Řada lidí v posledních dnech zaznamenala rušení v příjmu televizního signálu. Důvodem je dlouhodobá inverze, která výrazně zlepšuje podmínky šíření elektromagnetických vln a tudíž pronikání signálu zahraničních vysílačů do našeho éteru. To, co nijak nepotěší běžného diváka, je ovšem pravým požehnáním pro příznivce dálkového příjmu, tzv. DXery, jejichž zálibou je ‚lovení‘ vzdálených rádií a televizí.
Televizní diváci trpí…
Rozsáhlé rušení televizního signálu, které v těchto dnech trápí obyvatele přibližně poloviny území České republiky, nemají na svědomí výpadky vysílacích systémů, ale dlouhodobá teplotní inverze. Jak zjistili odborníci Českých radiokomunikací, vlivem inverze dochází k abnormálnímu šíření elektromagnetických vln. Televizní signál ze sousedních států tak na našem území silně ruší signál z TV vysílačů a převáděčů, které ČRa provozují.
„Diváci, kterým se nedaří naladit jinak kvalitní televizní signál, se samozřejmě domnívají, že poruchy vznikají na našich zařízeních a pak se obracejí se svými stížnostmi na dispečinky ČRa. Pravdou ale je, že zde si zaúřadovaly přírodní zákony,“ prohlásil dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. „Po technické stránce ani jinak skutečně nemůžeme takovouto situaci ovlivnit. Vysíláme v souladu se všemi normami a předpisy, a nemůžeme proto například krátkodobě zvýšit výkon jednotlivých vysílačů tak, aby překryly cizí signály,“ dodal ředitel Roztočil. Inverzní počasí má podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu trvat až do příštího čtvrtka.
… a DXáři se radují
Inverze způsobující kvalitní podmínky pro šíření elektromagnetických vln je ovšem požehnáním pro příznivce dálkového příjmu. „V těchto dnech jsou na VKV vynikající podmínky šíření, plně srovnatelné s tím, co bylo naposledy např. na podzim 1986. Ale dnes v pátek podmínky úplně překonaly i moje nejsmělejší představy, co bych mohl doma všechno slyšet. Pásmo CCIR je přeplněné,“ píše v konferenci československého DX klubu jeden z jeho nejzasloužilejších členů Petr Hora.
Další členové se vzápětí přidávají se svými úlovky. Pavel Slezák v Praze kvalitně přijímá rakouské a německé vysílače a pochvaluje si i zlepšení příjmu vzdálených českých vysílačů. „Je to tak, celý den lze v Praze poslouchat např. VKV vysílače silné rakouské a německé vysílače Sankt Poelten (205 km) 91,5 97,0 105,3 MHz/100 kW, Belzig (275 km) 106,2 MHz/100 kW nebo Wittenberg (245 km) 101,6 MHz/100 kW. Všechny místní kmitočty do 100 km hrají také lépe. Příjem většiny z nich je stabilní a většinou čisté mono, resp. středně šumící stereo.“
„Teď mi hrají Maďaři na 107,2 a 107,8 – Sláger a Kossuth, na OIRT řádí jako hrom taky na 67.4, 71.81, 72.86, 72.98, poprvé jsem zachytil z Berlína na 103.4 MHz Radio Energy s 8 kW,“ dodává Michael Hoftich.