Je všeobecně známo, že se společnost RTV Galaxie, spřízněná s provozovateli TV Prima, snaží vybudovat síť regionálních televizí. Již několik let fungují TV Praha a TV Hradec Králové, ovšem TV Pardubice již rok čeká na verdikt RRTV a v případě ostatních regionů je ticho po pěšině.
„Dlouhodobým plánem, jehož realizace se bude postupně odvíjet v horizontu mnoha let, je pokrýt co největší počet krajů České republiky. Jak je vidět z ohlasu, který doposud vzbudila již metropolitnĂ TV Praha, regionální TV Hradec
Králové a chystaná TV Pardubice, jde o projekt, který může být velmi úspěšný. Součástí velmi atraktivní nabídky divákůmm jsou totiž četné zpravodajské relace informující o událostech v konkrétních regionech. A to je věc, kterou diváci velmi oceňují,“ vysvětluje strategii rozvoje regionálního vysílání mluvčí TV Prima Jana Malíková.
V současnosti mohou diváci oceňovat ono zmiňované regionání zpravodajství pouze v Praze a Hradci Králové. TV Praha vysílá na kanálech 9/100W (Novodvorská), 11/100W (NTM), 28/400W (Strahov) a 58/500W (Malešice), TV Hradec Králové vysílá na kanálech 46/1kW a 44/50W.
TV Praha přitom v průběhu letošního roku vyvíjela snahy o rozšíření svého pokratí. Nejdříve podala žádost o kmitočet v Neratovicích, žádost o vysílač v Příbrami Rada pro RTV zamítla z důvodu technické nerealizovatelnosti, ale schválena byla na posledním zasedání žádost o 34. kanál v Mníšku pod Brdy.
Kromě fungujících regionálních stanic TV Praha a TV Hradec Králové lze stále mluvit pouze o jediné regionální televizi a tou je TV Pardubice. Tato stanice ovšem naráží na problémy ohledně schválení vysílací licence. Plánovaný 44. kanál z kóty Pardubice – Krásné totiž doposud patřil napůl TV Prima a kokální TV Puls.
RTV Galaxie sice vyvinula velkou snahu kmitočet získat, ovšem celá kauza, kterou podrobně sledoval týdeník Reflex, stále není zcela dořešena. TV Prima se společné licence v srpnu loňského roku vzdala a ta byla posléze přidělena pouze lokální TV Puls. Provozovatel TV Puls se následně licence vzdal z důvodu finanční náročnosti celodenního vysílání a poté zasáhl také ČTÚ, který nesouhlasil s využíváním kvalitního kmitočtu jen na tři hodiny denně. Na svém posledním zasedání Rada pro RTV provozovateli lokální TV Puls kmitočet odebrala.
Další komplikace pro budoucnost TV Pardubice se objevila v červnu, kdy ČTÚ informoval RRTV o tom, že 44. kanál nemůže být použit pro analogové vysílání. „ČTÚ dopisem ze dne 10. června, který byl doručen 15. června, Radě oznámil, že 44. kanál pro celou českou kotlinu v mezinárodních jednáních vyhrazuje pro DVB-T,“ řekl pardubickým Krajským novinám mluvčí RRTV Pavel Barák.
Provozovatelé TV Pardubice ovšem tvrdí, že věc je vyřešena díky nečinnosti regulačního orgánu. „Společnost RTV Galaxie a.s. žádala RRTV v souvislosti s projektem TV Pardubice o změnu licenčních podmínek, rozdělení územního rozsahu a souboru technických parametrů. Vzhledem k absenci rozhodnutí RRTV v případě této žádosti, podané společností RTV Galaxie a.s. 11. srpna 2003., má RTV Galaxie a.s. za to, že její žádosti bylo vyhověno. Společnost RTV Galaxie, a.s. tedy informovala RRTV o uplatnění institutu pozitivní fikce dle zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání,“ říká Malíková.
Podle názoru vedení RTV Galaxie je vše připraveno k vysílání a TV Pardubice může být spuštěna velmi brzy. „Projekt vysílání TV Pardubice je připraven. Kdyby RRTV rozhodla o žádosti RTV Galaxie v zákonné lhůtě, nemuselo dle našeho názoru dojít k několikaměsíčnímu zpoždění spuštění vysílání TV Pardubice,“ uzavírá Malíková.