VIDEO A FOTO UVNITŘ Z ČR – Televizní soutěžní formát „Amazing Race“ si ve Spojených státech odbývá premiéru 5. září 2001 a vysílá se do dnešních dnů. Základním principem je boj dvoučlenných družstev, která se cestují po celém světě a na určitých zastávkách plní zadané úlohy. K transportu mají k dispozici letadlo, balon, auto, vlak či jakýkoli jiný dopravní prostředek.
Autorem formátu je Elise Doganieri a Bertram van Munster, soutěž „The Amazing Race“ (Úžasný závod) získala zatím osm cen Primetime Emmy Awards a sedm ocenění v kategorii „Outstanding Reality-Competition Program“ (soutěžní program s prvky „reality“) a to v letech 2003-2009. Díky velkému úspěchu se hra „The Amazing Race“ dočkala několika mezinárodních verzí. Dnešní díl vzniknul na námět čtenáře RadioTV. Děkujeme za tip a přivítáme samozřejmě další nápady. Už příště se můžete těšit na soutěžní hru „The Desert Forges„. No a dnes vás čekají velmi zajímavá videa… Soutěžní formát se totiž natáčel i v České republice!
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY VELKÉHO SERIÁLU RadioTV:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem
Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima
Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard
Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny
Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním soutěžících však záhy ukončena!
Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“
Základní principy soutěže „The Amazing Race“
V každém cyklu závodu sledujeme jedenáct dvojic (složených vždy z různých demografických skupin, různého věku, rady a orientace), jednotlivé páry pojí nějaký vztah (milenecký, sourozenecký, spolupracovníci,…). Právě pevnost vztahů přidává pořadu nádech napětí, stres jej ovlivňuje pravidelně. Soutěžící musí dorazit na předem určenou zastávku.
Na začátku každé části závodu obdrží dvojice první nápovědu a zejména kapesné. Z peněž si hradí všechny své výdaje (jídlo, doprava, vstupy, potřeby), nesmí použít jiné finanční prostředky. Ovšem najdou se disciplíny, kde musí soutěžící obětovat své vlastní finance. Výše částky se destinace od destinace liší – od nuly až po stovky dolarů. Ušetřené peníze si mohou soutěžící ponechat a použít v jiné části „The Amazing Race„. Co se ovšem stane, když peníze dojdou? Mohou je získat jakýmkoli legálním způsobem, čili půjčkou od soupeřů či prodejem věcí.
I s takovýmito klokany se soutěžící mohou potkat během soutěže The Amazing Race.
Samotné natáčení „The Amazing Race“ může začít
Produkce celý závod koordinuje s lokálními vládami a úřady tak, aby celý „The Amazing Race“ proběhl úspěšně a soutěžící nebyli ohroženi místními nepokoji či jinými nebezpečími. Ovšem ne vždy se podaří natáčení bez problému, druhá sezóna se v Argentině musela potýkat s bankrotem místního bankovního systému. Ke každé dvojici je přidělen dvoučlenný štáb, který sleduje jejich počínání. Pokud například soutěžící rezervují v letadle místa, musí najít čtyři volná sedadla, jinak nesmí nasednout… ovšem i toto pravidlo má svou výjimku.
Během jednotlivých kol tým sledují nápovědy či indicie (vždy s jinou barvou dle povahy indicie). Aby ani tato soutěž nebyla až tak jednoduchá, nesdělují nápovědy přímo příští destinaci, nýbrž různé hádanky (například „Cestujte do nejzápadnějšího bodu kontinentální Evropy„, přičemž hráči musí najít správnou vlajku a dopravit se na místo určení). Modré obálky nabízí obecné informace a mohou obsahovat úkoly, které musí bezpodmínečně soutěžící splnit. Žluté obálky dávají týmu možnost vybrat si úkol, nebo jej přeskočit, červená říká, že disciplínu může splnit jediný člen týmu, zelená naopak umožní přeskočit vybrané úkoly (při splnění aktuální disciplíny), povolení využít tuto možnost je jen jediná. Neuspějí-li soutěžící, jsou penalizováni a to zpravidla trestnými minutami (30 minut).
Nejslabší články jsou ve vybraných zastávkách vyloučeny a soutěž „The Amazing Race“ se pro ně definitivně končí. V závěrečném kole zůstávají tři dvojice. A zde se utkají o odměnu ve výši jednoho milionu dolarů.
