Čtvrtek 26. a pondělí 30.listopadu – to jsou dvě zásadní data pro spuštění digitálního vysílání v Jihomoravském kraji. Zdejší obyvatelé už za týden naladí prostřednictvím digitální sítě 1 čtyři stanice České televize. Tomu bude předcházet prohození současných analogových kmitočtů ČT1 a ČT2 na vysílači Kojál i na stanovišti Brno-Barvičova. Výsledkem série technických kroků bude sladění digitálních kmitočtu multiplexu ČT na čtyřech sousedících vysílačích.
Za tři dny poznají přímo na svých obrazovkách diváci z jižní Moravy první znaky příchodu zemského digitálního vysílání (DVB-T) do svého regionu. Samotnému startu nové technologie ze stanoviště Kojál bude předcházet úprava v té současné – analogové. Již ve čtvrtek budou vzájemně zaměněny analogové vysílací kmitočty ČT1 a ČT2. Analogová Jednička se přesune z 29. na 46. kanál, analogová Dvojka naopak z 46. na 29. kanál. Důvodem této výměny je získání 29.kanálu pro digitální vysílání. To totiž nahradí analogový signál ČT2, která tak ve starší formě nebude už na zásadním jihomoravském vysílači k dipozici. Jednička bude analogově i po 1.prosinci vysílat na již zmíněném 46.kanálu.
Z důvodů technického řešení záměny frekvencí dojde ve čtvrtek k omezení analogového vysílání z Kojálu. „Od půlnoci nejdéle do osmnácti hodin proběhne výluka analogového zemského vysílání ČT1 a ČT2 na vysílači Brno – Kojál a také na řadě závislých analogových převaděčů v územní oblasti Brno,“ potvrdil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Vysílací frekvenci pro digitální multiplex určuje Technický plán přechodu – zákonná norma určující detaily přechodu na digitální vysílání v Česku. Na 29.kanálu se digitální síť 1 bude dát naladit nejen z Kojálu, ale i z městských vysílačů Brno- Barvičova, Brno- Hády a od 1.prosince i z Děvína nad Mikulovem.
Ve stejný den jako na Kojálu dojde k prohození frekvencí i na dalším stanovišti. „Ve čtvrtek odpoledne budou v průběhu krátké výluky zaměněny analogové kmitočty ČT1 a ČT2 také na vysílači Brno – Barvičova. Zde ČT1 přejde z 35. na 52. kanál a ČT2 z 52. na 35. kanál,“ oznámil Janda v tiskové zprávě. Důvodem pro tuto technickou operaci je současné nastavení společných televizních antén v mnoha brněnských bytových domech. Většina z nich přijímá analogový signál ČT2 z Barvičovy ulice a ČT1 z Kojálu. „Pokud by se uskutečnila záměna jen na Kojálu, společné antény se zmíněnou konfigurací by ztratily analogový příjem ČT1 a naopak duplicitně by přijímaly analogovou ČT2,“ uvedl Janda.
Po čtvrtečních prohozech analogových kmitočtů dvou veřejnoprávních stanic může dojít k tomu, že v některých domácnostech závislých na individuálním příjmu budou mít diváci naladěnu dvakrát Jedničku či naopak dvakrát Dvojku. V takovém případě je zapotřebí doladit ČT1 buď na 46.kanál Kojálu či 52.kanál z Barvičovy. V případě, že bude chybět Dvojka, bude k dipozici na 35.kanálu z Barvičovy. Jen čtyři dny bude vysílat z Kojálu na 29.kanálu. Vypnuto zde bude v pondělí 30.listopadu ve 23 hodin.
Zásadním dnem D se pro digitalizaci v tomto regionu stane úterý 1.prosince. Na Kojálu bude po půlnoci spuštěn zkušební režim digitálního vysílání multiplexu 1 na 29.kanálu. Na řádný provoz vysílač najede od šesté hodiny ranní. Nový signál pokryje téměř celý Jihomoravský kraj a částečně zasáhne i do sousedních regionů. Komplexnost pokrytí této oblasti zajistí i současné spuštění první digitální sítě na sousedních stanovištích. Multiplex České televize zahájí ve stejný den vysílání z 29.kanálu vysílače Mikulov – Děvín v horizontální polarizaci. Signál odtud poputuje na Břeclavsko a část Znojemska a Hodonínska. V první prosincový den dojde nad ránem k přeladění kmitočtů i na dvou městských vysílačích v Brně. V Barvičově (vertikální polarizace) a na Hádech (horizontální polarizace) je k dipozici MUX 1 už od roku 2008 na 25.kanálu. I na těchto místech dojde v rámci synchronizace éteru k přeladění na 29.kanál tak, aby od šesté hodiny ranní byl signál na nové pozici k dipozici v řádném režimu ze všech míst.
V souvislosti se zahájením zemského digitálního vysílání z Kojálu dojde k přeladění desítek analogových převaděčů a dokrývačů na jižní Moravě na nové zdroje signálu. Tři převaděče budou v závěru listopadu vypnuty definitivně. Půjde o stanoviště Brno – Biskupské gymnázium (ČT1, 37.kanál), Horní Poříčí (okres Blansko, ČT2, 49.kanál) a Rozhraní (okres Svitavy, ČT2, 51.kanál).
Informovanost veřejnosti o přicházejících novinkách v příjmu televizního signálu zajišťuje svými prostředky Česká televize (informační spoty ve vysílání, kampaň v regionálních médiích, outdoorová reklama, letáky do domácností, plakáty v prostředcích hromadné dopravy…) a dále Národní koordinační skupina. Její šéf Zdeněk Duspiva popsal současný zájem Jihomoravanů o informace: „Podle našich statistik je každý jedenáctý dotaz na infolince 800 90 60 30 položen obyvateli Brna. V říjnu bylo 32 % dotazů z Prahy a 29 % z územní oblasti Plzeň, což jsou regiony, kde docházelo k ukončení zemského analogového vysílání. Devítiprocentní zastoupení Brna ale dokazuje, že přechod na digitální vysílání je aktuální i v regionech, kde ke kompletnímu ukončení analogu teprve dojde.“ Česká televize do info kampaně zapojila i místní samosprávy, kterým předává zprávy o přelaďování konkrétních dokrývačů a převaděčů.