Po pětatřiceti letech se z britských obrazovek vytrácí textová forma servisních informací, komerční média nejeví o fenomén teletextu zájem. Teletextové informace předcházely internetu, v čase vzniku se jednalo o velký průlom, umožňovalo diváky informovat okamžitě, aktuálně.
Ve Velké Británii se čas klasického analogového teletextu nachýlil ke svému konci. V lednu příštího roku dojde ke zrušení až 70 pracovních míst, skončí totiž klasické teletextové zpravodajství. Tiskový mluvčí asociace řekl, že „je to politováníhodná situace, ale není to udržitelný model – něco se musí změnit.“ Důvody jsou nasnadě – klesající příjmy z inzerce a zcela logicky se na celém faktu podílí rozmáhající se internet.
Jeho historie se začíná psát v roce 1974. Téměř současně uvedla na trh svůj objev ITV pod názvem Oracle (Optional Reception of Announcements by Coded Line Electronics – Volitelný příjem zpráv). Předstihla ji ovšem BBC s „Ceefax“ (pochází ze slov „See Facts„, tedy „vidět fakta“), po dvou letech představila zkušební vysílání. Obě služby prošly léty mnohými změnami. Z počátku jej přijímal jen omezený počet diváků, rozmach přišel až v osmdesátých letech. Před tímto datem obsahovalo vysílání pouhých 30 stránek. Zobrazení barev nebylo také možné, černé pozadí a bílé písmo obklopovalo obrazovku dlouhou dobu, dočíst jste se mohli o aktuálních událostech, sportu, počasí, k dispozici byl také televizní program. V roce 1993 obě média skončila a nahradil je společný následovník – teletext.
Vypnutí analogového teletextu se blíží
Společnost Daily Mail & General Trust, vlastník teletextu, vedla se zaměstnanci minulý týden jednání o další budoucnosti: „Prozkoumávali jsme každý způsob, jak držet zpravodajský servis nad vodou. Nakonec jsme ale nebyli schopni najít schůdné východisko,“ řekl deníku Guardian Mike Stewart, vedoucí skupiny oddělení teletextu. Dále dodal: „Pokračující tříštění televizních diváků a masivní rozvoj on-line využití informací a komerčních služeb vyústil ke značnému snížení počtu diváků teletextu v uplynulých letech.“ Své vysílání teletextu ukončila například také CNN.
Teletextové zpravodajství stíhají poklesy tržeb především v posledních třech letech, od roku 2003 se čísla snížila až o polovinu. Už v lednu upozornil regulátor Ofcom, že po roce 2014 ztratí teletext smysl a jeho služba veřejnosti bude postradatelná. Pokud mu bude zrušena licence, bude muset provozovatel platit za signál nesoucí textové informace. Regulátor v minulosti nařídil, že servis má obsahovat minimálně 30 stran zpráv z Velké Británie, dále 12 stran regionálních zpráv pro každý z 19 regionů. To se zdálo jako zcela nemožné. V minulém roce činily výnosy 41 milionů liber, jedná se o pokles 13%.
S teletextem se pomalu rozloučily také listy Times: „Definitivní vypnutí teletextu v lednu„, tak zní titulek z minulého týdne. Teletext ukončí své působení o dva roky dříve, než se původně plánovalo. Kromě dvou výše uvedených faktorů stojí za zánikem i změna diváckých návyků obecně. O médium už není takový zájem, „Dříve to byl jeden z hlavních zdrojů aktuálních informací,“ dodává deník. Úplně se ale teletext neztratí, pro lukrativní dovolenkový servis bude i nadále v provozu. Klasický analogový teletext využití najde i pro další komerční služby. Ztráta textového zpravodajství bude značná.
Zpátky do historie
V minulosti jsme o vývoji teletextu již psali. Pokud máte zájem, více si můžete přečíst v článku: Čtvrtstoletí slaví i teletext. Nyní se ale vydáme prozkoumat především minulosti britské verze. Na trhu si vydobyla svébytné postavení.
