Evropská komise obeslala členské státy dotazníkem na téma přechodu na digitální vysílání. Podle něj zjišťovala časové harmonogramy jednotlivých zemí a zároveň je vyzvala, aby se zaměřily na rok 2012 jako nejzazší termín pro plný přechod na digitální vysílání. Po vyhodnocení dotazníků dospěla EK k názoru, že dvanáct zemí je připraveno dokončit digitalizaci včas, ostatní státy včetně Česka na dotazník neodpověděly.
„Tím, že doporučujeme rok 2012 jako konečný termín pro přechod z analogového na digitální vysílání, chceme dát politický signál účastníkům na trhu i spotřebitelům, že digitální televize bude brzo realitou,“ uvedla komisařka Vivane Redingová.
Na základě údajů, které poskytly Evropské komisy členské státy EU, plánují plný přechod na digitální vysílání do roku 2010 Rakousko, Německo, Španělsko, Finsko, Švédsko a Malta. Také Belgie, Řecko, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko a Británie by měly být s digitalizací hotovy do stanoveného roku 2012.
Digitalizace televizního a rozhlasového vysílání je v rukou členských států. EK ovšem jejich počínání sleduje, aby mohla v budoucnu koordinovat využití uvolněného prostoru pro nové typy služeb. „Chceme dát spotřebitelům jistotu, že když budou dnes investovat do digitálních přijímačů, tak neprohloupí, protože toto vysílání během několika let zcela převládne,“ uvedl mluvčí EK Martin Selmayr.
Podle Selmayra se lze domnívat, že při stanovení pevných časových harmonogramů bude cena set top boxů a televizorů nové generace klesat rychleji. „Pokud by se EU povedlo splnit termín 2012, stala by se první oblastí světa, která by definitivně vypnula pozemní analogové vysílání, a získala by tak značnou komparativní výhodu,“ dodal.
Podle údajů zveřejněných komisí dospěla v digitalizaci nejdále Británie, kde digitální vysílání obsadilo 57 procent trhu. V Německu je již dokonce úplně vypnuto analogové vysílání v Berlíně, na jihu země startuje digitál právě teď.
Kulturní výbor bude vycházet z Plevova návrhu
Situace v Česku je stále velmi nejasná. Ačkoliv minulý týden proběhla první veřejná slyšení 22 žadatelů o pozice v multiplexu B, řada odborníků soudí, že žádný projekt nedostane od členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání potřebných devět hlasů. Někteří členové Rady byli totiž proti vypsání licenčních řízení z důvodu chybějící legislativy.
Potřebnou novelu zákona 231 o rozhlasovém a televizním vysílání dnes projednával kulturní výbor poslanecké sněmovny a měl na výběr z návrhů ministerstva informatiky, poslance Ladislava Skopala a poslance Petra Plevy. Návrh místopředsedy výboru Plevy, aby za základ projednávání novely 231 byla přijata jeho předloha, byl přijat. A zde se rýsuje další velká blamáž, protože Plevův návrh nepočítá s licencováním jednotlivých programových pozic, ale celých multiplexů.