Menší objem peněz z reklamního trhu, který přichází do rozpočtu na digitalizaci České televize, má za následek vytvoření úsporných opatření, jejichž výsledkem bude menší komfort při přechodu od analogového vysílání k DVB-T. Kde je to možné, bude ČT vypínat analogový signál dříve, než bylo původně plánováno.
Skulinky, které povedou ke snížení nákladů na přechod z analogového na digitální přenos svého signálu, hledá Česká televize. Letošní výrazný pokles výnosů z reklamního vysílání, které tvoří základ fondu pro rozvoj DVB-T, způsobil, že veřejnoprávní televize musí přehodnotit priority v této oblasti a zainvestovat hlavně do budování pozemní digitální sítě. Na druhou kolej se tak dostane dlouhodobý souběh s analogovým vysíláním dokrývačů a převaděčů poté, co bude v jednotlivých regionech zahájeno digitální vysílání. „V místech, kde budeme mít v momentě vypínání analogového vysílání programu ČT 1 dostatečný digitální signál, budeme tyto převaděče vypínat. Částečně to realizujeme už letos, a v příštím roce se do toho pustíme v daleko větší míře. Rychleji budeme vypínat i analogové vysílání programu ČT 2. Tam půjde o úplnou likvidaci analogové sítě,“ potvrdil úsporné plány vedoucí projektu digitalizece ČT Pavel Hanuš v rozhovoru pro server Digizone.cz.
Přechodné souběžné vysílání analogu i digitálního signálu v nově pokrývaných oblastech dělá vrásky i komerčním stanicím. Za cestu svého programu za diváky tak platí dvakrát, což jim v době finanční krize přidělává vrásky na čele. Proto se třeba TV Nova původně nebránila myšlence ukončit spolu s ČT dříve analogové vysílání v územní oblasti Ústí nad Labem. Podle Technického plánu přechodu (TPP) má k tomu dojít v srpnu 2010 a zhruba půlroční předstih oproti plánu by ušetřil statisíce korun. Nakonec však ke společné dohodě ČT, Novy a Českých Radiokomunikací nedošlo. V souvislosti se zrychlením celého procesu digitalizace vypadalo reálně i dřívější spuštění Multiplexu 2 z Ještědu. Ani zde k finální dohodě prozatím nedošlo.
Rychleji oproti původním předpokladům zavedla svůj multiplex ČT na Jižní Moravě. Své čtyři digitální stanice spustila ze stanoviště Mikulov – Děvín o šest měsíců dříve. Došlo k tomu 1. prosince v souvislosti se sladěním čtyř sousedních vysílačů (Děvín, Kojál, Brno-Hády a Brno-Barvičova) do jednofrekvenční sítě na 29.kanálu. „Signál z Děvína je dostupný na bezmála celém Břeclavsku a také v částech Znojemska a Hodonínska. České televizi se podařilo zajistit spuštění tohoto digitálního vysílače o půl roku dříve, než stanovuje Technický plán přechodu ,„pochlubil se Štěpán Janda z Tiskového útvaru ČT.
Větší tempo naberou digitalizační kroky i v hlavním městě. Přesně za tři týdny, v pondělí 4.ledna vypnou České Radiokomunikace analogové zemské vysílání ČT1 na 32.kanálu ze stanoviště Praha – Strahov. Dojde k tomu těsně před půlnocí. Podle TPP přitom může ČT1 na tomto místě vysílat až do listopadu 2011, stejně jako TV Nova, která je zde umístěna na 39.kanálu a o předčasném vypnutí této frekvence zatím neuvažuje. Na ukončení možnosti příjmu ČT1 upozorňuje diváky od 8. prosince piktogram v pravém dolním rohu obrazovky i lišta v dolní části, kde jsou uvedeny základní informace o vypnutí signálu. „Tento městský vysílač pokrývá část metropole a jeho signál ladí také někteří diváci v blízkém i vzdálenějším okolí hlavního města,“ upřesnil Janda. Textová lišta se bude do 20. prosince objevovat ve vysílání průběžně, od 2. ledna zůstane na obrazovce trvale. „Během Vánoc, Silvestra a Nového roku zmizí, aby nerušila při sledování svátečního programu. Od 21. 12. 2009 do 1. 1. 2010 tedy diváci uvidí jen piktogram,“ dodal Janda v tiskové zprávě. Prozatím v provozu zůstanou pražské analogové převaděče ve Žvahově, Krči a Vokovicích. Ale vypadá to, že ne na dlouho: „Uvažujeme o tom, že bychom je vypnuli během prvního pololetí příštího roku,“ připustil na Digizone.cz technický ředitel ČT Rudolf Pop.
Pavel Hanuš ve zmíněném rozhovoru popsal i výhled na první pololetí příštího roku. Potvrdil razantní vypínání analogových kmitočtů tam, kde je již v provozu digitální alternativa: „Půjde hlavně o dokrývače, a také vysílače ČT 2. Přiznám se, že jsme uvažovali i o rychlejším vypínání velkých analogových vysílačů ČT 1, ale vývoj v posledních týdnech, kdy bylo jasně deklarováno, že se mají striktně dodržovat zákonné předpisy a smluvní podmínky, nás od tohoto postupu odradil,“.
Pokud by Česká televize vypínala svoji Jedničku na vysílačích velkého výkonu dříve, než tak učiní její komerční kolegové Nova a Prima, porušila by tak základní postup, který stanovuje TPP. V této zákonné normě se počítá s tím, že se analogové kmitočty všech tří nejsledovanějších stanic budou na jednotlivých velkých vysílačích vypínat společně v jednom termínu.
Takže další zveřejněná „vlaštovka“ na rok 2010: Konec analogové ČT2 z vysílače Brno/Barvičova na K35 se koná již 31.1.2010…