Seriály: The Flintstones – evergreen americké televizní zábavy

Původně se uvažovalo o jménu The Flagstones. Pod tímto názvem byl také projekt představen televizi a sponzorům. Poté co Hanna a Barber dostali zakázku na natočení, přejmenovali seriál na The Gladstones. Nakonec se ale rozhodli …Málokdo by asi řekl, že se z člověka který studoval žurnalistiku a strojírenství stane spoluautor nejúspěšnějších animovaných seriálů. Ale je tomu tak. William Denby Hanna (nar. 14. července 1910, zem. 22. března 2001) pracoval od roku 1931 jako kreslíř pro Metro-Goldwyn-Meyer (MGM). Společně s Josephem Barberou stvořil úspěšný seriál Tom a Jerry a také Flintstonovi. Joseph Barbera kreslil ve dvacátých letech pro různé časopisy komiksy a poté psal gagy pro jedno studio animovaného filmu. Jako animátor začal pracovat v roce 1931. V roce 37 přešel k MGM, kde potkal Williama Hannu. Pro MGM stvořili úspěšný seriál Tom a Jerry. Tento seriál stejně jako spousta dalších animovaných byla uváděna v kině ždy před hlavním filmem. Poté co MGM produkci takovýchto filmečků zastavilo, Hanna a Barbera se osamostatnili a založili vlastní studio Hanna-Barbera Cartoons, Inc.

Jejich prvním kresleným seriálem byl Ruff and Reddy, který se vysílal v televizi. Pak následovala The Huckleberry Hound Show, se kterou udělaly díru do televizního světa. Největší úspěch zaznamenali se seriálem The Flintstones. Ten byl určen jak dětem tak dospělým. V letech 1960 až 1966 běželi Flintstonovi v primetimu na stanici ABC. Později se z tohoto úspěšného seriálu stal jeden z řady animovaných seriálů, které se vysílají v neděli ráno a dodnes jsou velmi oblíbené. Původně byli Flintstonovi zaměřeni na dospělé publikum. První řadu totiž sponzoroval výrobce cigaret Winston a postavičky z tohoto seriálu vystupovali i ve spotech této značky.

Děj se sice posazen do domy kamenné, objevují se tady dinosauři i mamuti, ale postavy používají běžné spotřebiče a také auta z kamenů, dřeva a zvířecích kůží. I přesto že se příběh odehrává dávno před Kristem, bylo natočeno několik vánočních epizod.

Původně se uvažovalo o jménu The Flagstones. Pod tímto názvem byl také projekt představen televizi a sponzorům. Poté co Hanna a Barber dostali zakázku na natočení, přejmenovali seriál na The Gladstones. Nakonec se ale rozhodli pro The Flintstones. Titulní melodie Meet The Flintstones byla zavedena až od třetí série vysílané v sezoně 1962/63. Instrumentální skladba charakteristická pro první dvě řady se jmenovala Rise and Shine a podobala se hudbě z Bugs Bunny. Meet the Flintstones bylo později dodatečně doplněno i do prvních dvou řad. Od roku 1990 se první dvě série opět vysílají s původní skladbou Rise and Shine. První dvě řady se od těch zbylých odlišují ještě v jedné věci. Jsou černobílé. Teprve první díl třetí série (Dino Goes Hollyrock) uvedený poprvé 14. září 1962 byl v barvě.

Většina dílů byla dějově uzavřená a jednalo se o samostatné celky. Flintstonovi byli jedním z prvních seriálů, který zaváděl jakousi návaznost jednotlivých dílů. Příkladem toho je například těhotenství Wilmy, na které pak navázalo narození Pebblese 22. února 10 000 před Kristem ve 20 hodin. The Flintstones byli prvními animovanými postavičkami, které se zabývali problémem neplodnosti.

Celkem bylo natočeno 166 epizod rozdělených do 6 řad. První díl se vysílal 14. října 1960, poslední 1. dubna 1966. Přes léto se nevysílal kvůli pravidelným pauzám. Když seriál skončil, objevil se v roce 1966 první film s rodinkou z doby kamenné. V The Man Called Flintstone hraje Fred tajného agenta. Tento film je parodií Jamese Bonda. Narážek na jiné postavy a jiné seriály je ve Flintstonových víc než dost. V pozdějších dílech se objevili nový sousedé Gruesomovi, kteří byli inspirování seriály The Addams Family a konkurenčním seriálem The Munsters. Rekord Flintstonových, kteří se dlouho drželi v primetimu, pokořili až v roce 1997 Simpsonovi (viz Simpsonovi baví diváky už přes šestnáct let). I v těch byly narážky na Flintstonovi. Například Barney Gumble byl parodií Barneyho Rubbla.

Po skončení seriálu bylo natočeno několik filmů i seriálů, které z Flintstonových vycházejí. Například v letech 1971-72 The Pebbles and Bamm-Bamm Show, v sezóně 72/73 The Flinstone Comedy Hour a další. Jako policisté se některé postavičky z Flintstonových objevili v seriálu Bedrock Cops.Captain Caveman byl zas pro změnu parodií Supermana. Wilma a Betty tady představovaly bezmocné reportérky à la Lois Lane. Serálů bylo mnoho. Filmy byly tři. První z roku 1966, druhý z roku 1994 a poslední byl natočen roku 2000. Pak bylo ještě natočeno několik speciálních pořadů a televizních filmů jako například The Jetsons Meet the Flintstones, ve kterém se Jetsonovi vydají na cestu do minulosti, kde narazí na své předky.

Jetsonovi jsou vlastně tím samým seriálem jen přeneseným do budoucnosti a do vesmíru. Cílem je ukázat, že nezávisle na technickém pokroku a době jsou starosti, které budou mít lidé vždy. Tento princip použili i tvůrci Simpsonových, kteří vytvořili seriál Futurama. Jetsonovi se vysílaly od roku 1962.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .