Mapa digitálního pokrytí Česka se od zítřka významně rozšíří na jihu země. Česko-moravské pomezí pokryjí signálem Multiplexu 1 vysílače Vimperk-Mařský vrch a Jihlava-Javořice. Tamní diváci se dočkají pozemního digitálního vysílání čtyř programů České televize a sedmi stanic Českého rozhlasu. Do konce prázdnin slibuje ČT pokrytí tří čtvrtin obyvatel signálem svého multiplexu.
Části Jižních Čech a kraje Vysočiny jsou dalšími oblastmi, kam se rozšíří pokrytí digitálním pozemním vysíláním (DVB-T). České Radiokomunikace spustí již zítra řádný provoz Multiplexu 1 ze dvou nových stanovišť. Diváci si veřejnoprávní digitální síť budou moci nově naladit na 49. kanálu z vysílače Vimperk – Mařský vrch. Ten se tak stane součástí lokální jednofrekvenční sítě (SFN) s vysílači České Budějovice – Kleť a Sušice – Svatobor, odkud je signál Multiplexu 1 dostupný od podzimu minulého roku. „Pokrytí digitálním zemským vysíláním všech čtyř programů ČT se tak rozšíří o části Prachaticka, Strakonicka a Písecka, respektive se v severozápadní oblasti Jihočeského kraje zlepší příjmové podmínky,“ dodal podrobnosti Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.
Dalším regionem, kde bude od zítřka k dipozici signál veřejnoprávního multiplexu v řádném provozu, je kraj Vysočina. Spuštěn zde bude na digitálním vysílači Jihlava – Javořice. „Jeho signál na 33. kanálu bude dostupný na Jihlavsku a zčásti na Jindřichohradecku, Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku, Žďársku a Třebíčsku,“ upřesnil Janda. Do konce letních prázdnin se pokrytí veřejnoprávním multiplexem rozšíří ještě do dalších tří oblastí. Zajistí to vysílače Liberec – Ještěd, Votice – Mezivrata a Trutnov – Černá hora. Na prvních dvou zmíněných bude DVB-T v provozu za měsíc (oficiální start je 31.července), Černá hora se připojí o další měsíc později. V ten okamžik dosáhne dostupnost multiplexu 1 zhruba 75 % obyvatelstva České republiky.
Během letních měsíců se rozšíří i pokrytí dalších dvou digitálních sítí. Jak Multiplex 2 , tak i trojka se vydají za svými diváky do jižních Čech. Na dočasném kmitočtu (50.kanál) bude z Kleti u Českých Budějovic vysílat MUX 2 od konce srpna. Ze stejného místa ve stejnou dobu na 22.kanálu zahájí svoji jihočeskou pouť i MUX 3. Dočká se i sousední region, který vykrývá vysílač Sušice – Svatobor. V září se objeví na dočasném 48.kanálu síť 2 a na stálém 52.kanálu trojka. Finálního kmitočtu druhého multiplexu se oba zmíněné vysílače dočkají v červnu 2010, kdy budou přeladěny shodně na 39.kanál a vytvoří tak ucelenou síť. Programovou náplní těchto dvou multiplexů jsou komerční stanice. Ve dvojce, kterou provozují České Radiokomunikace, diváci naladí TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool. Trojka, patřící pod křídla společnosti Czech Digital Group, nabízí TV Óčko, Z1 a TV Public.
Zavádění digitálního pozemního signálu do nových oblastí provází nutnost uvolnit pro novou nastupující technologii stávající kmitočty analogového vysílání. V poslední červencový den proto na Ještědu skončí analogové vysílání ČT2 a vzápětí na uvolněném 43. kanálu odstartuje digitální vysílání multiplexu 1 pro Liberecký kraj a části Mladoboleslavska, Nymburska a Mělnicka. Od 8.června je pozvolna končící signál ČT2 z Ještědu označen piktogramem (znak ve tvaru čtyř čtverců v pravém dolním rohu obrazovky). „Od příštího pondělí 6. července bude do analogového vysílání ČT2 z Ještědu zařazován informační spot (z ostatních vysílačů v tu dobu poběží běžné programové upoutávky) a k piktogramu bude průběžně vkládána také textová lišta s bližšími informacemi, jež zůstane od 27. července 2009 v obrazu trvale,“ dodal Štěpán Janda.
O blížícím se vypnutí analogové ČT2 se obyvatelé Liberecka dovídají nejen z televizní obrazovky. V poštovních schránkách se objeví informační letáky, spoty jsou připraveny i pro rozhlasové vysílání, informační kampaň proběhne i na venkovních plochách. Na nové zákazníky mají zálusk i operátoři satelitní či kabelové televize a také poskytovatelé IPTV. Jejich marketingové aktivity míří ve zvýšené míře právě do regionů, ve kterých se diváci rozhodují, jakým způsobem si pro další období zajistit příjem televizního signálu do své domácnosti. V nikoliv ojedinělých případech využívají i určité obavy zejména starších diváků, kteří mají strach, aby nepřišli o možnost sledovat své oblíbené programy a dobře vyškolení prodejci je přimějí k podpisu smlouvy o poskytování právě jejich služby.
Analogová ČT2 ustoupí v létě nastupujícímu digitálnímu multiplexu i v další oblasti. Ke konci srpna o ni přijdou diváci, kteří ji mají teď naladěnou na 40.kanálu vysílače Černá Hora u Trutnova.
Dosud nejrozsáhlejší analogové vypínání nastane v poslední záříjový den. Bude se týkat západní poloviny Čech. Celkem bude odpojeno deset kmitočtů. Z plzeňského vysílače Krašov zmizí ČT1 na 31.kanálu a TV Nova na 10.kanálu. V okolí Plzně přestane vysílat i Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál). Stejný termín bude znamenat konečnou pro analog i na dalších méně výkonných vysílačích. Na Vraním vrchu u Domažlic ukončí svůj analogový provoz TV Nova na 24.kanálu. Dvě zatím analogově vysílající stanice dostanou červenou i na Zelené hoře u Chebu (ČT1 na 53.kanálu a TV Nova na 26.kanálu). TV Prima opustí vysílač Dyleň (60.kanál). Na Klínovci nad Jáchymovem tamní technici odpojí ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu.