Přechod z analogového pozemního vysílání na digitální urazil v letošním roce v Česku významnou cestu. Na jeho konci můžeme konstatovat, že pomocí nové technologie může čtyři stanice veřejnoprávní televize přijímat už 93 procent tuzemské populace. Signál první digitální sítě je dostupný na 91 procentech území. Dá se tak říci, že zásadní část digitalizace zdejšího éteru je z pohledu České televize již provedena.
REKAPITULACE ROKU 2009 Zmíněné procentuální vyjádření dostupnosti je platné pro příjem digitální sítě, kterou provozuje Česká televize a kromě svých čtyř programů (ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4) v ní poskytla prostor i sedmi stanicím Českého rozhlasu (Radiožurnál, Praha, Vltava, Radio Wave, D-dur, Leonardo, Radio Česko). Technicky provoz sítě zajišťují České Radiokomunikace. Prvním zásadním krokem v Multiplexu 1 v letošním roce byl start vysílání na 54.kanálu v první březnový den v Ostravě – Hošťálkovicích. Začalo tam se sníženým výkonem 14 kW. Na plný výkon 100 kW přešlo v první listopadový den. Nedílnou součástí zprovozňování digitálních kmitočtů je i související vypínání starší technologie. Analogový signál ČT1 z městského vysílače v Praze – Mahlerových sadech na 51.kanálu tak byl definitivně odstřihnut v závěru dubna.
O dva měsíce později se dostupnost první sítě rozšířila do dalších oblastí. Začaly fungovat digitální opakovače v Aši – Háji , Mariánských Lázních, Kraslicích – Sněžné na 36.kanálu i blízká Rotava na totožné frekvenci. Ve stejných dnech na konci června bylo spuštěno vysílání Multiplexu 1 na stanovištích Jihlava – Javořice (33.kanál, vysoký výkon 100 kW) a Vimperk – Mařský vrch (49.kanál, zde výkon 20 kW). V polovině prázdnin došlo k zapnutí digitálních převaděčů v územní oblasti Plzeň na 33.kanálu. Jednalo se o zařízení v Holoubkově a Strašicích na Rokycansku. Ve stejný den 31.července byl vypnut analogový signál ČT2 na 43.kanálu vysílače Ještěd, aby zde mohl být okamžitě zahájen provoz Multiplexu 1 výkonem 50 kW. Spolu s Ještědem odstartovala veřejnoprávní síť i na středočeském stanovišti Votice – Mezivrata na 53.kanálu (výkon 32 kW). O den později nově zdigitalizovaný podještědský region doladil signál z opakovačů na stejné frekvenci (43.kanál). Zapnuty byly v Albrechticích – Desné a v Pelechově.
Přechod z analogového na digitální vysílání střihem na stejném kmitočtu zažili na přelomu srpna a září i diváci na Trutnovsku. Na tamním vysílači Černá hora (40.kanálu) byla vypnuta dosavadní analogová ČT2, aby vznikl prostor pro spuštění multiplexu, který funguje výkonem 100kW. Koncem září vypršel čas pro souběh analogového a digitálního vysílání v západních Čechách. Vypnuty byly čtyři frekvence analogové ČT1. Analogová tma nastala na stanovištích Cheb – Zelená hora, Plzeň – Krkavec, Jáchymov – Klínovec a Plzeň – Krašov. 5.října pak došlo k přepnutí digitálního signálu MUXu 1 do náhradní antény na 26.kanálu vysílače Mikulov – Děvín.
Další vlna vypínání staršího typu vysílání přišla na konci října do Středočeského kraje. Díky ukončení analogového vysílání ČT1 z Cukráku na 26.kanálu přišla o možnost příjmu Jedničky ve starší technologii valná většina Pražanů. Jak však ukázaly průzkumy Národní koordinační skupiny i samotné dny po analogovém odstřihnutí, obyvatelé metropole byli připraveni včas a zajistili si v předstihu náhradní varianty příjmu. Spolu s Cukrákem byly analogu zproštěny v poslední říjnový den i stanoviště Příbram – kopec Praha (ČT2 , 29.kanál) a Votice – Mezivrata (ČT1 30.kanál a ČT2 56.kanál).
Velké technické manévry provázely spuštění digitální sítě 1 na jihomoravském Kojálu 1.prosince. Nejprve musely být vzájemně prohozeny analogové kmitočty ČT1 a ČT2. Poté se na 29.kanále odmlčela Dvojka a na jejím místě se objevil veřejnoprávní multiplex. Zároveň byl na stejné frekvenci spuštěn i na sousedním vysílači Mikulov – Děvín. Aby byla jižní Morava sladěna, do jednofrekvenční sítě prvního multiplexu na 29.kanál byly z původního 25.kanálu přeladěny i městské vysílače Brno – Hády a Brno – Barvičova.
Posledním krokem v digitalizačním kolotoči České televize pro letošní rok je spuštění informační kampaně před ukončením analogového vysílání ČT1 na 32.kanálu vysílače Praha – Strahov, k němuž dojde 4.ledna 2010. Od 8.prosince je na tomto kmitočtu průběžně vkládána do vysílání informační lišta a trvale je zde umístěn také známý piktogram. „Lišta zůstane od 2. do 4. ledna v obrazu trvale. Během Vánoc, Silvestra a Nového roku zmizí, aby nerušila při sledování svátečního programu. Od 21.prosince tedy diváci uvidí jen piktogram,“ upřesnil Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT.