Digitalizace televizního vysílání by měla začít na dvou celoplošných multiplexech, a ne na jednom, jak prosazuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). V rozhovoru pro RadioTV to řekl předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal. Podle jeho slov počet multiplexů a nové celoplošné programy významně ovlivní rozhodování diváků, zda si pořídí set-top-boxy potřebné pro příjem digitálního signálu.
Je to náročné, ale proveditelné
„Podle mě by bylo proveditelné, aby se s jakýmsi pokrytím, které od tohoto okamžiku může už jenom vzrůstat, zahájilo vysílání na dvou multiplexových sítích současně,“ prohlásil Pospíchal. „Znám představu ČTÚ. Každý z orgánů, který má k digitalizaci co říci, hájí vlastní pohled na věc. To, co se může jevit výhodnější ČTÚ z technologického hlediska, se nemusí jevit vhodné jiným. Omezujícím prvkem by měla být proveditelnost, a ne náročnost. Můžeme si říci, ať je to náročné, hlavně ať je to proveditelné.“
Telekomunikační úřad tvrdí, že v příštím roce je možné spustit pouze jeden digitální multiplex s pokrytím zhruba 70 procent obyvatel České republiky. Ten by obsahoval současné čtyři celoplošné televizní programy: ČT1, ČT2, TV Nova a Primu. Druhý multiplex by svým signálem zatím zasáhl pouze 30 procent populace, především obyvatele Prahy, středních Čech, Brna a okolí. Úřad by proto s jeho spuštěním raději počkal. Údaje ČTÚ obsahuje i aktualizovaná Koncepce přechodu na pozemní digitální vysílání, kterou pro vládu připravilo ministerstvo informatiky.
Musíme motivovat diváky
„K digitalizaci mají ještě v září proběhnout různá setkání. Já jsem se na toto téma sešel s ministrem informatiky Vladimírem Mlynářem, se šéfem ČTÚ Davidem Stádníkem, a ještě mě čeká schůzka s ministrem kultury Pavlem Dostálem,“ uvedl Pospíchal. Vysílací rada je vedle telekomunikačního úřadu, ministerstva informatiky a kultury jedním ze čtyř státních orgánů, které mají rozhodnout o podobě přechodu na digitální vysílání. Konečné slovo ale bude mít vláda, které mělo ministerstvo informatiky do konce srpna předložit aktualizovanou koncepci.
„Budou-li tady dvě digitální sítě, dává to potenciál osmi programům. Může vzniknout hudební stanice, která přitáhne určitou věkovou vrstvu a motivuje ji k tomu, aby si pořídila set-top-box. Pak může vzniknout třeba veřejnoprávní archivní kanál, který bude motivovat zase jinou věkovou skupinu,“ vysvětluje Pospíchal, podle něhož nelze předpokládat, že domácnosti budou provozovat paralelně dva způsoby příjmu televizního vysílání. „V jednom okamžiku se rozhodnou přejít z analogu na digitál, a jejich rozhodnutí je třeba marketingově podchytit,“ míní Pospíchal.
Vznikne veřejnoprávní multiplex?
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by měla podle chystaného zákona udělovat licence pro vysílání v digitálních multiplexech, zatímco ČTÚ bude rozhodovat o provozovatelích multiplexů. Ti se rozhodnou, jakému programu umožní vysílat. Pokud v roce 2004 vzniknou dva celoplošné multiplexy, jeden by zřejmě připadl České televizi, která už několik let chystá dva nové digitální programy: zpravodajský ČT3 a vzdělávací ČT4. Komerční multiplex by zaplnily televize Nova, Prima a dva nové kanály. Na ty by vysílací rada vypsala licenční řízení.
Současné televize budou po přechodné období několika let vysílat současně analogově i digitálně. Po nějaké době, kdy bude většina českých domácností vybavena set-top-boxy pro převod digitálního signálu, se analogové vysílání definitivně vypne a na uvolněných frekvencích vzniknou čtyři nové multiplexy. Podle předsedy ČTÚ Davida Stádníka by v České republice mělo celkem vysílat šest multiplexů, každý po maximálně čtyřech programech. Minimálně jedna digitální síť bude vyčleněna pro regionální vysílání.