ANALÝZA – Televize Nova odmítla vypnout další svůj analogový vysílač, tentokrát na Sušicku. Odvolala se přitom na nesplnění podmínek Technického plánu přechodu ze strany státu. Český telekomunikační úřad uvedl, že podmínky jsou splněny a plán porušila Nova. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale vyhlásila, že nevidí důvod odejmout Nově bonusovou vysílací licenci. Jinak to zřejmě ani skončit nemohlo.
Nova si našla formální výmluvu
Koncem února se mělo v Územní oblasti Sušice úplně vypnout analogové vysílání. Nova ale od vypínání na poslední chvíli uskočila a ponechala v provozu jak svůj hlavní analogový vysílač v této oblasti Svatobor na 9. kanálu, tak i vysílač Klatovy – Barák na 6. kanálu. Důvodem je formální změna v oblasti, když digitální multiplex 2, v němž je Nova zastoupena, vysílá v sušické oblasti na jiném kmitočtu než se původně předpokládalo. Technický plán přechodu původně počítal pro digitální vysílání multiplexu 2 s kanálem 39, nyní ale vysílá na kanálu 48, aby se tak mohla zajistit regionalizace digitálního vysílání TV Prima, která původně ve druhém multiplexu neměla vysílat.
Český telekomunikační úřad provedl kontrolní měření, a zjistil, že pokrytí digitálního vysílání multiplexu 2 se na novém kmitočtu nijak nezměnilo, a tudíž formálně je všechno v pořádku. Nova si nemá důvod stěžovat protože úplně stejný dosah by měla i pokud by multiplex 2 vysílal na původně zamýšleném kmitočtu. Největší komerční televize ale využila tuto formální změnu jako záminku, aby nemusela vypnout analogové vysílání.
Digitalizace v podání Novy je plná zvratů a překvapení. Ilustrační foto: TV Nova
Za všechno může Prima?
Celý proces dodržování Technického plánu přechodu přitom zkomplikovala televize Prima svým nečekaným rozhodnutím vysílat v multiplexu 2. Původně se dlouhodobě počítalo s tím, že Prima bude působit v multiplexu 3, který provozuje jí spřízněna společnost Czech Digital Group. Ta byla s Primou vlastnicky propojena, a dokonce musela částečně změnit svou strukturu, aby vyhověla legislativě. Zákony totiž neumožňují, aby operátor multiplexu zároveň vlastnil i televizi. Jenže Prima krátce před definitivním začátkem digitalizace opustila svůj mateřský multiplex 3 a zařadila se do dvojky, kde vysílá společně s Novou a TV Barrandov. Vedení Primy tento nečekaný krok zdůvodnilo tím, že chce dosáhnout identického a konkurenceschopného pokrytí vůči Nově.
Tento krok se dal pochopit. Prima vždy trpěla tím, že její pokrytí se nemohlo srovnávat s Novou. A zařazením do multiplexu 2 vyrovnala svou pozici vůči nejsilnějšímu konkurentovi. Jenže otázka zní – nemohla si Prima svůj krok rozmyslet dřív, ještě předtím než přistoupila k Technickému plánu přechodu? Proč přestoupila do jiného multiplexu až v době, kdy byl vyjednán souhlas všech televizí s dokumentem, který počítal s Primou v jiné síti? Prima tímto rozhodnutím zkomplikovala plnění technického plánu protože její licence vyžaduje odpojení regionálních televizí. A to lze dosáhnout pouze „přeházením“ některých kmitočtů, aby se regionální televize vzájemně nerušily. Nova podobné „přehazování“ ale odmítá, a Technický plán přechodu se tudíž stává nesplnitelným. Tedy alespoň formálně. Z hlediska finálního pokrytí multiplexů jej samozřejmě lze splnit.
