Televizní signál z nově spuštěných digitálních multiplexů se během dneška a noci na zítřek objeví na jihu i severovýchodě Čech. Veřejnoprávní síť 1 se nově ohlásí z vysílače Černá hora u Trutnova a nahradí tak stávající analogový program ČT2. Multiplexy 2 a 3 obohatí pozemní programovou nabídku v širokém okolí vysílače Kleť u Českých Budějovic. V tomto regionu zahajuje řádné vysílání i 1.regionální multiplex místní stanice TV Gimi.
Již dnes se podíl tuzemských diváků, kteří budou schopni přijímat pozemní digitální vysílání (DVB-T) druhého multiplexu, zvýší na 63 procent. České Radiokomunikace totiž uvádí do provozu tuto síť na 50.kanále vysílače Kleť, který pokrývá zásadní část Jihočeského kraje. Zdejší obyvatelé tak v nové pozemní technologii naladí pět komerčních programů z MUXu 2. Prostřednictvím svých set top boxů mohou začít sledovat TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool. To však není konečný výčet. Ve stejném okamžiku spustí Radiokomunikace ze stejného stanoviště na 22.kanále i třetí pozemní síť společnosti Czech Digital Group, pro niž zajišťují technický servis. Jihočeši si tak budou moci na předvolby svých dálkových ovladačů doplnit i lifestylovou stanici Public TV a na ekonomické zpravodajství a dokumenty zaměřenou Z1. Kleť se tak stává čtrnáctým místem, dokud vysílá MUX 2 a osmým zdrojem sítě 3.
Díky dnešnímu zahájení vysílání z Kletě se počet obyvatel Česka, pro které je dostupný signál třetího multiplexu přehoupl přes polovinu a dosahuje hodnoty 52 procent. Společnému startu dvou digitálních sítí předcházela náročná technická operace, při níž pomocí vrtulníku byla v červenci vyměněna hlavní anténa na vrcholu kopce. „Kleť je předposlední vysílač velkého výkonu, který je letos naplánován ke spuštění v síti 2,“ uvedl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací. „Do konce září letošního roku ještě začneme digitálně vysílat ze sušického vysílače Svatobor,“ připomněl.
O tomto tématu jsme psali i zde.
V okolí jihočeské metropole nejsou tři multiplexy z Kletě jediné, které mohou diváci nyní naladit. Ze stanoviště Včelná totiž šíří svůj signál i lokální digitální síť, která právě dnes zahajuje plnohodnotné vysílání. Jejím hlavním iniciátorem je místní stanice TV Gimi. Experimentálně vysílala již od prvního srpna na 29.kanále. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poté vydala oprávnění k provozování plnohodnotného digitálního vysílání. V nabídce lokálního multiplexu je tak regionální program TV Gimi a další tří televizní programy. „Úspěšně jednáme s vedením společností Public TV a Óčko, kde jsme se předběžně dohodli na podmínkách šíření. Dále také čekáme na rozhodnutí Z1,“ popsala aktuální situaci ředitelka společnosti Věra Ernstová. Programovou náplní kanálu TV Gimi bude opakovaná smyčka s denním zpravodajstvím, magazíny a dokumenty. Obsáhlé místo v programovém schématu zaujmou i výlety do archivu, pro které stanice využije natočené materiály ze své patnáctileté historie.
Devatenáctým místem, odkud bude šířen veřejnoprávní multiplex 1, se v noci na zítra stane Černá hora na Trutnovsku. Čtyři kanály České televize a sedm stanic Českého rozhlasu v digitální formě nahradí na 40.kanálu analogově šířený program ČT2, který se dnes před půlnocí v této lokalitě definitivně odmlčí. „Nový digitální signál pokryje většinu území Královéhradeckého kraje, sousedící okrajové oblasti Středočeského kraje a části Pardubicka, Semilska a Jablonecka,“ upřesnil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. První multiplex tak bude k naladění již na 75 procentech území Česka. „Dostupnost digitální terestrické sítě 1 se zvýšila, k dipozici je teď pro více než 77 % obyvatelstva České republiky,“ vyčíslil Janda. Rovněž spuštění digitálního vysílání na Černé hoře předcházely několikaměsíční přípravy, v jejichž rámci byla počátkem srpna osazena nová vysílací anténa. Samotný vysílač byl budován v polovině sedmdesátých let, do provozu byl dán v roce 1977.
Dneškem končící analogové vysílání ČT2 z Černé hory je primárním zdrojem signálu této stanice pro třicet tři analogových převaděčů. Tyto vysílače malého výkonu, které dokrývají malá lokální území, zůstanou v analogovém provozu i po dnešní půlnoci. Jen se zdrojem pro čerpání signálu ČT2 stane digitální multiplex 1, z kterého převedou signál do analogové podoby a budou ho šířit tak, jak byli doposud lidé v jejich okolí zvyklí. Diváků v těchto lokalitách se tak prozatím přechod na novou vysílací technologii nijak nedotkne. Česká televize o této záležitosti včas informovala starosty v dotčených obcích.