České televizi se podařilo přesvědčit moderátora rozhlasového vysílání BBC Václava Moravce, aby se vrátil do hlavního diskusního pořadu Otázky. První „poprázdninové“ vysílání ČT chystá už na neděli 7. srpna, přičemž Otázky Václava Moravce přejdou z gesce redakce aktuální publicistiky pod redakci zpravodajství. Diskuse se také protáhne na dvě hodiny. První půjde souběžně na programech ČT1 a ČT24 přímo proti Sedmičce na Nově, druhá poběží už jen na zpravodajském kanálu (tedy proti Nedělní partii na Primě) a v případě potřeby se ještě protáhne. Jak bude obnovený pořad vypadat, jsme se zeptali přímo Václava Moravce.
Co se za tak krátkou dobu od konce dubna změnilo, že se najednou vracíte do ČT?
Změní se dramaturgie pořadu, a to zásadně. Podařilo se rozšířit tým, který Otázky připravoval. Na pořadu bude kooperovat daleko více lidí a bude ještě více propojen s investigativní publicistikou. Agendu Otázek nebudou určovat politici. A změnilo se to, že v této zemi není politická krize.
Takže si myslíte, že politici už nebudou kličkovat a bojkotovat účast v Otázkách?
Když budou vydírat, tak klidně…
Odejdete?
Ne. To už nemohu. Tak bychom udělali pořad o vztahu politiků a médií, kde by různí akademici, co přednášejí mediální studia, řešili otázku, proč je ČT tak vydíratelná. Chceme být opravdu ještě mnohem otevřenější než dřív. Myslím, že jsem po těch třech nebo čtyřech měsících ještě svobodnější – i ve vztahu k ČT – než v době, kdy jsem tento pořad opouštěl.
Šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov týdeníku Reflex prozradil, že Otázky přejdou od redakce publicistiky přímo pod zpravodajství a že tým, který pro vás pracoval dříve, nebyl příliš kvalitní.
Spíš bych řekl, že nebyl tak silný. Produkčně i jinak. Byl jsem vystaven tlaku okolí a politiků, protože jsem je do toho pořadu zval. Teď to už nebudu mít na starost a když někdo nebude chtít přijít, necháme ve studiu volnou židli. Přechod pod redakci zpravodajství umožní větší synergii mezi zpravodajstvím a Otázkami, což za publicistiky nešlo. Mohu využívat jeden televizní štáb, redaktory ČT a nabízí se mi daleko širší zázemí.
Čili se rozšíří možnosti přímých vstupů do pořadu a celkově jeho aktuálnost?
Zpravodajský kanál jasně ukazuje, že jde ještě více integrovat redakce zpravodajství a aktuální publicistiky.
Pojďme se teď bavit, jak ten pořad bude vypadat. První hodina má být společná na programech ČT1 a ČT24, druhá poběží už jen na zpravodajském kanálu.
První hodina bude navazovat na to, co bylo v Otázkách Václava Moravce dobré a kde se to nepodařilo dotáhnout. Budeme více otevírat vlastní agendu, pořad bude více strukturovaný, politiky poněkud vytěsníme. Chci hodně využívat zahraniční zpravodaje, přes které bychom mohli zvát i zahraniční hosty. Budeme více využívat telemosty. Třeba pro diskusi prezidentů členských zemí Evropské unie o budoucnosti společné Evropy.
Mluvíte o vytěsnění politiků. Jak si ho představujete?
Chci, aby se veškeré tlaky na tento pořad omezily na minimum, a to včetně hrátek politiků s ČT. Nebudeme se bát více experimentovat. V době mého odchodu byla vypjatá situace, vládní krize. Myslím, že teď budou mít vrcholní politici otevřené dveře tak jednou, dvakrát do měsíce. To nemluvím o době před volbami. Například uvažujeme o tom, že bychom se věnovali fenoménu malých politických stran, protože jsou alternativou vůči partajím v Poslanecké sněmovně. K tomu si přizveme politology a politické komentátory. V tom se budou Otázky zásadně lišit od diskusních pořadů na Nově i na Primě. Chceme více nastavovat vlastní agendu, nebudeme se zabývat uplynulým týdnem. To dělají každý den deníky.
Takže vám půjde o exkluzivní témata.
Dalo by se to označit sloganem „mluvíme o tom, o čem se bude mluvit zítra“. Myslím si, že Otázky Václava Moravce ve své závěrečné fázi fungovaly ze všech diskusních pořadů nejlépe právě v nastavování agendy. Ale bylo to omezeno tím, že jsme je připravovali ve třech lidech.
Jak bude vypadat druhá část Otázek na kanálu ČT24?
Měla by mít určitě pravidelnou strukturu s tím, že jedna část – ještě zvažujeme, jak bude dlouhá – by byla panelem novinářských osobností. Reflexe politiky očima novinářů a diskuse o tématech, která jsou v politice zásadní. Čili půjde spíše o pohled zvenku. Ať už od zahraničních korespondentů akreditovaných v České republice nebo od českých novinářů. Uvažujeme o tom, že by v tom panelu byl Bohumil Pečinka, Lenka Zlámalová nebo Petr Uhl – tedy pokud nebude kandidovat do sněmovny za Stranu zelených.
Nebude problém, že je zároveň členem Rady ČT?
Samozřejmě to je sporné, ale dodejte mi jméno kvalitního komentátora, osobnosti s levicovými názory… No dobrá, tak třeba Jiří Franěk. Chceme novináře s různými názory. Měl by to být stálý panel maximálně dvaceti lidí, kteří se budou obměňovat, aby nebyl každý týden stejný. Měly by to být opravdu osobnosti, mezi kterými vznikne intelektuální jiskření a přitom divákovi něco sdělí. To bude dominantní část druhé hodiny Otázek Václava Moravce. Do budoucna bych si přál, aby ten pořad měl tři části. Mohl by být pestřejší a zajímavější. Dříve jsme de facto polovinu přípravy Otázek házeli do koše, protože jsme ji nestihli využít.
Kdo přišel s nápadem vašeho návratu do ČT?
Televize. Dal jsem si týden na rozmyšlenou. Musel jsem se rozhodnout rychle, protože kdybych čekal do konce srpna a pak řekl, že to neberu, dostal bych televizi do problémů. Co by dělali v září? Pokračovali by v provizorním řešení s Janem Němcem? Nabídka přišla z televize. Sám jsem si říkal, že kdybych se někdy měl vrátit k televizní debatě, tak nejdříve za rok. Necelý půlrok je krátká doba, ale Michal Petrov a Zdeněk Šámal zřejmě věděli, jak na mě.
Řešili jste, jak to budete komunikovat pro veřejnost?
Počítám s negativní reakcí novinářů. Mohu říci, že jsem byl přemluven. Ani jeden z dvou hlavním aktérů to nepopře. Přemlouvání bylo snazší v tom, že mi lidé, s kterými jsem předtím Otázky připravoval, fandili a tvrdili, že pořad měl potenciál růstu. Možná jsme se měli v době, kdy narostly důvody k mému odchodu obludných rozměrů, trochu víc bavit se Zdeňkem Šámalem. Neříkám, že mě nezajímá, jak můj návrat vezmou novináři, ale diváci po mém odchodu z televize psali, abych se vrátil. U nich neočekávám mnoho negativních ohlasů.
Jak hodnotíte krátké působení Jana Němce v Otázkách ČT?
Nebudu je hodnotit. Ať je hodnotí divák. Hodnoťte je vy.
Já se ptám vás.
To je nějakej starej trik… Ne, fakt mi to nepřísluší.
Už víte, jakým tématem a s jakými hosty budete 7. srpna začínat?
Chtěl bych, aby jedním z hlavních témat byla léčba rakoviny, hledání tzv. léku na rakovinu, na kterém pracují čeští vědci a referování médií o téhle sloučenině. Hostem bude profesorka Říhová z Mikrobiologického ústavu, profesor Klener a rádi bychom ještě někoho z oddělení výzkumu Zentivy. To je přesně to, o co nám jde.
Takže žádná „politická bomba“?
Předvádějí snad politici něco, co by mohlo být „bombou“? Kromě ustálených a nudných výroků? V druhém pořadu budou dominantním tématem malé politické strany a schopnost či neschopnost alternativy.
Půjdou Otázky nedále proti Sedmičce na Nově?
Čas zůstane, protože se ukázalo, že si na něj diváci zvykli. Nechci říct, že to byl dobrý tah, ale jasně se to ukázalo na sledovanosti toho pořadu po přesunu na poledne. Reakce televize Nova je úsměvná, protože když šly Otázky večer, měli lidé z Novy úsměšné poznámky, že to diváky nezajímá. Těsně před mým odchodem, kdy se Otázky překrývaly se Sedmičkou, nás dělilo 150 tisíc diváků. Kterému jinému pořadu na ČT se to podařilo? Jan Kraus de facto zlikvidoval Kotel. Je úsměvné sledovat rozhořčení Novy, že ČT dala svůj hlavní diskusní pořad proti Sedmičce, když to byla právě Nova, která zlikvidovala všechny diskusní pořady na ČT.
Budete se kromě Otázek nadále objevovat i v televizní podobě Interview BBC na kanálu ČT24?
Pokud se nerozhodne BBC jinak, tak ano. Je to dohoda těchto dvou institucí, BBC a České televize.
Šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov mi řekl, že od podzimu chystáte určité změny. Ve studiu by měly být dvě kamery, takže s hostem budete moci sedět zase proti sobě.
Díky bohu za to. Jasně se ukázalo, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma médii a jak k tomu přistupují hosté. Byla by z toho skvělá psychologická studie. Sedíte s hostem vedle sebe jako v kině, protože vás snímá jedna kamera, a můžete sledovat jeho nesoustředěnost, kontrolování, jak sedí, jak vypadá, místo toho, aby kontroloval, co říká. Teď tam budeme mít dvě kamery, protože jsem neustále obtěžoval své nadřízené v BBC a Michal Petrov zase Zdeňka Šámala a nadřízené v ČT. Říkal jsem jim, že jedna kamera má více negativ než pozitiv. Hosté si oprávněně stěžují, že šli do BBC a ne do televize a proč si musí brát kravatu. Pro mě to znamená chodit skoro celý den v obleku, je to zavazující.
Odmítl kvůli tomu nějaký host přijít do Interview BBC?
V nadsázce vyjednával generální ředitel televize Nova Petr Dvořák. Ptal se mě, jestli umím vypnout kameru ČT24. Tak jsem mu odvětil, že už jsem kvůli němu, aby neměl problémy se Sedmičkou, odešel z ČT. Vzal to jako fór a přišel. Ale nedivil bych se, kdyby někteří hosté namítali, že přijali pozvání od BBC a nechtějí do televize. Vedení BBC je v tomhle nekompromisní, protože chce rozšiřovat své aktivity a tento pořad ČT samo nabídlo. Rozumím, že to je pro obě instituce výhodné. Televize má na zpravodajském kanále půlhodinu programu téměř zadarmo a pro českou BBC to byla výzva v tom, že vstupuje na třetí technologickou bázi médií. Po internetu a rádiu i do televize. Což je při současné restrukturalizaci BBC určitě bonus.
Nebojíte se, že bude na zpravodajském kanálu ČT24 trošku „přemoravcováno“?
Doufám, že ne. Samozřejmě, že se dříve nebo později budu muset rozhodovat, s čím pokračovat a s čím ne. Nedělám si iluze, že by nový formát a nová organizace Otázek pro mě znamenalo, že přijdu v devět ráno v neděli do televize a to bude veškerá moje aktivita ve vztahu k tomu pořadu. Časem to budu muset zredukovat.
Když jste poprvé nastupoval jako moderátor Otázek Václava Moravce, poměrně komplikovaně jste se domlouval s BBC, aby vám umožnila práci pro televizi. Teď jste to zvládl bez průtahů?
Zůstal jsem externím zaměstnancem BBC, takže tam problém nenastal. Zvláštní bylo, že jak dlouze jsem vyjednával na začátku o uvolnění z BBC, tak když jsem teď oznámil svoje rozhodnutí, bylo to některým lidem z BBC líto. Ale českému vysílání BBC by to mohlo v době chystané restrukturalizace zahraničních aktivit BBC pomoci.