Propadlý dvousetmilionový správní poplatek za prodloužení licence a výchozí pozice na úrovni žadatelů, kteří dosud neprovozovali televizní vysílání. Taková může být startovní čára pro pozemní digitální vysílání dvou českých celoplošných komerčních televizí – Novy a Primy. Připouští to předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal, podle něhož nelze současné vysílací licence těchto stanic aplikovat pro digitální vysílání. To by znamenalo, že majitelé Novy i Primy v následujících letech zaplatí státu za své vysílání hned dvakrát: za prodlouženou analogovou a novou digitální licenci.
Televize trvají na svém
„Současná licence jednoho nebo druhého provozovatele sama o sobě tak, jak vypadá dnes, není přizpůsobena pro digitální vysílání. V tom se s provozovateli shodujeme. Oni si myslí, že by e dala přizpůsobit k digitálnímu vysílání, kdyby došlo ke změně souboru technických parametrů. To by sice teoreticky možné bylo, ale právní rámec tuto situaci řeší poměrně detailněji a kladl by před provozovatele překážky, jimž by nebylo radno vzdorovat,“ míní Pospíchal. Pokud by totiž Nova nebo Prima prosadily změnu souboru technických parametrů, tedy souboru vysílačů, z nichž by chtěly digitálně vysílat, musely by toto vysílání zahájit do třiceti dnů od rozhodnutí Rady. „Myslíte, že toho někdo ze současných provozovatelů je schopen?“ ptá se předseda vysílací rady.
Provozovatelé Novy a Primy ale shodně tvrdí, že jejich současné licence jsou vydané pro pozemní vysílání a není v nich specifikováno, zda má být analogové nebo digitální. „Naše licence k provozování vysílání prostřednictvím pozemních vysílačů je technicky neutrální a je beze vší pochybnosti použitelná jak pro jeho analogovou tak digitální formu. Minulý pátek jsme požádali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o přidělení nového souboru technických parametrů pro digitální vysílání. Vysílat v digitální formě na jeho základě hodláme od 1.1.2005,“ sdělila mluvčí Primy Jana Malíková, podle níž Rada není oprávněna při svých úvahách opomíjet již vydaná správní rozhodnutí a zákony České republiky.
Je to výhodné, říká Pospíchal
„Prohlášení pana Pospíchala považujeme za nepodložené, právně pochybné a velmi nezodpovědné. Analogové vysílání v ČR skončí před uplynutím trvání naší licence. Touto licencí, která nám byla následně prodloužena, nám je garantována možnost celoplošného vysílání za určitých podmínek,“ tvrdí Malíková. Podle Pospíchala by se ale Nova a Prima vystavily příliš velkému riziku, kdyby po změně souboru technických parametrů nezahájily vysílání v zákonem stanovené lhůtě třiceti dnů. „Rada by jim v takovém případě mohla odebrat licenci. Vůbec neříkám, že by se to mělo stát, ale jasně cítíte, že právní jistota by tady mohla být otřesena.“ Pospíchal také upozorňuje, že pokud by Rada uznala současné licence Novy a Primy za digitální, musela by stejně postupovat také u všech provozovatelů regionálních televizí.
Předseda vysílací rady se domnívá, že vydání nové licence je pro televize výhodnější než trvání na platnosti současného oprávnění k vysílání: „Jestliže těmto dvěma provozovatelům už období původní licence uplynulo, výhoda účasti v licenčním řízení na digitální licenci je v tom, že jim ten budík začne tikat zase od začátku.“ Problém je v tom, že Nova i Prima nyní státu splácí za prodloužení nynějších licencí o dalších dvanáct let správní poplatek 200 milionů korun. Podle Pospíchala se ale jedná o prodloužení analogové licence: „Tam je to naprosto jednoznačně a nezpochybnitelně řečeno. Já jsem to nevymyslel, ale je to tak. Za prodloužení analogové licence se platí 200 milionů korun, ale to nijak nesouvisí s licencí digitální.“
Prima: zažalujeme stát!