Teletext musel ujít dlouhou cestu. BBC představila CEEFAX v říjnu roku 1972, experimentální vysílání ale přišlo až v září 1974. Primárním účelem a vlastně ideou celého projektu bylo zprostředkovat neslyšícím skryté titulky. Našlo se ale mnoho skeptiků, především se obávali velké ceny zařízení schopného přijímat teletext. Dlouhou dobu se vedly debaty, kdo vlastně uvedl na trh svůj projekt jako první, jestli to byla BBC či ITV. Oracle byl první, kdo vše představil celý systém veřejnosti, Ceefax pak byl první, kdo „šel do éteru“.
Systém ORACLE a CEEFAX ve svých prapočátcích, pro zvětšení klikněte myší
První živé titulky se dostaly k divákům 29.července 1981 prostřednictvím Oracle, vše proběhlo k příležitosti královské svatby. První placená reklama se do Oracle dostala 1.září 1981. Stanice se předháněly, kdo divákům nabídne co jako první. Postupem času přibyly barvy, větší nápisy a zrodila se také iluze pohybu. Na jedné ze stran se každých 5 vteřin střídavě promítal mírně pozměněný obrázek. Velmi populární se stala hra Bamboozie, kvízová hra provozovaná komerční televizí Channel 4. Jedná se o variaci na hru „Chcete být milionářem?„. Pomocí dálkového ovládání diváci tipovali správné možnosti na otázku, pokud odpověděli špatně, museli začít od začátku.
Co nás čeká v budoucnosti?
Budoucnost se začíná psát v listopadu roku 1998, to startuje éra digitální televizní služby ve Velké Británii , HD digitální teletext se dostal na trh o rok později. Nástup byl ale pozvolnější, než se čekalo. Televize vkládaly do nové technologie velká očekávání. Zůstalo také omezení při vyhledávání pomocí čísel. Navzdory počátečním nesnázím BBC v červenci 200 dočasně uvedla experimentální zpravodajství pokrývající Wimbledon. V poslední době se zvětšuje interaktivita a digitální teletext ještě budoucnost čeká.
Kdo očekával dramatický nástup nové technologie musel být přesto částečně zklamán, potvrdil nám to ostatně také vedoucí Teletextu České televize Jan Zeman. Problémem prý není programová nabídka, ale jiné faktory: „V první fázi to vypadalo, že evropský trh bude zaplaven aplikacemi na platformě MHP (Multimedia Home Platform). Jenže časem se ukázalo, že systém není dostatečně otevřený, ani nejlevnější. Rovněž ceny set-top-boxů s MHP byly vysoké. Zpočátku se ani nejednalo o set-top-boxy se zpětným kanálem (tj. s internetovým připojením), v podstatě šlo skutečně jen o tzv. superteletext, tj. teletext vylepšený graficky, včetně vložených obrázků. A to je málo pro diváka, potencionálního investora do nového spotřebitelského přístroje.“ Jako částečnou alternativu vidí v odlišné technologii používané ve Velké Británii – MHEG-5: „Systém je otevřenější než MHP, ale ani u této platformy nemůžeme hovořit o nějakém masovém užití mimo Británii.“ Pesimistickývšak k dalšímu směřování není, divák bude více zapojen do dění.
Příští týden se dozvíte o českém teletextu
Po 38 letech zmizí v roce 2012 analogový Ceefax. Místo něj nastoupí digitální následovník. O názor jsme požádali právě také vedoucího Teletextu České televize, pana Jana Zemana: „Pokud se objevují informace, že Velká Británie končí s klasickou podobou teletextu, je zapotřebí také poznamenat, že Británie se dosud vymykala celoevropskému vývoji v této oblasti. Británie je možná vzorem v nabídce některých doplňkových služeb, ale z celoevropského hlediska se bohužel stále jedná o výjimku. Přesto očekávám, že po letech přešlapování dojde v této oblasti v následujících letech k dynamickému vývoji. A mohu vás ujistit, že Česká televize u toho nebude chybět.“ Rozhovor s vedoucím Janem Zemanem vám nabídneme příští týden. Zajímat se budeme o historii teletextu v České republice, stranou samozřejmě nezůstane ani jeho budoucnost.
Pro zajímavost vám nabízíme odkaz na obsáhlé stránky mapující historii i budoucnost teletextu nejen ve Velké Británii. Web http://teletext.mb21.co.uk dává k dobru kromě textových informací také bohatý doprovodný obrazový materiál.