Televize Prima si v procesu digitalizace zajistila stejnou pozici jako Nova. I díky tomu může své pořady servírovat většímu množství diváků. Ilustrační foto: TV Prima
ČTÚ: Nova porušuje plán, zdražíme ji analogové kmitočty
Podobný názor má i Český telekomunikační úřad, který spravuje kmitočtové spektrum. Nova podle něj k nevypnutí analogového vysílání neměla důvod a tudíž porušila Technický plán přechodu. Nestalo se tak přitom poprvé. Nova dodnes nevypnula analogové vysílání v Domažlicích, ačkoliv tak měla učinit ještě ke konci loňského roku. A nadále vysílá i v Chebu, kde si našla podobnou formální výmluvu jako teď v Sušici – multiplex 2 totiž i tam vysílá na jiném kmitočtu než s jakým se původně počítalo. Telekomunikační úřad ale nemá mnoho možností jak Novu sankcionovat za nedodržení technického plánu. Hodlá ale navýšit poplatek za využívání analogových vysílacích kanálů v této oblasti, a to až třicetinásobně.
Analogové vysílače v Sušici ani v Klatovech ale neprovozuje přímo Nova, tuto službu pro ni zajišťuje společnost České Radiokomunikace. Pokud by tedy ČTÚ splnil svou hrozbu, na zvýšení poplatků by doplatily Radiokomunikace místo Novy. Samozřejmě se dá očekávat, že operátor vysílačů následně promítne ono třicetinásobné zvýšení poplatků do své konečné ceny, kterou účtuje televizi Nova. Zda ale skutečně Nova zaplatí něco navíc, zatím není jasné.
Nova: Budeme požadovat odškodnění
Na zvýšení poplatků ze strany telekomunikačního úřadu ale můžou paradoxně doplatit daňoví poplatníci. Nova se totiž nechala slyšet, že pokud by ČTÚ skutečně třicetinásobně zvýšil poplatky Českým Radiokomunikacím a potažmo Nově za využívání analogových kmitočtů, Nova by zvýšené náklady vymáhala soudně na státních institucích. Jak konkrétně, to vedení české komerční jedničky neuvedlo. Z minulosti ale mají čeští daňoví poplatníci bohaté zkušenosti s odškodněním majitelů Novy za kdysi nedostatečně ochráněnou investici, a proto se dá očekávat, že i v tomto případě budou regulátoři opatrní.
Nova si hodlá prodloužit analogové vysílání. Screenshot: RadioTV
Rada volí vyčkávací taktiku
V důsledku porušení Technického plánu přechodu by mohla Nova přijít i o kompenzační licenci, kterou využívá pro svůj druhý program Nova Cinema. Tuto licenci totiž Nova získala právě díky tomu, že se zavázala vypnout analogové vysílače v souladu s Technickým plánem přechodu. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale zatím volí vyčkávací taktiku. Nejprve čekala na vyhodnocení situace Českým telekomunikačním úřadem, a nyní by teoreticky měla zahájit správní řízení o odejmutí licence Novy Cinema. Jenže i kdyby k tomuto řízení nakonec došlo, nelze se domnívat, že by to skončilo opravdu zrušením terestrické licence druhého kanálu Novy. V celém případu je tolik proměnných, že podobné řízení a následné soudní spory můžou trvat i několik let. Přitom analogové vysílání se zcela vypne už za dva roky, a nynější spory budou tou dobou bezpředmětné.
Nově se tudíž nyní oplatí hrát s českým státem svou nevypínací hru. Její prodloužená hlavní licence není bezprostředně ohrožena, a licence programu Nova Cinema rovněž není v sázce. A i kdyby nakonec stát ve sporu s Novou uspěl a licenci jí odebral, po roce 2012 se i terestrická televizní licence stane nárokovatelnou, a Nova tak bude moct bez problémů vysílat dál. Není tedy důvod se znepokojovat. Na jakýkoliv ostrý spor státu s Novou by nejvíce doplatili daňoví poplatníci a tudíž se ani nelze domnívat, že by Nova sklidila za své jednání nějaké reálné sankce.