Jak se Česká republika vypořádá s desetimiliardovým odškodným pro bermudskou společnost CME? Ministerstvo financí už převedlo celou částku vysouzenou v arbitráži na účet ve švédské bance, ze kterého by měla putovat na konto CME, pokud Česko prohraje odvolací soud ve Stockholmu. Soud skončil 3. dubna a jeho verdikt bude znám 15. května. Analytici se shodují, že šance na úspěch je mizivá.
Premiér Vladimír Špidla i někteří další členové vlády těsně po zveřejnění výsledku finální části arbitráže, která rozhodla o výši škody, která rozchodem Vladimíra Železného s ČNTS vznikla společnosti CME, hovořili také o možnosti nepeněžního vyrovnání. V této souvislosti se často hovořilo o možnosti návratu CME na český televizní trh. Hypotetických variant je několik, každá ale předpokládá jasný zásah státu. Pojďme se podívat, co vše může Špidlova vláda CME nabídnout:
Varianta 1: ČT2
Poslanecká sněmovna má v brzké době projednávat návrh nového zákona o České televizi. Stávající zákon jasně říká, že veřejnoprávní ČT operuje se dvěma celoplošnými programy. To by se mohlo změnit. Uvolněná frekvence (a je otázka, zda by šlo o menšinový kanál ČT2 nebo většinový, tedy na masového diváka zaměřený ČT1) by se stala nepeněžní formou vyrovnání za prohranou arbitráž. Je otázka, zda by stát v tomto případě nemusel vypsat veřejnou obchodní soutěž, protože jde o privatizaci státního majetku (který je navíc omezený počtem terestrických frekvencí). Dále není jasné, zda by CME byla ochotná vyměnit jistých 10 miliard cash za celoplošnou síť vysílačů. Takovou cenu by celoplošná televize přeci jenom mít nemusela.
Varianta 2: Prima
Televizi Prima vyprší v roce 2006 licence pro celoplošné vysílání. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dosud neschválila žádost FTV Premiéry, jejího provozovatele, o prodloužení licence na dalších 12 let. Vzhledem k tomu, že mezitím došlo k odvolání rady, mohli by noví radní, instruovaní vládní koalicí, licenci neprodloužit. Pro CME by to znamenalo čekat tři roky na uvolnění celoplošné sítě. To je poměrně dlouhá doba na to, aby se Nova, která s Primou více méně kooperuje, připravila na tvrdý boj. Primě by navíc zůstala licence pro vysílání v Praze, kterou získala o rok dříve než licenci pro celoplošné vysílání, a přes GES Media Holding ovládá i další metropolitní televize TV Praha a TV Hradec Králové, které se chystají expandovat i do dalších regionů.
Pokud by se rada rozhodla neprodloužit celoplošnou licenci Primě, musela by to zdůvodnit opakovaným porušením zákona, ke kterému by muselo dojít od roku 2001, kdy vstoupil v platnost současný zákon o vysílání. Opakované porušení zákona by rada musela prokázat správními řízeními a pokutami, které jí udělila v posledních dvou letech. Vzhledem k tomu, že odvolaná rada proti Primě vedla jen minimum správních řízení a televize neplatila žádnou pokutu, byla by argumentace rady těžká. V případném soudním sporu by pak Prima mohla obhájit právo na prodloužení licence pro celoplošné vysílání.
Varianta 3: Nova
Návrat CME, potažmo ČNTS do televize Nova je ještě méně pravděpodobná než vstup této společnosti do Primy. Vlastník licence Novy, společnost CET 21, v současné době rozhodně není na prodej a její majitelé by se těžko dobrovolně vzdávali byť minoritního podílu. Stát by mohl odkoupit část bývalého podílu Vladimíra Železného, na kterou CET 21 vypsala v lednu veřejnou obchodní soutěž. Uzávěrka příjmu nabídek zájemců už ale proběhla a není jasné, zda má tento podíl nového majitele. V podstatě jej chtěla koupit PPF, aby ještě více posílila svůj vliv v Nově.
CME se nyní soustředí na stále probíhající spor o exkluzivitu vztahů CET 21 a bývalé servisní organizace Novy, České nezávislé televizní společnosti, kterou CME vlastní z 99 procent. Mohl by se stát v tomto sporu nějak angažovat? Asi těžko. Navíc pro CME by to neznamenalo získat podíl na licenci, znovu by jen vyráběla pořady na zakázku CET 21. A musela by spolupracovat s Vladimírem Železným, který by už vymyslel, jak zařídit, aby těch zakázek pro ČNTS bylo co nejméně. Varianta Nova tudíž nepřipadá v úvahu. Leda, že by nová rada Nově odebrala licenci…
Varianta 4: třetí celoplošná televize
Premiér Vladimír Špidla se v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny zmínil o možnosti vytvoření třetí celoplošné sítě vysílačů pro pozemní televizní vysílání. Odborníci sice varují, že by tato síť byla velmi nekvalitní a v pokrytí by stěží mohla konkurovat třem dnešním televizím, nicméně tato možnost existuje. Mimochodem, bývalá metropolitní televize TV3 svého času sepsala seznam volných frekvencí, ze kterých by šlo tuto síť složit. Pokrývala by sice jen města a větší městečka, ale k pokrytí převážné části populace by to stačilo. Problémem by byl způsob přidělení licence.
Nová Rada pro rozhlasové a televizní vysílání by totiž musela vypsat na udělení licence pro vysílání na této síti klasické licenční řízení, a CME by byla zcela jistě jen jedním z jeho účastníků. Jak by stát zařídil, aby vyhrála? Lze vyloučit soudní pře neúspěšných žadatelů s Radou? Šlo by do té doby změnit zákon, který by umožňovat udělit licenci tomu subjektu, který by za ni zaplatil nejvyšší částku? (dnes jsou licence pro první období vysílání zcela zdarma, platí se jen poplatek za účast v licenčním řízení) Přidělení nové celoplošné sítě CME by bylo jistě komplikované a nelze si dělat iluze o tom, že by se to obešlo bez hlasité kritiky televize Nova a jí blízkých médií a politiků.