Česko má Anetu Langerovou, Polsko Alicju Janoszovou, Německo Alexandra Klawse, Jordánsko Dianu Karazonovou, Jihoafrické republika Heinze Wincklera. A koho má Slovensko? Zatím nikoho, ale už se na tom pracuje. I Slovensko bude hledat svou superstar. Přihlášky do konkurzů jsou od pondělí 21. června na internetových stránkách Slovenské televize, v deníku Nový Čas a také na poštách. Slovensko je 29. zemí světa, která bude hledat nové pěvecké talenty před zraky televizních diváků.
Licenci na 23 pokračování a 15 speciálních epizod soutěže PopIdol, která se na obrazovkách STV objeví pod názvem Slovensko hľadá SuperStar, získala Slovenská televizi už v březnu. Smlouvu se společností FremantleMedia, která stvrdila Slovensko jako 29. zemi s vlastní superstar, podepsal ředitel STV Richard Rybníček 29. března 2004 ve francouzském Cannes. S hledáním slovenské superhvězdy se začne koncem tohoto roku. Slovenská televize vsadila na jistotu. Po té co šou sklidila úspěchy v zahraničí (ČR nevyjímaje), se jí rozhodla odkoupit i STV. Narozdíl od ČR nebo Německa se slovenská superstar bude hledat na veřejnoprávním kanále. Šanci zúčastnit se budou mít mladí od 16-ti do 28-ti let. Hlasovat se bude prostřednictvím mobilních telefonů. Diváci digitální televize v Británii mají oproti nám nebo Slovákům tu výhodu, že můžou hlasovat jen pouhým stisknutím tlačítka na dálkovém ovládání.
Dara Rolins moderovat nebude
Přihlášky jsou sice k dostání teprve od pondělí, zájem je ale už teď dost velký. Už na začátku května, tedy ještě v době před vyhlášením konkurzu, volali nadšení adepti do STV a sekretářkám, které hovory přijímali, chtěli zpívat do telefonu. Jakýsi starsearch proběhl i při výběru moderátorské dvojice. I ty se totiž hledali v konkurzu, do kterého se mohl přihlásit téměř kdokoliv, ačkoliv televize sama oslovila některé osobnosti. Průvodci se nakonec stali moderátoři Fun Rádia Adela Banášová a Martin Rausch. Nabídku na moderaci odmítla například Dara Rolins a to i přesto, že jí STV nabídla 1 milión slovenských korun. Na Banášové a Rauschovi STV ušetří, protože jim dohromady vyplatí “jen“ 250 tisíc slovenských korun. O moderování projevila zájem i Andrea Verešová.
Nákup licence na tento formát vyvolal na Slovensku vlnu rozruchu. Diskutovalo se o tom, jestli se Superstar hodí na obrazovku veřejnoprávní televize. Tady si vedení STV nejspíš vzalo příklad od rakouské ORF, která pro změnu komerčnímu konkurentovi přebrala licenci na Milionáře. Vlnu nevole zvedlo i to, že ředitel Rybníček odmítl říct, kolik za licenci zaplatil. Prý je to obchodní tajemství. JOJ a Markíza ale v každém případě přišly o velké sousto z koláče televizní reklamy.
Slovenská televize teď čeká na kuchařku, ve které budou instrukce a pokyny, jak celou šou zorganizovat. Pravidla budou stejná jako v české verzi. Ředitel STV Richard Rybníček se už těší, že se Superstar bude nejsledovanějším pořadem v historii celé slovenské televize.
Slovenská televize si uvedením osvědčeného formátu zajistí slušnou sledovanost. Vzpomeňme jen na úspěchy naší superstar, která v pohraničních oblastech Slovenska lákala diváky přepnout na českou Novu. Ruská verze Narodny Artiste na RTR přilákala 7 miliónů diváků. V Polsku se vysílala už 3. série a na tu se dívalo přes 3 a půl miliónu lidí. Na tureckém Kanálu D si hledání superstar našlo 4 milióny příznivců. Na britské ITV, která uvedla superstar jako první na světě, dosáhli s PopIdolem 58 procentní sledovanosti. Na Slovensku nebudou asi smutnit ani mobilní operátoři. Tak se jen nechme překvapit, zda se i na Slovensku objeví nějaká Anička Dajdou nebo obdoba našeho Juliána Záhorovského.