Televizní soutěže mohou být podvodné, tvrdí analýza ze Slovenska

Denní a noční kvízové soutěže o peníze mohou být podvodné. Ukazuje to materiál diváka ze Slovenska, který analyzoval desítky hodin těchto soutěží. Zaměřil se na vysílání slovenských televizí DajTo a TV8, kde televizní kvízy provozuje stejná společnost. Zdokumentoval podezřelé telefonáty i výherce a zpochybnil náhodné přepojování soutěžících.

Noční hru se sirkami dlouhou dobu vysílala společně s Active TV i hudební televize Óčko. Foto: repro Óčko TV

Placené kvízy vysílala i hudební televize Óčko. Zrušila je. Ilustrační foto

Televizní soutěže prošetřuje generální prokuratura

Jednání firem provozujících televizní telefonické soutěže prošetřuje slovenská generální prokuratura. Obrátil se na ni divák, jemuž překáželo, že stát možné podvody v těchto soutěžích vůbec neřeší. A tak začal jednat na vlastní pěst a nahrál desítky hodin těchto soutěží s cílem prokázat, že jsou podvodné.

Jeho příběh i vybrané části analýzy zveřejnil web SME.sk. Předmětná analýza rozlišuje tři druhy možných podvodů. V první části zpochybňuje náhodný výběr volajících. Následně poukazuje na podezřelé telefonáty zřejmě nastrčených volajících, kteří záměrně říkají ve vysílání nesprávné odpovědi. Tím mají dle autora analýzy motivovat běžné diváky, aby se rovněž zapojili.

Nastrčení mohou být nejen volající ale i někteří výherci

Nakonec autor analýzy poukázal i na to, že nastrčení mohou být i někteří výherci. Objevují se totiž případy osob s nebývale vysokou úspěšností, což zpochybňuje náhodný výběr volajících. „Tyto skutečnosti můžu prokázat obrazovými nahrávkami, které jsem ochoten dobrovolně poskytnout,“ uvedl autor analýzy pro web SME.sk. Redakci požádal o zachování anonymity.

Placené televizní soutěže už diváky netáhnou, proto se některé stanice uchylují k podivným praktikám

Skupina O2 si vymohla, že konkurenční kabelové televize nesmí šířit Ligu mistrů Pohled do jednoho zápisů zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání odhalil zajímavou souvislost. Provozovatel televize Active TV odmítl podat vysvětlení, zda divák, který ve vysílání řekl správnou odpověď na soutěžní otázku, skutečně získal i proklamovanou finanční výhru. Podle záznamu vysílání zástupci Rady usoudili, že divák výhru nezískal, jelikož televize nevyhodnotila jeho odpověď v daném momentu jako správnou. Na konci pořadu se ale na obrazovce objevilo správné řešení hádanky, a to bylo – světe div se – shodné s původně nevyhodnocenou odpovědí diváka.

Získal tedy divák Active TV nebo hudební televize Óčko skutečně cenu, pro kterou do vysílání volal? Byla jeho správná odpověď uznána a výhra odeslána? Odpovědi na tyto otázky by měly být samozřejmé, ale nejsou.

Další informace o placených kvízech si můžete přečíst v archivu RadioTV.cz v částech věnovaných Active TV.

Divák „omylem“ řekl správnou odpověď. Telefonát byl záhadně přerušen

Předmětem analýzy je 60 hodin pořadů televizí DajTo a TV8. Autor poukázal na některé podezřelé okolnosti. Například v jednom případě byl do vysílání přepojen divák, který – zřejmě omylem – řekl správnou odpověď, když na částečně překryté fotce poznal obličej slovenské herečky Kataríny Brychtové. Těsně před dokončením odpovědi se ale telefonát záhadně přerušil. Moderátorka jeho správnou odpověď neuznala, jelikož ve vysílání nezaznělo úplně celé jméno dotyčné herečky.

Stejný divák se však jakoby náhodou dovolal do vysílání znovu a uvedl, že na fotografii je Katarína Brožová, což nebyla správná odpověď. Celý případ tak slouží jako možná ukázka nečestného jednání ze strany organizátora soutěže.

Někteří výherci se opakují až příliš často

V dalších případech divák zdokumentoval podezřele se opakující jména a hlasy některých divaček, jež v soutěži uspěly a odnesly si větší či menší výhry. Například jistá paní Božena z Banské Bystrice vyhrála 21. srpna přibližně v jednu ráno sumu 50 euro. Za dalších osm hodin vyhrála v obdobném pořadu dalších 150 euro a další den si přilepšila sumou 70 euro. V průběhu září ta samá osoba v dalších čtyřech případech vyhrála celkem 350 euro. Autor analýzy zdokumentoval i několik dalších případů.

Další podrobnosti uvádí web SME.sk včetně obrazových záznamů. Část článku je přístupná bezplatně včetně jednoho videa. Celý článek si mohou přečíst pouze předplatitelé systému PIANO.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .