RRTV odmítla zařadit Novu do multiplexu A; experiment ČRa pokračuje

Televize Nova nebude moci šířit svůj signál v digitálním multiplexu A, který mají provozovat České radiokomunikace a jenž má ze všech tří prvních digitálních sítí největší pokrytí – okolo 70 procent území České republiky. Na svém…Televize Nova nebude moci šířit svůj signál v digitálním multiplexu A, který mají provozovat České radiokomunikace a jenž má ze všech tří prvních digitálních sítí největší pokrytí – okolo 70 procent území České republiky. Na svém středečním zasedání o tom rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která již dříve multiplex A vyčlenila pro Českou televizi a Český rozhlas. Veřejnoprávní televize by chtěla v multiplexu provozovat stávající dva programy plus zpravodajský kanál ČT3 a vzdělávací a dokumentární stanici ČT4 (oba názvy jsou pracovní).


Bude Nova sabotovat digitalizaci?



„Rada zamítla žádost společnosti CET 21, spol. s r.o. o změnu souboru technických parametrů pro DVB-T z důvodu, že by změna vedla k neudělení licence na základě veřejného slyšení, neboť udělení tohoto souboru technických parametrů provozovateli jednoho programu by znamenalo neefektivní využití kmitočtového spektra,“ uvedli radní v tiskové zprávě. Nova žádost odůvodnila tvrzením, že její současná licence je technologicky neutrální, umožňuje pozemní digitální vysílání a síť A jí svým pokrytím naprosto vyhovuje. Majitelé Novy sice podali osm žádostí o licence pro čtyři nové digitální kanály, současná TV Nova se ale výběrového řízení na digitální licence neúčastní, protože podle generálního ředitele Petra Dvořáka považuje svoji licenci jak za analogovou, tak digitální.


Nova na zamítnutí žádosti o programovou pozici v mulitplexu A reagovala ještě ve středu večer. „Rozhodnutím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsme nepříjemně překvapeni. Nova je připravena digitálně vysílat a napomoci tak k rozšíření digitálního vysílání v České republice. Tento krok Rady však podle našeho názoru může znamenat přibrždění celého procesu digitalizace v České republice,“ prohlásil ředitel Dvořák a dodal, že případné právní a další kroky Nova zváží poté, co jí Rada doručí své rozhodnutí v písemné podobě a důkladně se seznámí s jeho podrobným odůvodněním. Případné právní kroky při zamítnutí žádosti přitom Nova naznačovala již na tiskové konferenci k vlastním digitálním projektům, která proběhla 21. prosince.


ČRa pokračují ve zkušebním vysílání



Nova chtěla zahájit pozemní digitální vysílání v multiplexu A již na Nový rok. Vyhrožovala dokonce, že se stáhne z experimentálních multiplexů a zmizí tak stovkám domácností, které ji v Praze a středních Čechách přijímají prostřednictvím set-top-boxů DVB-T. Přes ostrá prohlášení ale Nova nadále vysílá jak ve zkušebním multiplexu společnosti Czech Digital Group (CDG), tak v rámci experimentu Českých radiokomunikací, kterému Rada ve středu prodloužila oprávnění k vysílání do doby, než udělí licence prvním digitálním televizím. Podobně jako u CDG ale licence platí nejpozději do konce letošního roku, kdy by už měly fungovat všechny tři „dočasné“ digitální vysílací sítě (A – České radiokomunikace, B – Czech Digital Group, C – Český Telecom).


Radní o prodloužení experimentální licence ČRa rozhodli na poslední chvíli. Pokud by s ním otáleli, znamenalo by to tak jako tak vyřazení Novy z dalšího zkušebního multiplexu CDG, neboť ten odebírá signál Novy právě z digitální sítě radiokomunikací. Předseda představenstva CDG Leoš Pohl začátkem týdne RadioTV sdělil, že jeho společnost měla příjem signálu Novy od ČRa garantovaný do 4. ledna a poté záleželo na tom, zda budou radiokomunikace pokračovat ve zkušebním digitálním vysílání. Zatím nejasný je osud digitálního experimentu Českého Telecomu. Firma měla rovněž požádat o prodloužení licence, Rada o něm ale zatím nejednala. Telecom přitom zkušebně vysílal nejenom v Praze, ale také v Brně.


Dobrá zpráva pro hudební kanál Óčko



Pokračování experimentálního vysílání ČRa znamená dobrou zprávu pro hudební kanál Óčko, který kromě kabelu a satelitu vysílá právě ve zkušebním multiplexu radiokomunikací. Óčko přitom nevlastní licenci pro pozemní digitální vysílání (je mezi více než třiceti žadateli, ale nynější vysílání je pouze zkušební bez nároku na pokračování v řádném multiplexu). Smůlu mají naopak televize Prima a metropolitní stanice společnosti RTV Galaxie, které již v říjnu žádaly Radu o rozšíření souboru technických parametrů o programové pozice v multiplexu B společnosti CDG, kterou vlastní jejich majitel, skupina GES Media Holding. Obě televize se proto rozhodly Radu zažalovat; radní ve středu vzali jejich postup oficiálně na vědomí: „Rada vzala na vědomí oznámení provozovatelů FTV Prima, s.r.o. a RTV Galaxie, a.s. o podání žalob a se žádostí o vyřazení části sítí DVB – T nesouhlasí.“


Radní také ve středu vyzvali větší počet žadatelů o licence pro pozemní digitální televizní vysílání v multiplexech B a C k odstranění nedostatků v jejich žádostech. Podle zákona o rozhlasovém a televizním vysílání na ně mají lhůtu patnácti dní. Rada zatím nestanovila termín veřejných slyšení, která mají předcházet samotnému udělení vysílacích licencí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .