Televizní stanice o počasí a dopravní situaci Meteo TV není úplně novým projektem. Společnost Meteopress, která by ji ráda šířila prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů, ji už několik měsíců provozuje v části kabelové sítě Karneval. Jde o provizorní stav: definitivní podobu by tento specializovaný kanál dostal až poté, co získá licenci DVB-T. Pokud by se tak stalo, Meteo TV bude vysílat v multiplexu C provozovaném Českým Telecomem. Ovšem Meteopress žádá ještě o jednu programovou pozici v multiplexu B společnosti Czech Digital Group. Jde o tematický kanál Krimi TV.
„Něco jako Bloomberg TV“
Meteopress již nyní připravuje na klíč relace o počasí pro televize Nova a Prima, ale také veřejnoprávní Slovenskou televizi a komerční Joj. Na rozdíl od těchto pořadů, určených pro většinového diváka, by Meteo TV nevyužívala pro moderování známé tváře modelek nebo Miss. Ředitel společnosti Stanislav Kračmer si chce „vycvičit“ vlastní zaměstnance, kteří by dokázali z hlavy reagovat na aktuální situaci a okomentovat další možný vývoj. Meteopress se hodně inspiruje u ekonomické televize Bloomberg, podle níž by rozdělil obrazovku Meteo TV na několik částí tak, aby moderátor zabíral jen nezbytně nutný prostor. Zbytek by vyplnila různá meteo data a další informace, které se budou neustále obměňovat.
Moderátor – tedy meteorolog – bude mít neustále k dispozici obrazové výstupy a analýzy ze satelitu i pozemních meteorologických stanic. Ve chvíli, kdy by se stalo něco mimořádného, přeruší klasický program. K názorným ukázkám může použít také on-line kresbu přímo na obrazovce. Kračmer předpokládá, že Meteo TV rovněž naváže blízké kontakty se stejně zaměřenými televizemi a infokanály ze sousedních zemí, takže i ty by se mohly částečně podílet na jeho vysílání. Zpočátku by Meteo TV vysílala pouze přes den, a v noci by živé vysílání nahradila infografika (známá například z metropolitních stanic TV Praha a TV Hradec Králové). Ostatně, částečně to tak funguje již dnes na kabelu, kde Meteo TV vysílá od loňského léta.
Zkušební vysílání po kabelu
Kabelové vysílání je především zkušební, aby Meteopress „vychytal mouchy“ a zároveň umožnil divákům, aby provozovateli sdělili své připomínky. Meteo TV by měla být do jisté míry také interaktivní. „Počítáme také s tím, že budou moci telefonovat do vysílání a klást různé dotazy,“ prozradil Kračmer už loni na jaře týdeníku Reflex. Investora projektu nechce Meteopress zatím sdělit (v minulosti firma uvažovala o celoevropském satelitním kanálu o počasí, nevyšla jí ale jednání se zahraničním investorem). Kračmer předběžně počítá s tím, že počáteční investice do Meteo TV i Krimi TV dosáhne několika milionů korun, přičemž náklady na provoz by měl pokrývat zisk z prodeje reklamních spotů (Meteopress již jednal o možnosti prodeje reklamy přes společnost Arbomedia) a také další komerční služby spojené s předpovědí počasí a dopravním zpravodajstvím.
Televize o počasí nejsou ve světě žádnou novinkou. Ve Spojených státech vysílá od roku 1982 The Weather Channel, ve Francii existuje desátým rokem kabelová a satelitní stanice La ChaEne Meteo. Předloni v květnu vznikla speciální televize o počasí v Polsku. Kanál TVN Meteo vysílá v kabelových rozvodech a připravuje pravidelné dvacetiminutovky o počasí pro sesterskou zpravodajskou stanici TVN 24. Kromě toho dodává relace o počasí a dopravní situaci také svému mateřskému kanálu TVN, což je druhá nejsledovanější plnoformátová komerční televize v zemi. Na základě úspěchu TVN Meteo jako jednoho ze sedmi specializovaných kanálů TVN se k podobnému projektu odhodlal i provozovatel nejsledovanější polské komerční televize Polsat, byť jde programově o něco šířeji pojatou stanici.
Krimi TV chce hlavně vzdělávat
Meteopress se netají tím, že by z kanálu Meteo TV chtěl vytvořit hlavní informační zdroj o počasí pro Českou republiku a Slovensko. V krátkém sumáři projektu, který firma zveřejnila na stránce www.meteotv.cz vyplývá, že chce každou hodinu nabídnout aktuální informace o stavu počasí ve všech větších městech obou zemí. Vysílání doplní také živé kamery z hlavních horských středisek s informacemi o aktuální teplotě, vlhkosti, apod. Regionální předpovědi na sedm dní dopředu chce Meteo TV zaměřit především na volnočasové aktivity. Informace z Česka a Slovenska mají doplnit také krátké zprávy o počasí ve světě, zejména pak v Evropě a hlavních turistických letoviscích mimo kontinent. Vysílání bude rozděleno do třicetiminutových bloků a zpočátku omezené na dobu od 6:00 do 22:00 hod.
Kromě projektu Meteo TV a Krimi TV, což bude jakási obdoba populární americké televize CourtTV zaměřené na přenosy soudních procesů, firma uvažovala také o projektu čistě ekonomické televize. Podle Kračmera se nabízí celá škála dalších informačních kanálů, přičemž ten ekonomický by byl něco jako Bloomberg TV překlopený do českých poměrů. Meteopress ale nakonec požádal o licenci pro Krimi TV, již Kračmer pro Lidové noviny charakterizoval jako „výchovnou televizi, které nejde o to ukazovat zločince, ale výchovnou instruktáž“. Stanice by se prý nezaměřila jenom na přenosy mediálně atraktivních soudních procesů, o něž například ve Spojených státech již upadá zájem (což se však nedá říci o právě probíhajícím procesu se zpěvákem Michaelem Jacksonem).
Krimi TV by se svým zaměřením částečně podobala také Reality TV, která vysílá ve většině českých kabelových rozvodů a na satelitu. Ta se také částečně věnuje práci policistů a přibližuje například metody zatýkání zločinců. Krimi TV má tu výhodu, že z více než třicítky zájemců o pozemní digitální vysílání nikdo nepodal podobný projekt.