Podle Malíkové nemůže Česká republika Primě nejprve prodloužit licenci do roku 2018 a
následně tuto garanci odebrat. „To by bylo úplným popřením koncepce právního státu. Škody, které by nám následkem takovéhoto protiprávního postupu vznikly, by byly samozřejmě mnohem větší než uváděných 200 milionů Kč za správní poplatek,“ uvedla mluvčí. „Abychom však k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání nebyli nespravedliví, pánové Šenkýř a Matulka se minulý týden na půdě ministerstva informatiky jasně vyjádřili v tom smyslu, že je naše licence na digitální formu pozemního vysílání použitelná.“ Pospíchal však trvá na tom, že startovní podmínky pro všechny privátní provozovatele digitální televize mají být stejné. „Jak by se to řešilo u regionálních televizí? Ony by také jenom doplnily soubor technických parametrů a najednou vysílaly celoplošně? Provozovatelů jsou tu desítky,“ upozorňuje.
Dvousetmilionový poplatek za prodloužení analogové licence podle Pospíchala neznamená, že si Nova a Prima předplatily vysílání na další dvanáctileté období. „Je to cena úkonu a váže se fakticky nikoli k období licence, ale pouze k úkonu jejího vydání. Nevím, jak by se dalo dojít k úvaze, že když z dvanáctiletého období třeba tři roky nebudu moci realizovat, má se mi vracet čtvrtina poplatku, když úkon (vydání správního rozhodnutí o prodloužení licence, pozn. RadioTV) byl proveden celý?“ ptá se Pospíchal. Mluvčí Primy požaduje, aby stát ctil fair play a respektoval svá vlastní minulá rozhodnutí. „Měl by nám umožnit celoplošně vysílat za stávajících, nikoli horších podmínek. Pokud se tak nestane, jsme připraveni použít ke své obraně všech dostupných právních prostředků.“
Míč je na straně poslanců
Skončí tedy spor o platnost prodloužených licencí Novy a Primy, podle nichž by tyto televize měly vysílat do roku 2017, respektive 2018, u soudu? Pospíchal se domnívá, že nikoli: „Rada licenci neprodloužila svévolně, ale na základě žádosti provozovatelů. Nás někdo požádal o nějaký úkon (prodloužení licence pro analogové vysílání) a my jsme ho v souladu s právem provedli. A teď chcete, abych želel toho, že se někdo dostal do nějaké situace tím, že si požádal o nějaký úkon? To po mě přeci nemůžete chtít.“ Problém dvousetmilionového poplatku by podle Pospíchala měli řešit poslanci v zákonu o správních poplatcích. „Radě to nepřísluší. Je to věc daleké budoucnosti a je otázka, jak se to bude legislativně řešit. Pravděpodobně to není problém, kterým se bude zabývat tato Poslanecká sněmovna a možná ani ne ta, co přijde po ní.“
Vypnutí analogového vysílání v České republice přitom odborníci odhadují někdy okolo roku 2012, kdy Nova s Primou vyčerpají pouze polovinu doby platnosti prodloužených licencí pro analogové vysílání. Předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník dokonce předpokládá první vypínání analogu již v roce 2008. „Nedá se říct, že by Nova s Primou vyhazovaly 200 milionů oknem. Tak je prostě nastavený správní řád a já toho mohu litovat, může mě to mrzet… Že to není optimální, s tím úplně souhlasím. Ale kdo to změní, těžko říct,“ říká předseda vysílací rady Pospíchal. Pro majitele Novy a Primy to ale nemusí být jediná špatná zpráva. Za vydání digitální licence totiž bude stát inkasovat další správní poplatek v řádu jednotek až desítek milionů korun. O jeho výši se nyní přou poslanci ve sněmovně.
UPDATE 8.10.: Právnička televize Nova Markéta Havlová odmítla v komentáři na serveru Česká média veškerá tvrzení předsedy RRTV Petra Pospíchala v tomto článku.