Společnost Teleko s.r.o., která je jedním z pořadatelů konference World DAB Forum, testuje v těchto dnech v rámci experimentálního multiplexu T-DAB také technologii digitálního televizního vysílání DMB. Jediný ukázkový program přenáší záběry goril z pražské ZOO, které jsou soutěžícími v ‚reality show‘ Odhalení, kterou provozuje společně Český rozhlas a Česká televize.
Technologie DMB (Digital Multimedia Broadcasting) je nástavbou nad systémem digitálního vysílání T-DAB a je jednou z možných alternativ k nejrozšířenějšímu digitálnímu vysílání DVB-T. Proti DVB-T, které je primárně určeno pro klasický domácí příjem, přináší DMB výhody nižší energetické spotřeby a podstatně lepší mobility. Vzhledem k tomu, že je DMB postaveno na technologii rozhlasového vysílání T-DAB, umožňuje kvalitní příjem v pohybu, ať již v automobilech nebo na mobilních telefonech, kde konkuruje technologii DVB-H.
Serena Vento, ředitelka pro rozvoj World DAB fora, dnes na této konferenci prezentovala ukázku kvalitního příjmu televizního signálu DMB v autě jedoucím po německé dálnici rychlostí 200 km/h. Patrik Olsson, oblastní manažer firmy Factum Electronics, která dodává technologie pro T-DAB vysílání, ovšem přítomné upozornil, že sledovat televizi v takové rychlosti je pro řidiče velmi nebezpečné.
Gorily v mobilu
Televizní vysílání DMB provozuje společnost Teleko v rámci svého experimentálního T-DAB multiplexu, který dostal povolení vysílat od 27. října do 25. listopadu na kanálu 10A z pražského Strahova (Více viz V Praze bylo zahájeno zkušební T-DAB vysílání). Zpočátku v něm figurovalo pět programů Českého rozhlasu ve vysoké kvalitě (bitrate 160 kbps u Radia Česko až 224 kbps u ČRo D-Dur), ovšem po dobu konání konference World DAB Forum byly datové toky sníženy (bitrate 96 kbps až 160 kbps).
Výsledkem je celková úspora datového toku v rozsahu 384 kbps, která bude až do víkendu využita pro šíření televizního vysílání ve formátu DMB. Vzhledem k tomu, že Teleko nemá od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání povolení pro experiméntální televizní vysílání, jsou v rámci tohoto experimentu šířeny pouze záběry goril z pražské ZOO a nikoliv program některé z televizních stanic. „Do DMB jsme nabídli sestřih z naší trochu jiné reality show, která se jmenuje Odhalení a oficiálně ji zahajujeme v pondělí 7. listopadu v 9 hodin,“ říká šéfredaktor Českého Leonardo Miroslav Bobek. „Jsme rádi, že tato nabídka byla přijata a že naše soutěžící, kterými jsou gorily, vysíláme i v nejmodernějším přenosovém standardu.“
Podle ředitele společnosti Teleko Tomáš Řapka se bude v následujících dnech v rámci experimentáního vysílání T-DAB testovat, jaký minimální bitrate je třeba k uspokojivému příjmu.
Kam zamíří Evropa?
Technologie DMB je nejrozšířenější v Jižní Korei, kde je používána zejména pro příjem televizního vysílání na mobilních telefonech. Jak upozornil Patrik Olsson, digitální vysílání T-DAB je ve světě využíváno odlišně. Zatímco na americkém kontinentu slouží hlavně k přenosu audio signálu, asijský kontinent jej využívá k přenosu videa. V Evropě zatím převládá audio, ale to se může v budoucnu změnit.
V Německu již totiž bylo vypsáno první licenční řízení pro uchazeče o vysílání televize pro mobilní telefony ve formátu DMB. Zemská rada pro komunikaci v Bádensku-Würtembersku hledá provozovatele platformy, která by ve spolupráci s mobilními operátory nabídla 3 až 4 televizní programy. Více v článku V Německu vypsáno licenční řízení pro zájemce o DMB.
T-DAB se testuje nebo je v komerčním provozu ve 40 zemích světa, v DAB sítích se provozuje přes 1000 rozhlasových stanic a přidaných služeb. T-DAB může přijímat 500 miliónů lidí. K příjmu T -DAB vysílání musí posluchač využít zvláštní zařízení pro digitální příjem, která se prozatím na našem trhu nevyskytují. V řadě evropských zemí, kde se již vysílání provozuje delší dobu, je ale k dispozici široká řada modelů v rozličných cenových rozpětích (od 60€).