„Zabili Kennyho.“ Tato věta je spojená s dalším kresleným seriálem, který rozhodně není určen jako večerníček nejmenším dětem. Tento americký seriál je stejně jako Simpsonovi kritikou poměrů ve společnosti. Oproti Simpsonovým …„Zabili Kennyho.“ Tato věta je spojená s dalším kresleným seriálem, který rozhodně není určen jako večerníček nejmenším dětem. Tento americký seriál je stejně jako Simpsonovi (viz Simpsonovi baví diváky už přes šestnáct let) kritikou poměrů ve společnosti. Oproti Simpsonovým používá pro vyjádření této kritiky mnohem drsnější humor. Celkem už bylo natočeno devět sérií, celkem 139 dílů.
Seriál si našel své skalní fanoušky i zatvrzelé odpůrce, úspěšný projekt přitom vznikl úplně náhodou. Matt Stone a Trey Parker dostali během praxe ve studiích FOX úkol natočit video, které by producent posílal k Vánocům. Krátký snímek o Vánocích The Spirit of Christmas se v Hollywoodu zalíbil doslova přes noc. Telefony u autorů se netrhly a kabelový kanál Central Comedy přišel jako první se smlouvou na celý seriál. První díl se vysílal 13. srpna 1997 a od začátku slavil úspěch.
Hrdinou původního vánočního příběhu byl Mr. Hankey. Původně se proto uvažovalo o názvu The Mr. Hankey Shov. Comedy Central ale požadovalo seriál, ve kterém budou hlavní roli hrát čtyři osmiletí školáci z tohoto dílka. Díky úspěchu se o dva roky později (1999) zrodil i film, který vynesl jen v USA 51 milionů dolarů. Ve filmu South Park: Bigger, Longer & Uncut jsou ale některé detaily jiné než v seriálu. Například v seriálu jsou Terrance & Phillip animované postavičky ovládané z New Yorku, ve filmu jde o kanadské herce.
Autoři Trey Parker a Matt Stone se potkali při studiích na vysoké škole. Trey Parker se vlastním jménem jmenuje Randolph Severn „Trey“ Parker III. Narodil se 19. října 1969 v Coloradu. Na Berklee-College of Music v Bostonu studoval hudbu. Aby mohl dělat film přešel pak na University of Colorado, kde právě potkal Matta Stona. Ani jeden z nich ale vysokou školu neukončil, protože měli příliš mnoho práce s jejich prvním velkým dílem filmem Cannibal: The Musical. Tím na sebe upozornili FOX, který jim pak dal za úkol natočit zmiňovaný snímek The Spirit od Christmas, který sloužil jako taková vánoční pohlednice. Společně se Stonem hráli v různých filmech. Parker produkoval film That´s my Bush. Jejich posledním projektem je loutkový film Team America: World Police. K vytvoření South Parku se prý inspirovali dalším kultovním seriálem, kterým je britským Monty Python.
Matthew Richard „Matt“ Stone studoval na University of Colorado film a matematiku. Stejně jako Parker má zálibu v satiře, která je na hony vzdálená politické korektnosti. Nemá zábrany se zesměšňováním osobností z politiky a showbusinessu stejně jako náboženských postav nebo menšin a okrajových vrstev společnosti. Stone se narodil 26. května 1971 v texaském Houstonu. V seriálu se ztotožňuje s Kylem Broflovskim (zelená čepice, oranžová bunda), který má stejně jako on narozeniny 26. května. Druhý z tvůrců Trey Parker je v seriálu zastoupen Stanem Marshem (modrá čepice, hnědá bunda, modré kalhoty).
I ostatní postavičky jsou inspirované reálnými lidmi. Homosexuální učitel Mr. Garrison je ztvárněním vysokoškolského učitele anglické literatury, kterého při svých studiích zažil Trey Parker. Jeho maňásek Mr. Hat je alegorií amerického národního symbolu (po Soše svobody druhý nejdůležitější), kterým je Uncle Sam. Maminka Erica Cartmana se snaží svého tlustého syna se světle modrou čepicí a červenou bundou uklidnit sladkostmi, které sama upeče. Stejně to dělala i matka Treye Parkera. V seriálu vystupuje i Ježíš, který má vlastní pořad v televizi. Najdeme tady i Satana, který je homosexuálem a má poměr se Saddámem Husajnem. Všechny autority jsou zde silně zesměšňovány.
Podle seriálového lexikonu stránek Quotenmeter.de je předlohou pro městečko South Park reálně existující město Fairplay v oblasti nedaleko Denveru nazývané South Park. Encyklopedie Wikipedia uvádí město Littleton, ve kterém oba tvůrci seriálu vyrostli. Řada míst a událostí je stejně jako řada postav inspirovaných skutečnými událostmi ze života Matta Stona a Treye Parkera. Littleton taktéž leží u Denveru. Hořkou ironií osudu vešel ve známost 20. dubna 1999 masakrem, kdy sedmnáctiletý Dylan Klebold a osmnáctiletý Eric Harris zastřelili dvanáct svých spolužáků, jednoho učitele a nakonec sami sebe.
