Rada pro rozhlasové a televizní vysílání počítá s tím, že veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas budou „tahouny“ digitalizace a uvažuje o tom, jakým způsobem by tato média mohla přispět k poptávce po DVB-T mezi diváky. Předseda Rady Petr Pospíchal dokonce navrhuje, aby ČT zakoupila všem platícím koncesionářům set-top-box pro příjem pozemní digitální televize. Vyplývá to z dokumentu, který Pospíchal koncem října sepsal s místopředsedou Rady Jiřím Šenkýřem a rozeslal všem provozovatelům rozhlasového a televizního vysílání.
Pospíchal s Šenkýřem doporučují umožnit veřejnoprávním médiím dvojnásobné pokrytí České republiky, tedy souběžné analogové i digitální vysílání, ale za předpokladu, že se stanou hlavními hybateli procesu digitalizace televizního vysílání. Role ČT by se podle nich měla projevit například zakoupením set-top-boxů všem koncesionářským domácnostem. „Po pokrytí jednotlivých území digitálními vysílači a set-top-boxy může dojít k vypnutí analogového pokrytí území ve velmi krátké době. První souvislé území by tak bylo možné kompletně převést na digitální vysílání již v první polovině roku 2006,“ uvádí se v dokumentu Plán vyhlášení licenčního řízení na digitální vysílání, z něhož už RadioTV citovalo v souvislosti se zachováním technologické neutrality terestrických licencí pro komerční televize.
Sranda za 11,5 miliardy
„Penetrace set-top-boxy umožní občanům využívat výhody digitálního vysílání a komerčním provozovatelům podnikání v oblasti digitálního vysílání mnohem dříve, než ukazovaly dosavadní plány,“ píší radní. Česká televize ale tvrdí, že o žádném masovém kupování set-top-boxů a jejich rozdávání koncesionářům neuvažuje. „Česká televize rozhodně nepočítá s tím, že by po zvýšení poplatků zakoupila a rozdala všem platícím koncesionářům set-top-boxy pro příjem pozemního digitálního vysílání. Nicméně o tom, že je o této variantě jako jedné z mnoha uvažováno, byl pan Janeček při jednání s panem Pospíchalem informován,“ sdělil RadioTV mluvčí veřejnoprávní televize Martin Krafl.
Šéf vysílací rady Pospíchal tvrdí, že nakupování set-top-boxů ani nenavrhoval. „Je to špatně zformulované. V dokumentu mělo být místo slova „zakoupí“ spíše slovíčko „zajistí“. S panem Janečkem jsme o tom již jednali a ještě se kvůli určitě sejdeme, takže nemusí jít o konečné řešení,“ tvrdí Pospíchal. Česká televize v současné době eviduje 3 270 387 přihlášených televizních přijímačů. Ceny nejlevnějších set-top-boxů pro příjem DVB-T na českém trhu se nyní pohybují okolo 3 500 korun za kus. Pokud by je tedy ČT měla opravdu nakoupit všem platícím koncesionářům, vyšlo by jí to na 11,5 miliardy korun. To odpovídá více než dvěma ročním rozpočtům ČT.
Janeček: je to jinak, chceme jen přispět
Generální ředitel ČT Jiří Janeček tvrdí, že Pospíchalův návrh se netýkal přímo zakoupení přístrojů: „My jsme se o těchto otázkách bavili, ale zásadně nepřichází v úvahu, že by ČT nakupovala set-top-boxy. To je nemyslitelné.“ Janeček ale potvrdil, že vede různá jednání o roli ČT v celém procesu digitalizace pozemního televizního vysílání. „Vedou tady různé cesty k tomu, abychom pomohli rozjet digitalizaci, abychom pomohli zajistit penetraci a jednou z těch zvažovaných cest může být, že by ČT v případě, kdy na to bude mít peníze, mohla k set-top-boxům pomoci nějakým příspěvkem. Ale rozhodně je nebudeme nakupovat, to je fakt nesmysl,“ tvrdí ředitel ČT. Rozhodně také odmítl, že by televize tímto způsobem chtěla dotlačit Poslaneckou sněmovnu ke zvýšení koncesionářských poplatků.
„Nechci vůbec nikoho vydírat. Nebudeme sněmovnu přesvědčovat nějakými podpásovkami. Je to prostě jedna z variant, která přišla na přetřes při jednání s panem Pospíchalem a těch variant je určitě víc,“ uvedl Janeček, aniž by specifikoval další možnosti. „Nepředbíhal bych,“ řekl pouze. Česká televize chce v první fázi digitalizace společně s Českým rozhlasem naplnit svými programy a doplňkovými službami jeden multiplex veřejné služby. Rada pro vysílání jim vyčlenila digitální síť A provozovanou Českými radiokomunikacemi (aniž by své rozhodnutí konzultovala s touto společností). Obě média nyní pracují na strategii, jak toto vysílání uvést co nejrychleji do praxe a jak diváky vybavit potřebnými set-top-boxy.
Návrh padne na mediální komisi
Jako nejschůdnější varianta se zřejmě nabízí Janečkem zmiňovaný příspěvek každému platícímu koncesionáři. Tento návrh údajně ČT společně s ČRo přednese na dnešním zasedání parlamentní mediální komise, která se bude zabývat právě digitalizací. Zástupci komerčních médií před takovým návrhem neskrývají rozpaky. „Považuji to za velmi unikátní nápad. Přenášet pořizování set-top-boxů na veřejnoprávní média znamená tak jako tak financování převést na koncesionáře, tedy na daňové poplatníky, pokud nemá dojít k ekonomické likvidaci veřejnoprávních médií, což jak se domnívám, nemělo být záměrem. V konečném důsledku je totiž jedno, zda si uživatelé zaplatí set-top-boxy přímo sami nebo jako koncesionáři. V tomto případě se potvrzuje, že před uveřejněním jakékoli informace či nápadu se vyplatí dodržovat zásadu dvakrát měř, jednou řež,“ říká například generální ředitel televize Prima Martin Dvořák.
Podle Leoše Pohla, předsedy představenstva společnosti Czech Digital Group, která bude provozovatelem multiplexu B pro digitální televizi je také sporné, na jaký přístroj by ČT měla koncesionářům přispívat. „Existují různé druhy set-top-boxů, od základních, které jsou omezeny jen na příjem televizních programů, po složitější, které umožňují využívat doplňkové služby. Pokud by ČT nakoupila levné set-top-boxy, řadu diváků by tím vlastně znevýhodnila,“ míní Pohl.