Už dvě třetiny území České republiky od tohoto víkendu pokrývá pozemní digitální televizní signál. Zásluhu na tom má rozšíření dostupnosti prvního multiplexu České televize, který mohou nově zachytit diváci na severu země a ve středních Čechách. Proces digitalizace nezpomaluje, už za měsíc se dočkají rozšíření digitální programové nabídky i Jihočeši a lidé z Trutnovska.
Okolí středočeských Votic a zásadní část severních Čech jsou od uplynulého víkendu pokryty digitálním signálem veřejnoprávního multiplexu. V pátek ho mohli poprvé zachytit diváci přijímající televizní vysílání ze stanoviště Votice – Mezivrata. „Signál DVB-T na 53. kanálu pokrývá části Benešovska a Táborska, zapojí se do lokální jednofrekvenční sítě (SFN) s vysílači Praha – Cukrák a Praha – město – Žižkov,“ upřesnil Štěpán Janda z tiskového odboru České televize. Multiplex 1 vysílá z Votic výkonem 32 kW. Pro veřejnoprávní média ho provozují České radiokomunikace. Obsahuje čtyři kanály České televize a sedm stanic Českého rozhlasu ( ČT 1, ČT 2, ČT 4, ČT 24, ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha / ČRo 6, ČRo 3 – Vltava, Rádio Wave, Rádio Česko, ČRo Leonardo a ČRo D-dur).
Změny v pozemním vysílání zaznamenali o víkendu i lidé v severních Čechách. V noci na sobotu bylo definitivně vypnuto analogové vysílání ČT 2 na 43.kanálu ze stanoviště Ještěd. Uvolnilo tak prostor pro spuštění zmíněné digitální sítě České televize, která odsud vysílá výkonem 50 kW. Původně pro ní byl určen kanál 40, ale ten kolidoval s digitálním zemským vysíláním v Německu. Proto Český telekomunikační úřad dodatečně rozhodl o využití jiného kmitočtu, než který byl původně stanoven v závazném Technickém plánu přechodu. Digitální signál z Ještědu zachytí nejen obyvatelé Libereckého kraje, ale i lidé z části Mladoboleslavska, Nymburska a Mělnicka. Aktuálně může Multiplex 1 naladit téměř sedmdesát procent obyvatel Česka. Jeho signál nyní pokrývá více než 67 % území státu.
Na ukončeném analogovém signálu ČT2 z Ještědu bylo závislých i jedenáct analogových dokrývačů a opakovačů, které zajišťují jeho přenos do odlehlejších oblastí. Novým zdrojem signálu ČT2 pro šest analogových převaděčů se stal ještědský digitální multiplex. Digitální formu převedou do analogové a ze stanovišť Bělá pod Bezdězem, Frýdlant v Čechách, Hrdlořezy, Huntířov, Malá Veleň a Zlatá Olešnice budou druhý program ČT šířit i nadále v analogu. Diváci závislí na těchto převaděčích tak prozatím nepocítí žádnou změnu.
Ta naopak nastane u opakovačů v tomto regionu. „Analogové opakovače ČT2 Zálesní Lhota a Kytlice – Mlýny budou zrušeny, neboť v oblasti jejich pokrytí má být dle obou výpočetních modelů, které má Česká televize k dispozici, dostupný signál multiplexu veřejné služby na 43. kanálu z vysílače Ještěd,“ uvedl Štěpán Janda. Další dva opakovače Albrechtice – Desná a Pelechov se dočkají přeměny na digitální opakovače veřejnoprávního multiplexu se všemi programy ČT. V regionu který pokrývají totiž není dostupný primární digitální signál z Ještědu.
Společnou frekvenci veřejnoprávního multiplexu (40. kanál) bude mít spolu s ještědským vysílačem i jeho východní soused. Digitální síť ČT se ze stanoviště Trutnov – Černá hora poprvé ohlásí v noci na 1. září. Jeho startu bude opět předcházet ukončení analogového vysílání ČT2 z tohoto kmitočtu.
Proces digitalizace ve stejném termínu začne psát svoji další kapitolu i na jihu Čech. Zdejší obyvatelé se koncem srpna dočkají zahájení provozu hned dvou multiplexů z vysílače Kleť nad Českými Budějovicemi. Na dočasném 50.kanálu bude k dispozici síť 2 (výkon 100 kW), která obsahuje pět komerčních stanic – TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima COOL. Stejným výkonem na 22.kanálu začne vysílat Multiplex 3 společnosti Czech Digital Group. V jeho programové nabídce diváci naleznou jen dvě stanice Z1 a Public TV poté, co tuto síť opustil k poslednímu červencovému dni hudební kanál Óčko. O měsíc později se stejné multiplexy rozjedou v sousední lokalitě, kterou pokrývá vysílač Sušice – Svatobor. Síť 2 se objeví na dočasném kmitočtu 48 (výkon 50 kW) a trojka na už stálém 52.kanálu (výkon 100 kW).
Celkem deset analogových kmitočtů bude v souvislosti se zaváděním digitálního vysílání pozastaveno v západních Čechách k poslednímu záříjovému dni. Z plzeňského vysílače Krašov se odmlčí ČT1 na 31.kanálu a TV Nova na 10.kanálu. Na Vraním vrchu u Domažlic ukončí svůj analogový provoz TV Nova na 24.kanálu. Dvě zatím analogově vysílající stanice dostanou červenou i na Zelené hoře u Chebu (ČT1 na 53.kanálu a TV Nova na 26.kanálu). Analogová TV Prima opustí vysílač Dyleň (60.kanál). Na Klínovci nad Jáchymovem tamní technici odpojí ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu. Spolu se zmíněným Krašovem přestane v okolí Plzně vysílat ve starém systému i Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál).