Česká republika bude muset zaplatit společnosti CME odškodné ve výši 10 a půl miliardy korun. Odvolací soud ve Stockholmu dnes potvrdil výsledek arbitráže o nedostatečné ochraně investic CME do TV Nova. Český stát se u soudu domáhal zrušení arbitráže kvůli procesnímu pochybení. Proti rozhodnutí švédského soudu už není odvolání.
Peníze jsou už ve Švédsku
Podstatou arbitrážního řízení byly události z roku 1999, kdy byl Vladimír Železný odvolán z funkce jednatele ČNTS a následně s touto servisní organizací rozvázal vztahy a zahájil nové vysílání z ateliérů Barrandov. CME České republice vyčítala, že dostatečně neochránila její investice a v roce 2000 zahájila dvě arbitráže.
Londýnská arbitráž její požadavky nepotvrdila, zatímco stockholmský rozhodčí soud jí dal v roce 2001 za pravdu a v březnu tohoto roku jí přisoudil odškodné ve výši 353 milionu dolarů. Výsledek stockholmské arbitráže odmítl podepsat český arbitr Jaroslav Hándl, který obvinil zbývající dva arbitry z podjatosti. „Během řízení a v nálezu se dva arbitři snažili vytvořit kolem soudního dvora nimbus nadřazenosti tohoto soudu vůči každému státnímu orgánu České republiky, zejména vůči českým soudním dvorům. Ale úkol soudního dvora podle Smlouvy je rozhodnout v investiční při mezi Českou republikou a nizozemským investorem, nic víc.“
Česká republika sice složila celou částku na speciální účet u Deutsche Bank ve Švédsku, aby dále nenarůstaly úroky, ale proti výsledku arbitráže se odvolala k stockholmskému soudu. Ten dnes rozhodl o tom, že k pochybení nebo k podjatosti ze strany dvou arbitrů nedošlo a výsledek arbitráže potvrdil. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat, protože vyšší instancí je nevyšší švédský soud, který přijímá jen takové případy, jež mohou mít zásadní vliv na budoucnost švédské právní praxe.
Rozsudek se čekal
„Žádný rozsudek nelze nikdy očekávat s jistotou, ale dnešní výrok soudu je pro mne tak jako tak více méně očekávaný. Přesněji řečeno, každé jiné rozhodnutí bych měl za překvapivý verdikt plný zklamání.“ Těmito slovy dnes pro ČTK reagoval na rozhodnutí odvolacího soudu pro střední Švédsko ve Stockholmu švédský advokát Hans Bagner.
Bagner, který v konfliktu kolem televize Nova zastupoval nizozemskou společnost CME Czech Republic B.V., považuje základy, na nichž Česko stavělo své zpochybnění výsledku stockholmské arbitráže, za dosti vratké. „Soud nepřijal ani české tvrzení o tom, že arbitráže ve Stockholmu a v Londýně byly v podstatě stejného typu, a že výsledek arbitráže ve Švédsku by měl být v podstatě stejný, jako výsledek z Londýna, pro Česko mnohem milostivější. V obou případech však šlo o odlišné spory, jiné zákony a zčásti i jiné aktéry,“ podotkl pro ČTK Bagner.