Ministr kultury Pavel Dostál a bývalý šéf TV3 Jan Obrman zprostředkovali schůzku amerického investora TV3 s předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martinem Muchkou. O vývoj kauzy se zajímá také Evropská unie.
Ministr kultury Pavel Dostál zprostředkoval schůzku amerického investora TV3 – kapitálového fondu Argus – a předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martina Muchky. Jednání v budově ministerstva kultury, které inicioval zástupce americké ambasády, se zúčastnil také bývalý šéf TV3 Jan Obrman. Ve své hlavní zpravodajské relaci o něm informovala TV Nova. Muchka označil schůzku za informativní, Dostál ji odmítnul komentovat.
Evropská unie pohrozila Radě
Do kauzy TV3 se již dříve vložilo ministerstvo zahraničí a dokonce vysoký úředník Evropské unie, šéf generálního ředitelství pro rozšíření EU Eneko Landaburu. Ten zaslal 6. prosince loňského roku Radě pro vysílání dopis, ve kterém žádal o výklad rozepře mezi investorem TV3 a Martinem Kindernayem vzhledem k nové mediální legislativě. Podle mluvčího Rady Pavla Baráka dopis obsahoval nabídku expertní pomoci, ale i varování před neuváženými kroky v kauze TV3.
„Pan Landaburu varoval, že podobné otázky by mohly vést k závěru, že regulační rámec v České republice není průhledný a efektivní,“ řekl Barák serveru RadioTV. Kopii dopisu zaslal Landaburu ministrovi kultury Pavlu Dostálovi. Na Radu se poté obrátil vrchní ředitel sekce evropské integrace ministerstva zahraničí Petr Ježek s žádostí, aby mu poskytla kopie své korespondence. „Nabídnul nám konzultace. Ty vede předseda Rady Martin Muchka a průběžně informuje Radu na jejích zasedáních,“ přiblížil Barák.
Langer: buď se dohodnou, nebo…
Rada zaslala koncem roku kopii Landaburova dopisu na vědomí ministru zahraničí Janu Kavanovi. Z postupu obou resortů vyplývá, že existuje reálná obava, aby se kauza metropolitní televize TV3 neodrazila na vstupních rozhovorech České republiky s EU. Majitelem amerického fondu Argus je totiž nejsilnější americká životní pojišťovna Prudential. Martin Kindernay, jehož společnost RTV Galaxie se s TV3 koncem loňského roku rozešla ve zlém, vyjádřil nad čtvrteční schůzkou překvapení.
Nejde o první politický zásah do kauzy TV3. Místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf mediální komise Ivan Langer v polovině prosince na mimořádném zasedání komise prohlásil, že pokud se investor s Kindernayem nedohodnou, měli by oba přijít o oprávnění vysílat. Rada poté 19. prosince skutečně odebrala Kindernayově RTV Galaxie licence pro terestrické vysílání a pohrozila akciové společnosti TV3 pokutou. Obě strany sporu ale nadále vysílají.
Počítá TV3 s krátkodobými licencemi?
Kindernay šíří signál stanic TV3 Praha a TV3 Hradec Králové, které Rada povolila přejmenovat na televizi Galaxie, na 9., 11. a 28. kanále v Praze a 46. kanále v Hradci Králové. Jeho bývalí partneři z akciové společnosti TV3 provozují kabelové a satelitní vysílání programu TV3 CZ a koncem ledna získali od Rady krátkodobou licenci pro terestrické vysílání na 55. kanále z vysílače v Praze – Malešicích. Ten dosud nezprovoznili.
Proti rozhodnutí Rady odebrat licence RTV Galaxii chystá Kindernay odvolání k soudu. Podle místopředsedy Rady Petra Štěpánka je velmi pravděpodobné, že uspěje. Štěpánek také ostře kritizuje rozhodnutí Rady odebrat malešický vysílač RTV Galaxii a přidělit jej jako krátkodobou licenci vlastníkovi TV3, České mediální společnosti. Podle jeho mínění existuje politická vůle přidělit České mediální všechny Kindernayovy kmitočty jako krátkodobé licence do doby, než na ně Rada vypíše nové licenční řízení.