Městský soud v Praze, který vede obchodní rejstřík a řízení o zápisu do rejstříku, rozhodl podle informací Práva loni v prosinci, že Vladimír Železný má být znovu zapsán jako vlastník 60 procent společnosti CET21, která vlastní licenci na vysílání TV Nova.
Soud současně zamítl zápis společnosti Vilja jako společníka CET21 a zneplatil všechna rozhodnutí společníků CET21, která byla v CET21 vykonána od 20. května 2002. Mezi tato rozhodnutí patří mj. i odvolání Železného z funkce generálního ředitele TV Nova, k němuž došlo loni v březnu.
Podle zdrojů Práva byly důvodem soudního rozhodnutí závažné formální nedostatky ve smlouvách, kterými se převáděly obchodní podíly partnerů ve Vilje – Alana, Hunčíka a Venclíka. Soud na to upozornil další společník CET21 Peter Kršák.
Výrok pražského soudu ještě není pravomocný a dá se očekávat, že bude podáno odvolání. Pokud by bylo zamítnuto, změnilo by to podstatně postavení Vladimíra Železného vůči finanční skupině PPF, která dosud CET21 a TV Nova ovládá.
UPDATE: Představitelé PPF nejsou zatím k dosažení, nezvedají telefony a nechtějí komunikovat s médii.
UPDATE 20.1.2004: Skupina PPF se ve sporu o majoritní vlastnický podíl ve společnosti CET21, která drží licenci na vysílání televize Nova, odvolá k vrchnímu soudu. Oznámil to v pondělí mluvčí PPF Ivan Lackovič. „Jakékoliv spekulace o změně vlastnické struktury ve prospěch Železného PPF spolu s dalším podílníkem, Jiřím Šmejcem, odmítá,“ uvedl ČTK Lackovič. Dodal, že rozhodnutí městského soudu se podle názoru právníků PPF nevypořádává s některými zásadními skutečnostmi zmíněnými v jejich podání a zcela je opomíjí.
Podle generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka jsou smlouvy PPF s bývalými majiteli společnosti Vilja a Železným natolik dobré, že by ani negativní rozhodnutí soudu nic nezměnilo na tom, že v budoucnu budou současní majitelé TV Nova majoritně ovládat společnost CET 21. „Na fungování a řízení Novy se nic nemění,“ dodal ČTK Dvořák.
„Bývalý ředitel Novy a současný senátor Železný nyní nebude zprávu o rozhodnutí soudu komentovat,“ sdělila ČTK jeho tajemnice Edita Haranzová.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která má dohled nad licencemi na starosti, se na pondělním zasedání formálně touto záležitostí nezabývala. Sdělil to její předseda Petr Pospíchal.
Majitel 17procentního podílu v CET21 Peter Kršák ČTK vzkázal prostřednictvím svého mediálního zástupce Romana Bajčana, že o dalším postupu se poradí s právníky. „V souvislosti se svým podílem nevede žádný soudní spor,“ doplnil Bajčan.
Nejnovější vyjádření skupiny PPF a generálního ředitele TV Nova ohledně nejasností podílů v CET21, společnosti držící licenci TV Nova, si přečtěte v tiskové zprávě.