Železný rovněž oznámil, že odvolal Aleše Rozehnala z funkce jednatele CET 21 a nahradil jej svým poradcem Rudolfem Hanusem. Soudní exekuce jeho podílu prý neplatí, protože se vztahuje na jiný podíl při jiném základním jmění CET 21.
Vlastnická struktura CET 21 dnes dostala další možnou variantu. Vladimír Železný, o němž jeho bývalý právník Aleš Rozehnal tvrdí, že jej 14. června odvolal z funkcí generálního ředitele a jednatele CET 21, se dnes prohlásil majoritním vlastníkem této firmy. Využil přitom verdiktu Městského soudu v Praze ze 6. června, podle něhož neplatí navýšení základního jmění CET 21 z let 1999 a 2000, kterým do společnosti přistoupily firmy MEF Media a Edikon. Ty snížily původní Železného podíl ve výši 60 procent na necelou pětinu, kterou následně na žádost CME obstavil soud.
„Vladimír Železný je majitelem obchodního podílu o velikosti 60 procent základního kapitálu CET 21, neboť tento podíl nebyl postižen exekucí,“ uvedl mluvčí Novy Martin Chalupský, který ve sporu o CET 21 prezentuje názory Železného a MEF Holdingu. Pokud by toto tvrzení platilo, MEF Holding ani programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová by neměli žádný podíl v CET 21. Železný zároveň oznámil, že ke dnešnímu dni většinou hlasů CET 21 odvolal z funkce jednatele této společnosti Aleše Rozehnala a nahradil jej svým poradcem Rudolfem Hanusem. Dalšími dvěma jednateli prý zůstávají Železný a Šmuclerová.
CET 21 má až šest jednatelů
Počet lidí, kteří se prohlašují za platné jednatele CET 21, se tak zvýšil na šest. Podle platného výpisu z Obchodního rejstříku, který je závazný pro případná jednání, mají být jednateli CETu Vladimír Železný, Aleš Rozehnal a Peter Kršák. Za další jednatele se prohlašují Libuše Šmuclerová (z pozice spolumajitelky Edikonu, který však z logiky dnešní zprávy nemá v CET 21 žádný podíl), Petr Dvořák a Aleš Minx (oba dosazení finanční skupinou PPF, která tvrdí, že prostřednictvím odkoupené firmy Vilja kontroluje bývalé podíly Vlastimila Venclíka, Josefa Alána a Petra Hunčíka v CET 21, údajně 52 procent).
Pokud by platilo dnešní tvrzení Vladimíra Železného o vlastnictví majoritního podílu v CET 21, znamenalo by to jednoduchou rovnici: Železný = TV Nova. „Rozhodl jsem se k tomuto kroku na doporučení mých právníků. A to zejména s ohledem na protiprávní kroky skupiny PPF, která se pokoušela ustavit nové jednatele CET 21. Tento krok jsem také učinil s přihlédnutím k faktu, aby žádní z takto „jmenovaných“ jednatelů CET 21 nebyli oprávněni nakládat bankovními účty CET 21 nebo dokonce neoprávněně takovéto účty zřizovat a neautorizovaně se snažit z takto nelegálně zřízeného účtu vypořádat můj podíl v CET 21,“ zdůvodnil Železný své prohlášení.
Soud může Železného podíl znovu obstavit
Podle Chalupského je právní stav společnosti CET 21 stabilizován a mohou za ni jednat pouze dnes jmenovaní jednatelé. „Generální ředitel TV Nova Vladimír Železný se k této skutečnosti vyjádří zítra v pořadu Volejte řediteli,“ dodal mluvčí. Až do minulé soboty přitom Železný tvrdil, že platí navýšení základního jmění CET 21 z let 1999 a 2000, kterým do společnosti vstoupily firmy MEF Media a Edikon, a o svém podílu na licenci se nezmiňoval. Společníci CET 21 se totiž měli mezi sebou dohodnout o jeho rozpuštění, čímž by došlo k mírnému navýšení všech ostatních podílů. Tímto krokem nesčetněkrát argumentoval i MEF Holding, jehož firma MEF Media by tak v CET 21 držela přes 27 procent.
Pokud by platilo tvrzení Vladimíra Železného o vlastnictví 60-procentního podílu v CET 21, na který se nevztahuje soudní exekuce, televizi Nova hrozí, že případné další soudní nařízení zcela zablokuje rozhodování jejího vlastníka. Společnost CME, která se do roku 1999 podílela na vysílání Novy, totiž dosud neobdržela zhruba jednu miliardu korun, kterou jí má Železný zaplatit na základě loňského verdiktu mezinárodní arbitráže v Amsterodamu. CET 21 tak reálně hrozí, že se CME opět obrátí na soud s žádostí o exekuci nynějšího majoritního podílu v CET 21. Železný by s ním poté nemohl nijak nakládat.