Stejně jako v Praze a okolí budou ČRa přenášet v těchto lokalitách televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 1-Radiožurnál, ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo 4 Radio Wave, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko.Společnost Radiokomunikace, a.s. dnes zahájila provoz řádného digitálního vysílání ve formátu DVB-T v Brně, Ostravě a v okolí těchto měst. Stejně jako v Praze a okolí budou ČRa přenášet v těchto lokalitách televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 1-Radiožurnál, ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo 4 Radio Wave, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur, ČRo Rádio Česko a Frekvence 1. Od zítřka pak mohou diváci naladit i program ČT 4 Sport.
„S řádným digitálním TV vysíláním jsme začali v říjnu na vysílačích Praha-město a Cukrák a jak jsme tehdy slíbili, pokračujeme dnes v Brně a Ostravě,“ řekl Miroslav Čuřín, předseda představenstva a generální ředitel ČRa. „Dokázali jsme, že náš pětiletý experiment v této oblasti nebyl zbytečný a nyní jsme jako držitelé individuálních oprávnění ČTÚ zcela připraveni na plnohodnotné šíření DVB-T signálu,“ dodal Čuřín. Uvedl, že ČRa mají v současné době k dispozici pro šíření signálu 33 vysílacích bodů, na kterých jsou schopny šířit televizní přenosy v digitální formě.
„Digitální televizní signál ČRa je nyní dostupný ve třech největších městech ČR a jejich okolí v rozsahu asi 24 % rozlohy státu, což činí přibližně 35 % obyvatel naší republiky,“ uvedl Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. Dodal, že během tzv. druhé fáze rozvoje sítě DVB-T „A“ došlo k mnoha podstatným změnám. Mimo jiné byla změněna technologie vysílání a vzhledem k nové kompresní a multiplexní technologii se zvýšila kvalita přenášeného signálu. „K dnešnímu datu přenášíme signál prostřednictvím nových vysílačů a nových, respektive upravených anténních systémů a mohu říci, že se jedná o nejmodernější modely špičkových světových výrobců.“
„Na straně zákazníků je nesporná výhoda a tou jsou levná a spolehlivá zařízení – set-top-boxy. V poslední době se jejich cena výrazně snížila a zájem o ně je veliký,“ prohlásil Miroslav Semrád, marketingový ředitel ČRa. Dodal, že podle posledních informací jsou v lokalitách, kde je v současné době možný příjem digitálního signálu set-top-boxy skoro vyprodané. „Je evidentní, že zájmu pomáhá i vysoká kvalita našich zákaznických řešení a fakt, že jsme na špičce ve vývoji produktů vysílacích služeb,“ uvedl Miroslav Semrád.
Digitální televize znamená pro diváka především výrazné rozšíření programové nabídky, zlepšení kvality obrazu a zvuku i ve ztížených podmínkách a možnost příjmu EPG (elektronický programový průvodce). V neposlední řadě má výhodu v použití stejné nebo dokonce jednodušší antény pro příjem TV signálu bez nutnosti nového nastavení ve většině lokalit.
České radiokomunikace jako první v roce 2000 zahájily experimentální digitální televizní vysílání v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). V jeho rámci vysílaly ze dvou vysílačů v Praze pět televizních programů (ČT1, ČT2, TV Nova, Prima, Óčko) a 4 rozhlasové stanice (ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Frekvence1). Statistický multiplex, který ČRa provozují, umožňuje zlepšit kvalitu technických parametrů signálu. ČRa ve svém multiplexu provozovaly interaktivní služby a jako jediné experimentovaly s digitálním rozhlasovým vysíláním v systémech T-DAB (Terrestrial – Digital Audio Broadcasting) a DRM (Digital Radio Mundial). Současně se ČRa podílejí na vývoji Dopravního informačního systému RDS-TMC, který má pracovat na platformě rozhlasového vysílání.
15. července 2004 pak Český telekomunikační úřad Českým radiokomunikacím přidělil sadu frekvencí, které společnosti umožňuje vybudovat digitální vysílací síť pro digitální televizní vysílání v systému DVB-T.
Programové obsazení na základě rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
- televize (5 programů)
- ČT1 (s alternací regionálním vysíláním)
- ČT2, ČT24, ČT Sport
- • NOVA
- ČT1 (s alternací regionálním vysíláním)
- • rozhlas (8 programů)
- ČRo1 – Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo 4 Radio Wave
- ČRo Leonardo, ČRo D-dur, ČRo Rádio Česko,
- Frekvence1¨(vysílání pouze v Praze)
- ČRo1 – Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo 4 Radio Wave
- informační služby (teletexty, EPG, Počasí ČT24)
Vysílací stanoviště
- Brno – kanál 40 – 626 MHz
- Brno-Hády Hády (424 m.n.m.) 10 kW ERP
- Brno-město Barvičova (305 m.n.m.) 10 kW ERP
dostupnost asi pro 730 000 diváků
- Brno-Hády Hády (424 m.n.m.) 10 kW ERP
- Ostrava – kanál 39 – 618 MHz
- Slezská Ostrava vodojem Hladnov (275 m.n.m.) 10 kW ERP
dostupnost asi pro 900 000 diváků
- Slezská Ostrava vodojem Hladnov (275 m.n.m.) 10 kW ERP
- Praha – kanál 25 – 506 MHz
- Praha Jíloviště, Cukrák (399 m.n.m.) 5 kW ERP
- Praha-město Mahlerovy sady (258 m.n.m.) 5 kW ERP
dostupnost asi pro 1 930 000 diváků
- Praha Jíloviště, Cukrák (399 m.n.m.) 5 kW ERP