Satelitní televize Digi TV už jen za hotové?

platforma-digitv-perexV tomto týdnu probleskla médií zpráva, že satelitní platforma Digi TV jde konečně řešit nelegální příjem svých programů a začíná s výměnou klientských karet v Maďarsku a Rumunsku. Dá se očekávat, že tímto krokem se neautorizovaný příjem této platformy, který využívají i čeští diváci, skončí. Než odpovíme na otázku, kdy, je potřeba se zeptat – proč až tak pozdě?

Čtyři roky na trhu, dva roky v problémech

Platforma Digi TV působí na českém trhu již čtyři roky. Její nástup na český a slovenský trh byl razantní a agresivní i díky naprosto odlišné cenové politice, která přispěla k celkovému poklesu cen satelitní televize u nás. V posledních dvou letech ale musí Digi TV hasit jeden problém za druhým. Dlouhodobý nelegální příjem programů je jen špičkou ledovce. Pod tím se skrývají především problémy s logistikou, nedostatečný rozvoj programové nabídky, kdy v nabídce chybí některé české televize, nízká technická kvalita vysílaných programů, a tak dále…

Navzdory tomu si původně rumunská platforma získala stovky tisíc domácností v celém východním bloku, Českou republiku nevyjímaje. Že v nabídce chybí například TV Barrandov, Z1 nebo dokonce i Prima Cool, na to si průměrný divák časem zvykne. Nabízí mu totiž tahák, kterému lze jen těžko odolat. Několik desítek programů za necelé tři stovky korun, instalace zdarma, kdysi i první tři měsíce příjmu zdarma, a další drobnosti, na které průměrný český (i slovenský) spotřebitel rád slyší.

tv-dalkovy-ovladac-ilustZajímavá nabídka za dobrou cenu, ale…

Jenže Digi TV nenabízí jen pozitiva, ale jsou o ní známa i mnohá negativa. Stovky klientů by mohli mluvit o několikaměsíčních čekacích dobách na instalaci služby, anténáři zas této firmě nemůžou přijít na jméno kvůli pozdnímu proplácení svých faktur. Provozovatel platformy nestíhá uspokojovat poptávku po dotovaných set top boxech, které jsou jedinou legální možností, jak tuto službu přijímat. Za tak málo peněz prostě nestíhá poskytovat služby, které si sám stanovil jako standard.

ANALÝZA: Jak a proč se člověk stává satelitním pirátem?

K tomu všemu se přidává ještě problém s neautorizovaným příjmem, který se v České republice praktikuje od léta 2007. Platforma využívá zastaralý systém Nagravision 2, který je prolomen, a její přístupové klíče se stávají atrakcí pro návštěvníky mnoha webů o satelitním vysílání. V minulém roce se objevily ještě informace o finančních problémech rumunského provozovatele, což můžeme vnímat jako logické vyústění všech zmíněných problémů.

Bezpečnější kódování zatím v nedohlednu

Rumunské platformě tak rozhodně není co závidět. Otázkou ale je, proč se rozhodla problém s nelegálním příjmem řešit až dva a půl roku poté, co se poprvé objevil. Odpověď se nabízí – provozovatel zřejmě neměl dostatek prostředků, aby investoval do výměny kódovacího systému. Aby totiž mohla platforma přejít na vyšší stupeň zabezpečení svých programů, musí postupně vyměnit všechny klientské karty, a v některých případech i dotované přijímače. A to se nedá udělat ze dne na den. Aktivních karet Digi TV jsou dnes stovky tisíc po celé Evropě a rozhodně nepůjde o levnou operaci.

VÍCE INFORMACÍ: Digi TV mění karty, kódování zatím ne

Digi TV může odpojit nelegální zákazníky až poté, co se ji podaří vyměnit všechny legální karty. Pokud by vypnula původní kódovací systém dřív, mohli by o signál přijít i poctivě platící zákazníci. Výměna karet se České republiky a Slovenska zatím netýká, a tak naši piráti můžou být ještě několik měsíců v klidu. Preventivně by se však měli zařadit na čekací listinu nových zákazníků Digi TV, pokud nechtějí o její programy přijít.

Autor článku: