom pokračoval v dalším díle Magnumu. Podobným způsobem se vytvořilo i spojení seriálů Magnum a Simon & Simon. Ten byl ale se soukromým očkem Magnumem propojen ještě mnohem víc. Tento seriál se začal vysílat v roce 1980. Pojednával o dvou bratrech, kteří mají detektivní agenturu. V roce 1982 už hrozilo, že seriál skončí. Nakonec se začal vysílat právě po Magnumu. Díky tomu měl diváky a mohl zůstat na obrazovce až do konce roku 1988. Simon & Simon běžel až do Silvestra 1988.  Seriál tak skončil později než Magnum. Ten se naposledy vysílal v premiéře 5.května 1988. První díl běžel 11. prosince 1980. Celkem bylo natočeno 162 dílů.  Simon & Simon se sice začal vysílat dřív, ale dílů měl jen 156 tedy o šest méně.


Uvažovalo se i o propojení se sci-fi seriálem Quantum Leap, který měl za producenta taktéž Donalda P. Belisaria. Z toho, že hlavní postava seriálu Quantum Leap Sam Beckett stráví den v těle detektiva Magnuma, nakonec sešlo. Ještě s jedním seriálem je Magnum trochu propojené. V jednom díle Simpsonových dá Lenny Homerovi jako vánoční dárek DVD přehrávač a první řadu seriálu Magnum na DVD.


Seriál se jmenuje Magnum P.I. Zkratka znamená private investigator, tedy soukromý detektiv.  Ve Španělsku se seriál označoval Magnum Pí, což diváky mátlo. Mysleli si, že slůvkem Pí se myslí Ludolfovo číslo 3,14. Hlavním hrdinou je Thomas Sullivan Magnum IV. Ten dříve sloužil u amerického námořnictva. Žije  na ostrově Oahu, kde je na pozvání spisovatele Robina Masterse. Toho ale diváci nikdy nespatřili. Magnum má za sebou účast ve válce ve Vietnamu. Seriál je jedním z prvních, který ukazuje vliv Války ve Vietnamu na lidi bez příkras. Magnum nelíčí vojáky z Vietnamu jako velké hrdiny ani je neukazuje jako zlomené lidi bez chuti k životu. Možná že i to je důvod, proč se seriál tolik líbil. Když Magnum uvádělo v osmdesátých letech německé ARD, scény které měly nějakou spojitost s Válkou ve Vietnamu byly vystřižené. Epizody se tak zkrátily a některé se dokonce ani nevysílaly. Teprve až nový dabing z devadesátých let, který si udělalo RTL, nabídl seriál v původní podobě. U nás ho vysílala Premiéra.


Podle jedné z internetových stránek tvořených diváky se u seriálu Magnum nikdy neprojevil efekt “přeskočeného žraloka. Tak je v Americe označován seriál, který už je dávno za zenitem a přesto se stále vysílá a točí se nové díly. Pojem jumping the shark je odvozen podle stránky jumptheshark.com, která se zabývá přežitými a uměle prodlužovanými seriály. Jméno je odvozeno z jednoho dílu seriálu Happy Days. Tady tvůrci podle mediálních kritiků “přeskočili žraloka“, když jeden z hlavních hrdinů přeskočil na vodních lyžích žraloka. Podobná “přeskočení“ nalezneme například v seriálech  Kobra 11, v Dallasu (návrat Bobbyho, sen J.R. o světe bez něj atd.) Seriál ale může občas “přeskočit“ i z jiného důvodu. Třeba proto, že dětský hrdina už zestárne (Bill Cosby Show nebo Full House) případně se změní hlavní hrdina, někdo ze seriálu odejde atp.


Životní styl detektiva Magnuma je bezesporu snem mnoha mužů. Dělá si co chce, pracuje, jen když chce, jezdí si autem Ferrari 308 GTS, které mu kdykoliv půjčuje pouze zmiňovaný ale nikdy neviděný Robin Masters. Potkává spoustu krásných žen, pije pivo a užívá si dobrodružství se svými dvěma kamarády, se kterými sloužil u námořnictva. Zajímavá je SPZ onoho Ferrari. V pilotním díle bylo na značce 56E-478. V dalších dílech už tam bylo ROBIN 1. To jak si zámožný Robin Masters potrpěl na marnotratnostech bohatých, dokládá i to, že se v seriálu objevuje Audi s SPZ ROBIN 2 a jeho synovec řídí zelené Ferrari s číslem ROBIN 28. Producenti původně chtěli, aby Magnum jezdil s Porsche 928, automobilka ale striktně dodržuje pravidlo, že nedělá auta na přání zákazníků. Producenti totiž chtěli velkou stahovací střechu. Nakonec proto vybrali Ferrari 308 GTS. Nejen espézetka onoho Ferrari byla na začátku jiná než v pozdějších dílech. První epizody měly totiž  jiný začátek s jinou melodií. Ústřední melodie se zavedla až v průběhu první řady. Když seriál začalo v roce 1984 vysílat německé ARD, opatřilo všechny díly jednotným úvodem.


Hlavního hrdinu seriálu ztvárnil Tom Selleck. Ten si měl zahrát roli Indiana Jonese ve filmu Dobyvatelé ztracené archy, ale protože se seriál měl začít točit už v březnu 1980, nestihl by Selleck filmování. Kvůli stávce scénáristů nakonec začalo natáčení seriálu Magnum později, takže Selleck čas nakonec měl. To už ale roli dostal Harrison Ford. Určitou satisfakcí mu snad mohla být epizoda Legend of the Lost Art, která se objevila  v poslední řadě seriálu Magnum a byla parodií tohoto filmu.


V lednu 2006 bylo oznámeno, že vznikne i film Magnum. V kinech by se měl objevit v roce 2007.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .