Po pěti letech nekonečného experimentování bylo dnes v poledne zahájeno oficiální komerční vysílání DVB-T. Pro diváky jde spíše o symbolický krok, v praxi na kanálu 25 pouze nahradil Primu zpravodajský kanál ČT24. Mnohem důležitější událostí je zahájení ostrého provozu pro provozovatele multiplexu, za šíření signálu totiž dostane zaplaceno.
V současné době budou přenášet ČRa na základě rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur a Rádio Česko za zaváděcí ceny. Po případném souhlasu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by se mohla připojit i rozhlasová stanice Frekvence 1.
Zatím jen Praha, v únoru Brno a Ostrava
„S řádným digitálním TV vysíláním začínáme na vysílačích Praha-město a Cukrák, dále plánujeme zahájení v Brně a Ostravě během 4 měsíců,“ řekl dnes Miroslav Čuřín, předseda představenstva a generální ředitel ČRa. Uvedl také, že náklady na vybudování multiplexu se budou pohybovat v řádu stovek miliónů Kč a nižším než 1 miliarda Kč. Tyto náklady vyplývají z existující vysílací sítě ČRa, ze které bude společnost moci využít až 60% svých současných vysílacích budov a anténních nosičů.
Diváci, kteří očekávalí okamžitou dostupnost digitálního vysílání na 75 procentech území, si ještě počkají. ČRa dnes potvrdily úmysl spustit Brno a Ostravu v prvním čtvrtletí příštího roku, ovšem prohlášení ohledně zbývajících lokalit jsou značně opatrná. „ČRa mají v současné době k dispozici pro šíření signálu 34 vysílacích bodů, na kterých jsou schopny vysílat obsah podle přání broadcasterů,“ říká provozní ředitel ČRa Martin Roztočil. Rozšíření digitálního vysílání v multiplexu A budou tedy mít v rukou broadcasteři, konkrétně Česká televize, Český rozhlas a TV Nova.
Prohlášení řečníků na dnešní tiskové konferenci vyzněla tak, že kromě tří nejobydlenějších lokalit dojde k dalšímu rozšíření digitálního pokrytí až po konferenci IBU, která rozhodne o definitivní podobě digitálních multiplexů. Podle marketingového ředitele ČRa Miroslava Semráda se ČRa budou snažit o dosažení cílového stavu pokrytí 97% obyvatel v ČR. „Naším zájmem je posílení věrnosti našich zákazníků a pro dosažení tohoto cíle musíme poskytovat spolehlivá zákaznická řešení a zůstat na špičce ve vývoji produktů vysílacích služeb,“ uvedl Semrád.
Lepší obraz, ale chybá duální zvuk
Digitální televize znamená pro diváka výrazné zlepšení kvality obrazu i zvuku a to i ve ztížených podmínkách, do budoucna pak ještě větší rozšíření programové nabídky a EPG. V neposlední řadě má výhodu v použití stejné, nebo dokonce jednodušší antény pro příjem TV signálu bez nutnosti nového nastavení ve většině lokalit. Řádné digitální vysílání bude ovšem zpočátku trpět i některými nestatky. Ředitel techniky České televize Rudolf Pop upozornil, že v multiplexu Českých radiokomunikací prozatím není možné vysílat pořady s tzv. duálním zvukem a neexistuje podpora pro vysílání obrazu ve formátu 16×9.
Multiplex přenáší celkovou datovou kapacitu 22,17 Mbps. Každému televiznímu kanálu je přiřazeno 3,8 Mbps pro obraz, 0,26 Mbps pro zvuk a 0,3-0,4 Mbps pro teletext a data EPG. Jednotlivé rozhlasové stanice mají k dispozici 0,3 Mbps a zbytek do celkové kapacity představuje nutná rezerva. Po zavedení pátého televizního programu, což bude s největší pravděpodobností ČT Sport, a plánovaných dalších tří rozhlasových stanic se průměrné hodnoty sníží, podle Martina Roztočila to ovšem bude kompenzováno kvalitnějším komprimačním systémem.