Hudební televize Óčko požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o rozšíření své licence na pozemní digitální vysílání. Na dnešním setkání s novináři to řekl její generální ředitel Jiří Balvín, podle něhož stanice žádost zaslala již v průběhu minulého týdne. “Možná jsme tím Radě trochu zamotali hlavu, každopádně jsme první televize, která zažádala o licenci na pozemní digitální vysílání,” řekl Balvín.
Žádost je předčasná
Mluvčí Rady Pavel Barák serveru RadioTV potvrdil, že žádost na Radu už dorazila. “Úřad Rady obdržel 7. října pětiřádkový dopis, ve kterém Jiří Němeček jako předseda představenstva Stanice O oznamuje, že 30. dubna loňského roku tato stanice získala od Rady licenci pro vysílání prostřednictvím družice. Nyní by ji chtěli rozšířit v rámci projektu DVB-T,” uvedl Barák. Úřad nyní řeší otázku, o co vlastně televize žádá.
Óčko již nyní vysílá v rámci experimentálního multiplexu Českých Radiokomunikací v Praze a středních Čechách. Licence pro toto vysílání vyprší 31. prosince. Podle Baráka je pravděpodobné, že ji Rada prodlouží na další rok. “Je možné, že provozovatelé Óčka zpanikařili a požádali si o samostatnou licenci pro pozemní digitální vysílání, protože licence pro experimentální vysílání zatím nebyla prodloužena,” řekl Barák serveru RadioTV.
Óčko: chceme být první
Podle Balvína jde o klasickou žádost o licenci pro pozemní digitální vysílání, která má Óčku umožnit postupné pokrytí celé České republiky. Barák ale upozorňuje, že v tom případě by šlo o předčasný krok, protože Rada zatím nevypsala licenční řízení na obsazení míst v chystaných multiplexech. Ministerstvo informatiky také dosud nedokončilo práce na aktualizaci vládní koncepce přechodu na digitální vysílání. Vláda má dokument obdržet do 31. ledna příštího roku.
“Dosud není jasné, zda se budou nejprve udělovat licence pro provozování technického prostředku, tedy multiplexu, což bude doména Českého telekomunikačního úřadu, nebo zda dostane přednost udělování programových licencí, které zůstane Radě pro rozhlasové a televizní vysílání,” upozorňuje Barák. Proto není jasné, jak Rada s žádostí Óčka naloží. Podle mluvčího pravděpodobně požádá provozovatele o upořesnění jeho požadavku.
Nejdříve do velkých měst
Jiří Balvín tvrdí, že Radikomunikace jsou schopny zahájit pilotní projekt digitálního vysílání i v jiných městech než v Praze. “Šlo by o Brno, Ostravu, Plzeň a další velká města. Tím bychom se dostali do širší povědomosti diváků.” V rámci zkušebního vysílání by Óčko fungovalo až do spuštění klasických multiplexů. S tím se počítá na konec příštího roku. V Praze a středních Čechách mohou diváci Óčko naladit prostřednictvím digitálních televizních přijímačů a set-top-boxů už nyní.
Balvín řekl, že Óčko je příznivcem vzniku takzvaných “sdílených multiplexů”, v nichž by vysílaly veřejnoprávní i komerční kanály najednou. Česká televize naopak usiluje o získání vlastního multiplexu jenom pro sebe. Chtěla by v něm provozovat nejen stávající dva programy, ale i nové kanály ČT3 a ČT4, včetně dalších doplňkových aktivit. Vedoucí oddělení strategického rozvoje ČT Nikolaj Savický nedávno v pořadu Média na ČT2 prohlásil, že televize počítá s tím, že by se o veřejnoprávní multiplex rozdělila s Českým rozhlasem.