Všechny postavičky jsou stejně jako pozadí kreslené poměrně jednoduše. Ze začátku to byla nutnost, později už záměr. Když seriál začínal, kreslili scény autoři sami. Kvalita ilustrací tak byla ovlivněná jejich chybějícím talentem. Pozadí bylo složeno z papíru a bylo velice jednoduché. Od druhého dílu se už požíval k animaci počítač, jednoduché kresby ale zůstaly. Do čtvrté epizody používali tvůrci Power Animator poté (od páté řady) software Maya. Díky tomu se vzhled zlepšil, svou minimalistickou image si ale ponechal. Známé existující postavy byly v prvních řadách dělány jako postavička s fotografií obličeje osoby, kterou měla představovat.
Erica Cartmana a Stana Marshe namlouvá v originále Trey Parker. Kennyho McCormicka (oranžová bunda s kapucou přes hlavu) a Kyle Broslofskiho Matt Stone. V namlouvání se také objevuje jistý minimalismus. Většinu dalších postav totiž dabuje opět Parker a Stone. Některé role pak mají své další hlasy. Pokud zde vystupuje některá z hvězd, většinou ji namlouvá někdo jiný. Zpěvačce Barbře Streisand propůjčila hlas Mary Kay Bergman a moderátorce Oprah Winfrey (viz Happy birthday Oprah, happy birthday to you) Eliza Schneider.
Trey Parker a Matt Stone nejsou jen duchovními otci ale i tvůrci celého seriálu. Kromě toho že vymýšlejí jeho příběhy, starají se o režii, podílejí se na produkci, namlouvají většinu postav a dělají hudbu. Natáčení probíhá zhruba takto: Parker a Stone připraví s ostatními autory návrh scénáře, který se rozešle všem oddělením. Spolu pak namluví dialogy. Vytvoří se seznam nových postav a rekvizit, které je potřeba nakreslit. Návrhy podoby nových postav musí schválit autoři. Obrázky tzv. storyboardu se pak naskenují, dají dohromady s nahranou zvukovou stopou a jako VHS putují k režisérovi animací. On očísluje scény, rozdělí jednotlivé scény mezi členy týmu, dá jim podoby nových postav a vlastní proces animace může začít. Za každou scénu zodpovídá jeden animátor, který pomocí 3D efektů na počítači vytváří dojem, že je scéna postavená z kartonu. Používají se přitom stejné postupy jako při trikově náročných filmech.
Hotové animace se pak předají týmu, který upraví pohyby rtů tak, aby odpovídaly zvukové stopě. Celá epizoda sestříhaná dohromady pak opět projde kontrolou Parkera, Stona a režiséra animace. V případě že je napadne, co ještě vylepšit nebo se jim něco nelíbí, provedou se potřebné změny. Až do této chvíle existuje každý díl pouze v digitální podobě. Teprve když je definitivně hotový, nahraje se na kazetu a pošle televizi Central Comedy. Tady ještě jednou přezkouší, zda jsou všechna sprostá slova vypípaná a pak už může jít další díl k divákům. Číslování epizod někdy neodpovídá pořadí v jakém jsou vysílány. Je to proto, že jsou číslovány podle toho, kdy se začalo s jejich výrobou. Číslo dílu je vždy trojmístné. První číslice označuje řadu, další dvě pořadí v dané řadě. Například šestý díl čtvrté řady je označen číslem 406.
První návrhy na daný díl vznikají často už několik měsíců před tím, než jdou tyto epizody do vysílání. Někdy ale jen týden před tím, než se dostanou k divákovi. K natočení jednoho dílu jsou většinou zapotřebí tři až čtyři dny. Díky tomu se tak dá udělat díl, ve kterém budou narážky na aktuální události. To ale neplatí pro ty epizody, kde je hodně hudby (315) nebo potřeba kreslit mnoho nového (405).
Seriál plný fekálního humoru, zesměšňování, drsných narážek atd. má spoustu příznivců. Na internetu je tak možné najít i scénáře jednotlivých dílů, seznam hlášek, popisy jednotlivých postav, hudbu, pozadí do Windows a vyzváněcí melodie s tématikou South Parku. Nápadů mají autoři zatím dost, takže se fanoušci můžou těšit na další díly. O některé zřejmě ještě přijdou. V lednu letošního roku byly některé epizody soudem zakázány. Tomu Cruisovi se nelíbilo, že se v jednom díle má jeho animovaný dvojník schovávat ve skříni ve Stanově pokoji, protože Stana považuje za reinkarnovaného autora sci-fi Lafayetta Ronalda Hubbarda. Stanovi se ale nelíbí Crusisovi herecké výkony.