Letošní léto je nabité mnoha kroky, kterými si tuzemským éterem vykračuje pokračující digitalizace televizního vysílání. Našlápnuto v rozmachu má zejména veřejnoprávní multiplex 1, ale i v sítích 2 a 3 je živo. Přesně za dva týdny bude spuštěn první multiplex z Černé hory u Trutnova. Této události bude ještě předcházet několik přípravných opatření. Do konce srpna se o dvě komerční sítě rozšíří nabídka z jihočeské Kletě.
Od 2.července varuje diváky programu ČT2 v okolí vysílače Černá hora u Trutnova známý symbol v rohu obrazovky oznamující, že sledují pozemní analogové vysílání, které bude brzy nahrazeno digitálním (DVB-T). Lidé jsou tak přímo ve svých domovech informováni, že se s příjmem signálu pro jejich televizory bude dít cosi důležitého. Informační kampaň probíhá v této lokalitě na plné obrátky a tak jen málokterý zdejší divák netuší, že na přelomu srpna a září dojde v příjmu televizního signálu k zásadní změně.
„Česká televize v noci z 31. srpna na 1. září na vysílači Trutnov – Černá hora ukončí analogové vysílání ČT2 a na uvolněném 40. kanálu zahájí digitální vysílání všech čtyř programů ČT,“ potvrdil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Od začátku druhého prázdninového měsíce je do stávajícícho analogového vysílání ČT2 z Černé hory zařazován informační spot v okamžiku, kdy diváci na zbývajícím území republiky sledují klasické programové upoutávky. Již nyní je k piktogramu průběžně vkládána i textová lišta s bližšími informacemi. Od příštího týdne tam zůstane trvale.
Samotné ukončení analogového vysílání ČT2 a spuštění provozu Multiplexu 1 proběhne naráz o půlnoci ve výše zmíněném termínu. Zprovozněním tohoto vysílacího místa se tak pozemní digitální signál dostane k obyvatelům většiny území Královéhradeckého kraje, v sousedících okrajových oblastech Středočeského kraje a v částech Pardubicka, Semilska a Jablonecka. Vysílací síť 1 obsahuje televizní programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT 4 Sport a sedm stanic Českého rozhlasu. Komerční multiplexy 2 a 3 začnou z Černé hory vysílat v srpnu 2010. Zdejší vysílací stanoviště se nachází jen několik metrů od vrcholu hory, který se nachází ve výšce 1299 metrů nad mořem. Postaveno bylo v letech 1974-77. Spodní část vysílače tvoří mnohostěnný jehlan, který je vysoký téměř 36 metrů.
Ne všichni, kterým se teď v severovýchodních Čechách na jejich obrazovkách při sledování ČT2 objevil piktogram, přijdou s koncem letošních prázdnin o její analogový příjem. Pro svůj televizor mohou totiž využívat signál některého z analogových dokrývačů. Jsou to místní vysílače nízkého výkonu, které jako zdroj využívají právě vysílač Černá hora. „Pokud se jedná o analogové opakovače ČT2, ty budou 31. srpna vypnuty. Analogové převaděče ČT2 ale po krátké výluce v rozmezí několika hodin až dnů budou zatím vysílat analogově dál. Bude totiž možné jejich přeladění na nový zdroj, jímž se stane právě digitální vysílání České televize z Černé hory,“ vysvětlil Janda. Výstavba digitálních dokrývačů (opakovačů nebo převaděčů) přijde na řadu až poté, co budou zprovozněny všechny hlavní vysílače multiplexu 1 v okolí.
Digitalizační kolotoč se roztáčí i v jiných regionech. V územní oblasti Plzeň jsou od počátku srpna diváci veřejnoprávní televize upozorňováni piktogramem, že analogové vysílání v jejich oblasti míří do konečné fáze. I když se zároveň bude 30. září v západních Čechách vypínat i analogové vysílání komerčních stanic, z jejich programu podobná informace ještě nezaznívá. 3.srpna tak byly vloženy piktogramy do analogového signálu ČT1 z vysílačů Cheb – Zelená hora 53.kanál, Jáchymov – Klínovec 38.kanál, Plzeň – Krašov 31.kanál a Plzeň-město (Krkavec) 27.kanál.
Živo bude i na jihu. Velké změny nastávají na vysílači České Budějovice – Kleť. 26. srpna tam dojde k přesunutí analogového vysílání ČT1 a zároveň digitální sítě 1 (39. kanál) do hlavní antény ze současné provizorní. Poté bude ještě v srpnu zahájen provoz druhého multiplexu ze stejného místa na 50.kanálu. Tato síť přinese Jihočechům pozemní digitální příjem pěti komerčních stanic – TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool. Operátorem této sítě jsou České Radiokomunikace, které zároveň zajišťují technické zázemí pro MUX 1 i MUX 3. Technický plán přechodu, což je zákonná norma přesně definující postup zavádění DVB-T v Česku, stanovuje, že by se z Kletě ve stejném termínu měli zdejší diváci dočkat i zprovoznění třetího multiplexu, který provozuje společnost Czech Digital Group a který by měl programovou nabídku obohatit o stanice Z1 a Public TV. Vysílat bude z 22. kanálu výkonem 100 kW (stejný výkon jako MUX 2).