Digitální kolotoč se přesunuje do dalšího českého regionu. Poté, co se úspěšně podařilo pražské diváky přesvědčit k přestupu na pozemní digitální vysílání z původního analogového, bude následovat přesvědčovací kampaň v Západních Čechách. Stěžejní vysílač Krašov ukončí přenos staršího typu signálu 30. září. Již ve čtvrtek proběhne v Plzni první seminář pro odborníky a antenáře.
Bez významných problémů proběhlo dubnové ukončení analogového vysílání tří nejsledovanějších tuzemských stanic z centrálního pražského vysílače na Žižkově v analogové formě. Díky silnému zájmu médií se drtivá většina obyvatel hlavního města o změně dozvěděla a na novou digitální éru se připravila. „O přechodu na digitální vysílání vědělo 99 procent Pražanů a 89 procent jich na příjem digitálního vysílání přešlo již před termínem vypnutí žižkovského vysílače,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Národní koordinační skupiny pro digitalizaci Rostislav Starý. Vycházel přitom z výsledku průzkumu, kterou pro NKS vypracovala agentura CCcentre v polovině května, tedy dva týdny po vypnutí analogových kmitočtů na Žižkově.
S tím, jak dopadl průběh uvedení žižkovského vysílače do analogové tmy je spokojen i národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva: „Jsme příjemně překvapeni, že tak složitý přechod, který proběhl v Praze, ve finále dopadl velmi dobře. I řešení rýsujícího se problému společných televizních antén skončilo úspěšně,“ prohlásil ve vysílání digitální stanice ČT 24 .
Výsledky výše zmíněného průzkumu daly i odpověď na otázku, proč někteří Pražené řešení příjmu televizního signálu ve své domácnosti odkládali na poslední chvíli. Nejčastějším důvodem byla pro více než čtvrtinu dotázaných časová zaneprázdněnost, 18 procent z „nepřipravených“ uvedlo, že televizi nevlastní či ji nesledují a desetina diváků přetočila svoji anténu na vysílač Cukrák, z něhož bude k dispozici analogový signál až do října. Data z výzkumu prokázala i spokojenost veřejnosti s informační kampaní, která malou žižkovskou digitální revoluci provázela.
„Výsledky potvrzují, že Pražané digitalizaci nepodcenili. Věříme, že stejně zodpovědným způsobem přistoupí k přechodu i Plzeňsko, kde se bude analogové vysílání vypínat 30. září,“ doufá Starý. Ze zdejšího vysílače Krašov se v uvedený den odmlčí ČT1 na 31.kanálu a TV Nova na 10.kanálu. Stejný termín bude znamenat konečnou pro analog i na dalších méně výkonných vysílačích v západočeském regionu. Na Vraním vrchu u Domažlic ukončí svůj analogový provoz TV Nova na 24.kanálu. Dvě zatím analogově vysílající stanice skončí i na Zelené hoře u Chebu (ČT1 na 53.kanálu a TV Nova na 26.kanálu), podobný region do té doby pokrývá signálem TV Prima vysílač Dyleň (60.kanál). Na Klínovci nad Jáchymovem tamní technici odpojí ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu. Spolu se zmíněným Krašovem přestane v okolí Plzně vysílat Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál).
Díky tomuto masivnímu vypínání se na oblast Plzeňského a Karlovarského kraje zaměří v následujících měsících pozornost NKS, která je státem pověřena provádět digitalizační osvětu pro veřejnost. Ta se dočká podobných prvků v informační kampani, které byly k vidění již v Praze. Diváci by měli mít k dipozici letáky ve formě Diginovin, kde jsou shrnuty všechny podstatné informace. Bez omezení na jednotlivé oblasti je k dipozici bezplatná infolinka 800 90 60 30 (ve všední dny 8 – 19 h) a webové stránky digitalne.tv . V Plzni se objeví i digihlídky, které měly premiéru v pražské kampani. Jedná se o týmy vyškolených pracovníků, kteří přímo na frekventovaných místech v ulicích radí zájemcům jak se co nejlépe na digitální éru připravit a co je nutné aktuálně podniknout.
Již za tři dny proběhne speciální seminář pro firmy a odborníky zabývajícími se úpravami antén. „Cílem semináře je s několikaměsíčním předstihem upozornit odborníky na nejčastější komplikace, které digitalizace televizního vysílání přináší,“ uvedl mluvčí NKS Starý. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 28.května od 10:00 hodin v konferenčním sále hotelu Purkmistr Pivovarský dvůr Plzeň. Kromě zástupců Národní koordinační skupiny pro digitalizaci se odborného semináře zúčastní i jejich kolegové z České televize a Českých Radiokomunikací. V průběhu informační kampaně před žižkovským vypínáním proběhlo osm podobných seminářů i v Praze. Byly určeny pro veřejnost, ale nesetkaly se s takovým zájmem, který jejich organizátoři očekávali.