Soutěžící má za úkol najít dvanáct znamení zvěrokruhu. Zdroj: CBS.com
Původní myšlenka závodu vznikla za pouhých pět minut!
Zajímavé na celé soutěži „The Amazing Race“ je už její vznik. Původní myšlenka vznikla jako vsázka producentů Elise Doganieri a Bertram van Munster, zda se jim podaří vymyslet koncept televizního pořadu za méně než pět minut, zatímco byli na obchodním setkání. Nápad vzniknul, byl poslán do CBS a ta návrh přijala.
Jak probíhá příprava soutěžících?
Před samotným startem „The Amazing Race“ probíhají samozřejmě castingy po celé zemi. Jakmile jsou týmy vytvořeny, dostanou soutěžící seznam zemí. To proto, aby si předem zařídili víza. Samozřejmě seznam obsahuje též destinace, do nichž nakonec soutěžící nezavítají. S sebou si mohou týmy vzít oblečení, hygienické potřeby a osobní věci. Samo sebou je zakázáno používat elektronická zařízení jakou jsou notebooky, mobilní telefony, GPS a jiné. Poslední instrukce jsou zadány v hotelu. Nyní už je vše vyřízeno a hurá do závodu.
Plachtění si soutěžící užijí skutečně hodně.
HD vybavení je prý křehké, proto se vysílá v SD
Klasické televizní rozlišení dominuje formátu téměř po celou historii soutěže – sedmnáct sezón ve standardním obrazovém rozlišení do roku 2010. A to v době kdy podobné formáty jsou již natáčeny ve vysokém rozlišení (HD), štáb to zdůvodňuje tím, že filmové vybavení je křehké. Nakonec osmnáctá sezóna, jež byla natáčena ke konci roku 2010, vznikla v HD.
Hurá z Estonska do České republiky
V patnácté sezóně reality-show „The Amazing Race“ se týmy musí dostat do České republiky. Z Estonska putují samozřejmě do Prahy, dostanou se nejprve na Staroměstské náměstí (zde musí najít muže, který jim předá indicii), následně odhalí, co znamená nápis na jejich pásku (jedná se o Stavovské divadlo, samozřejmě v češtině), následně se do Tróje pluje pomocí kajaků. Po splnění úkolu míří do další části Prahy, v muzeu zvoní několik stovek telefonů, pět z nich je správných. Hlas na druhém konci sluchátka jim prozradí jedno písmeno, z pěti znaků nakonec složí jméno „Franz“ (odkazující na Franze Kafku), splní-li, postupují dál.
Po obdržení indicie si tým vybere, který úkol splní. První disciplína stanoví uplácat mokrou hlínu. Druhý úkol pak požaduje nést třicet sklenic piva od „Fleků“ přes náměstí a doručit je do restaurace Kozička. Soutěžící zavítají rovněž do Kryocentra, v komoře s teplotou -160°C musí vydržet dvě minuty, pokud se jim to nepodaří, vodítko nedostanou. Úspěšní letí z Ruzyně do Las Vegas.
Ceremoniál čínského rohu
Zajímavá pravidla aneb co jste možná nevěděli
Jako každá soutěž musí i „The Amazing Race“ mít nějaká pravidla. Asi každého napadne, že soutěžící nesmí během hry kontaktovat rodinu, používat mobily či GPS (dokonce ani vlastní mapu si nesmí s sebou vzít). Usnadnit si nesmí hráči cestu taxi službou, průvodcem v určených disciplínách ve chvíli, kdy musí jít či řídit svépomocí, se jeví též jako nikterak nenormální pravidlo.
Najdou se ovšem i velmi zajímavá pravidla. Není-li řečeno jinak, během určitých disciplín se oba členové týmu nesmí vzdálit o více než 20 stop (zhruba 6 metrů), přičemž musí být v blízkosti štábu. A ještě jedna věc – závodníci nesmí během „The Amazing Race“ kouřit.
Plány z evropské verze zatím bez jasných obrysů
Jak už bylo napsáno v úvodu, soutěž se dočkala mezinárodních verzí, jmenujme asijskou, izraelskou, latinsko-americkou či čínskou verzi. Televizní společnost AXN Central Europe v roce 2005 obdržela 2,5 tisíce přihlášek, hlásit se mohli i čeští občané… jak už to tak někdy bývá, z realizace zatím sešlo. Čeští diváci sledovali osudy soutěžících právě na AXN.