Večerníčky: Nový kreslený seriál od Pavla Koutského

V pátek 26. října odvysílala Česká televize první díl nového kresleného seriálu Doktor Animo. Vysílací čas (18:45) a délka jednotlivého dílu (přibližně 8 minut) ukazují, že se bude vysílat jako Večerníček. Dr. Anima mají na svědomí Pavel Koutský, Jiří Kubíček a Edgar Dutka. Nejprve diváci mohou spatřit sedm dílů. Zbylých šest je ve výrobě.

Pořad Večerníček patří k největším stálicím a jistotám na obrazovkách ČT. V programu se vyskytuje již více než 40 let, během kterých pro něj vzniklo nespočet nezapomenutelných postav, jež ovlivnily nemálo z nás.


V neděli 2. ledna 1965 se objevila první pohádka spadající pod hlavičku Večerníčku – Kluk a kometa (režie: Ludvík Ráža), ve které účinkovala „nesmrtelná“ Štěpánka Haničincová společně s Černým divadlem Jiřího Srnce. Do roku 1967 běžel Večerníček pouze v neděli, toho roku ale ke svátečnímu dni přibyly úterky a čtvrtky. Roku 1970 se k těmto dnům přiřadil pátek, o rok později středa a od dalšího roku byla sobota jediným dnem, kdy Večerníček neběžel. Ani ta ale dlouho „nevydržela“ a od roku 1973 vysílá televize večerní pohádku pro děti denně.
Slavná (a téměř neměnná) znělka pořadu vznikla v polovině roku 1965 pod režijním vedením Václava Bedřicha (Štaflík a Špagetka, Maxipes Fík, Bob a Bobek, Velká sýrová loupež, a mnoho jiných), výtvarno obstaral Radek Pilař (například Rumcajs) a hlas postavičce propůjčil Michal Citavý (tehdy pětiletý).


Možná je zde na místě zmínit dvojsečnou funkci Večerníčku v současné době. Na jednu stranu poskytuje tento pořad prostor a podmínky pro realizaci, z druhé strany musíme vidět skutečnost, že dnes je Večerníček určitý druh černé díry, která do sebe vtahuje všechny prostředky a kapacity. Jinak řečeno, v České republice přestal existovat animovaný film pro dospělé. Jedinou výjimkou jsou studentské filmy. Ty však nedokáží plnohodnotně tuto mezeru zacelit.


Koncem října tohoto roku spustila Česká televize zbrusu nový seriál – Doktor Animo. V úvodu každého příběhu se ocitáme v ordinaci laskavého doktora, ke kterému přicházejí různá zvířata se svými bolestmi a strastmi. Dobrotivý zvěrolékař nejprve čelí náporu čekárny a ošetřuje různá zvířata. Teprve pak přichází hlavní hrdina dílu (například lev, nebo hroch) se svým problémem a představí dr. Animovi vlastní vizi řešení. Doktor vše pozorně vyslechne, a pak dotyčnému zvířeti ukáže reálnější podobu jeho přání. Pacient je nakonec přesvědčen, aby nic neměnil a byl sám sebou.  Můžeme říct, že postava doktora Anima je tedy jakýmsi psychologem.


Doktor Animo má jednu zvláštnost, díky níž se vymyká zajeté šabloně. Onen hodný lékař není postavou hlavní, ale pouze titulní. Hlavní postavy se díl od dílu mění. Tvůrci tak vstoupili na tenký led, kdy riskují chladnější přijetí od dětských diváků způsobené absencí možnosti ztotožnění se s hrdinou. Odvážně působí i barevné pojetí, když představy postiženého zvířete mají barvu růžovou, kdežto doktorovo usazení do reality je černobílé. V seriálu se nemluví, a tak vše vypráví obraz. Nejzábavněji vypadá úvod, kdy Animo léčí v rychlém sledu několik zvířat – tvůrci zde dokořán otevřeli vrata vlastní fantazii, a tak obrazovkami proletí smršť více, nebo méně povedených gagů. Následuje klasicky vystavěný dramaturgický oblouk příběhu zakončený výchovnou poučkou.
Autory námětu a literárního scénáře jsou Jiří Kubíček (1944) a Edgar Dutka (1941). Ti u nás patří k nejstarším a nejzkušenějším tvůrcům v oblasti animovaného filmu. Prvně jmenovaný je jako spoluscénárista podepsán například pod animovaným loutkovým filmem režiséra Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981) nebo filmů Fimfárum Jana Wericha (2002) a Fimfárum 2 (2006). Edgar Dutka je mimo jiné autorem několika příběhů ze seriálu Pat a Mat…A je to!, či scénáristou dosud nedokončeného filmu Jiřího Barty Golem. Oba jsou zároveň velmi aktivní na poli teorie a historie animovaného filmu.


Výtvarníkem a režisérem Doktora Anima je Pavel Koutský (1956), který v roce 2003 debutoval v pořadu Večerníček seriálem Do pohádky. O dva roky později spatřila světlo světa i druhá řada těchto pohádek. Pavel Koutský však odrežíroval „večerníček“ již jako zkušený tvůrce a mnohými cenami ověnčený umělec. Z velkého množství filmů stojí za zmínku snímky Navštivte Prahu (1983), Curriculum vitae (1986), Kavárna (1998), nebo Média (2000). Na přelomu století se jeho glosy pravidelně objevovaly v pořadu České televize Fakta.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .