Ještě do konce roku 2004 by se čeští diváci mohli dočkat řádného digitálního vysílání terestrických televizí. Vyplývá to z Aktualizace koncepce přechodu z analogového na digitální vysílání, kterou Ministerstvo informatiky zveřejnilo k mezirezortnímu připomínkování.
V roce 2006 by měly exitovat dva plnohodnotné multiplexy a někdy v letech 2010 až 2012 by mohlo být zcela zrušeno analogové vysílání, čímž se uvolní prostor pro další čtyři multiplexy. Podstatně méně optimisticky vidí situaci předseda Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal Zelenka. „Naše terestrické televize budou digitalizaci zcela logicky brzdit. Veřejnoprávní proto, že nemá peníze, a soukromé proto, že lidé nemají přijímače. Udělat se to však musí, jinak přijdeme jako stát o kmitočty. Opravdový rozjezd digitální TV vidím v horizontu 7 – 10 let, rozhlasu o tři roky později,“ uvedl pro Český rozhlas.
Multiplexu budou zatím dva
Ačkoliv se v loňském roce předpokládalo, že digitální vysílání u nás bude spuštěno pouze na jediném multiplexu, podle Mlynářovy koncepce budou v provozu dva multiplexy s celkem osmi programy. Samostatný veřejnoprávní multiplex se zatím neplánuje, ale provozovatel každého multiplexu bude mít povinost zařadit jeden veřejnoprávní program. Pokud bude po roce 2006 multiplexů více, je možné, že se jeden vyčlení speciálně pro veřejnoprávní kanály.
Jedním z největších problémů DVB-T zůstává špatná kvalita obou připravovaných multiplexů. I když bude digitální vysílání do konce roku spuštěno, v žádném případě se nebude týkat celého území republiky. První multiplex v současnosi pokrývá 77% obzvatelstva na 69% území a druhý pouze 32% obyvatelstva na 18% území. Nicméně Mlynářova koncepce slibuje zlepšení, v roce 2006 by měly být oba multiplexy prakticky celoplošné.
Kdo obsadí multiplexy?
Ačkoliv Česká televize dávala najevo, že by ráda ovládla jeden multiplex čtyřmi svými programi, situace je taková, že na vznik zpravodajské ČT3 a kulturní ČT4 v této době, kdy ruší desítky pořadů, nebude mít pravděpodobně dostatek prostředků. Do hry tedy vstupují celoplošné televize s licencí, které mají své místo v digitálním multiplexu zaručeno a není vyloučeno, že budou chtít pouze jedno.
„Již nyní disponujeme výrobními i programovými možnostmi pro další kanál. Přechod ovšem musí být tak dlouhý, aby si diváci stihli zajistit technické vybavení. Zároveň bychom rádi znali další postup a podmínky v delším časovém období,“ prohlásil mluvčí TV Nova Daniel Plovajko pro Lidové Noviny.
Další kandidáty je třeba hledat mezi kabelovými a regionálními televizemi. Své žádosti RRTV už předaly např TV Praha/Hradec Králové nebo hudební stanice Óčko. Právě na bedrech RRTV totiž bude pravděpodobně záviset, kdo získá licenci pro digitální terestrické vysílání.
Příjmače se dotovat nebudou
Zda bude mít digitální televizní vysílání v Česku úspěch, bude do značné míry technická vybavenost domácností. Pro příjem DVB-T je totiž nutný buď velmi drahý televizní přijímač nebo tzv. set top box, který digitální signál převádí do formy stravitelné pro standardní televizní příjmač. Ani tyto set top boxy ovšem nejsou levné, v současnosti se v Česku prodávají v cenách od 5 do 8 tisíc korun.
Žádné výraznější podpory rozšíření digitálních přijímačů ze strany státu se divák asi nedočká, dotace set top boxů totiž autoři koncepce nepředpokládají. Ministr Mlynář sice naznačil, že se pokusí alespoň prosadit pro tyto přístroje zařazení do snížené sazby DPH, ovšem Ministerstvo financí tyto výjimky neuděluje rádo.