Televize ve vysokém (HD) rozlišení na běžnou anténu

Vysílání ve vysokém rozlišení je poměrně náročné, co se týče přenosu signálu a dat. Protože kmitočtové spektrum v pozemním digitálním vysílání je poměrně omezené, nelze využívat možností v HD televize v plné míře.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Na českém trhu jsou jen 3 HD stanice v DVB-T

Kapacita jednoho multiplexu je zhruba pět programů ve standardním rozlišení (pokud jich je v nějakém multiplexu více, je snížen datový tok na úkor kvality obrazu). Kanály v HD obsadí pozice dvou SD programů.

Aktuálně můžeme naladit ve vysokém rozlišení pouze programy České televize (ČT1, ČT2 a ČT Sport), konkrétně v rámci regionálního multiplexu 7. V minulosti jsme mohli v multiplexu 4 naladit v HD i program Novy, v regionálním muxu se vyskytovala i Prima a Prima COOL v HD.

Platforma terestrického příjmu vysílání je tedy určena spíše pro méně náročného diváka, který není tolik zatížen na obrazovou kvalitu a stačí mu jen bohatá programová nadílka.

Volně vysílající televizní stanice

Televizní příjem na klasickou anténu byl až do roku 2008 v České republice výlučně analogový. Testy terestrické digitální televize DVB-T sice začaly o mnoho let dřív, přelomový byl ale právě rok 2008.

....

Televize ve vysokém rozlišení je doménou satelitního a kabelového příjmu

Pokud je divák náročný, jenž trvá na nejlepším možném obrazu, je odkázán na jinou platformu. Satelitní a kabeloví operátoři nabízí v dnešní době nepřeberné množství programů ve vysokém rozlišení. A to ne pouze jenom v přepočítaném, nýbrž přímo v nativním přenosu – ten je totiž vysílán a vyráběn ve vysokém rozlišení přímo ze zdroje.

Možnost rozšíření programové nabídky v high definitiv nabízí potenciální přechod na DVB-T2. To nabídne větší prostor pro nové kmitočty, a tudíž nové stanice v HD. Jelikož norma lepšího rozlišení je na vzestupu, lze tento trend očekávat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .