Trochu vyhulená petice za zrušení ČT

ct_allJednou za čas se vždy objeví několik rozezlených, kteří začnou volat po privatizaci, nebo dokonce rušení České televize. Zatím poslední iniciativa, která se objevila před několika týdny, se ale už na první pohled od těch předchozích mírně liší. Nehovoří se v ní totiž o zrušení všech stanic České televize, ale jeden z kanálů, zpravodajský ČT24, by měl podle představ autorů iniciativy přežít pod křídly České tiskové kanceláře. Za posledním počinem, který brojí proti existenci veřejnoprávní televize a který nese prozaický název Zrušme veřejnoprávní televizi, stojí společně s kolegy z časopisu Reflex novinář Jiří X Doležal.

Místo trávy Česká televize

Kauzy kolem České televize, její neobratné počínání si při vymáhání televizního poplatku i za vykuchané přístroje a stále častější zprávy o propojování vedení veřejnoprávní televize s politickou sférou. To vše vždy čas od času vrátí do hry myšlenku na zrušení této instituce. Mimochodem, je docela zajímavé, že i když je Český rozhlas ve spárech politické lobby usídlen daleko spolehlivěji, tak o jeho rušení, nebo privatizaci, se mluví jen málokdy.

Jiří X Doležal je profesionálním bojovníkem za své názory, jenže teď, jak se zdá, mu nějaký ten pořádný boj chybí. Jak napsal v úvodu webové stránky zrusmeverejnopravnitelevizi.cz, „Když jsem dal dohromady základní data, najednou jsem pochopil, že mám po dekriminaliozaci marihuany další historický úkol. Zrušit veřejnoprávní televizi.“
Problém který Jiřímu X Doležalovi ale zřejmě nedochází je, že zatím co pro dekriminalizaci marihuany potřeboval jen minimální znalost celé problematiky a stačilo jen dostatečně hlasitě vykřičet co celého světa nesmyslnost politického mýtu, že lehké drogy jsou cestou do pekel, tak v případě zrušení veřejnoprávní televize je přeci jen zapotřebí mít alespoň základní znalosti mediálního trhu.

Idea Doležalovy iniciativy za zrušení veřejnoprávní televize bohužel přesně zapadá do klasického schématu a dokonce jej do určité míry překračuje. Jiří X Doležal totiž přišel s následující myšlenkou. Zrušme ČT1, ČT2 a sportovní ČT4, ale zpravodajský kanál převeďme pod Českou tiskovou kancelář. Podle textu na webových stránkách iniciativy totiž mohou ČT1 nahradit komerční stanice, ČT2 stanice kabelové a internetové servery a pouze ČT24 je nenahraditelná a měla by být dál provozována pod křídly reformované ČTK.

zrusmeverejnopravnitelevizi_czHlavička stránek zrusmeverejnopravnitelevizi.cz vyjadřuje nazor autorů celkem jasně. (Screenshot: RadioTV.cz)

Kdo když ne ČT? Asi nikdo!

Opravdu by ale fungovala nahraditelnost veřejnoprávní televize tak snadno? Například u sportovního kanálu nepochybně ano. Sice by některé, komerčně méně zajímavé sporty dostaly na obrazovkách menší prostor, ale mezeru po ČT4 by komerční provozovatelé dokázali celkem bez problémů zaplnit.
U programů ČT1 a ČT2 by náhrada ovšem fungovala už jen částečně. Česká televize je stále jediným subjektem, který si může dovolit natočit například dokumentární cyklus v hodnotě několika milionů, nebo seriál, který vyloženě nečpí hloupostí. Pravda, poslední seriálová tvorba ČT s tímto tvrzení sice mírně koliduje, ale kvůli jednomu kazu by byla chyba vylít veřejnoprávní dítě i s vaničkou.
Spoléhat se na to, že kabelové televize budou vysílat nevýdělečný a na výrobu nákladný program to je vyložený nesmysl. Proč by to kterákoli komerční stanice dělala? Podobné sebevraždy se v komerčním sektoru zkrátka nevyskytují, tedy alespoň ne příliš často. A internetové servery? Pan Doležal se už dlouho na žádnou internetovou televizi nejspíš nepodíval a nezná rozpočty podobných projektů. Jinak by totiž nemohl vykládat o nahraditelnosti programu ČT2 právě internetovými servery.

Asi těžko lze tvrdit, že veřejnoprávní televize funguje tak efektivně jak by mohla, že není navázána na politickou sféru a že by nebylo možné, aby fungovala výrazně lépe, jenže to lze říct o celé řadě podniků a ještě to není důvod k tomu, abychom je rušili. Pokud by totiž špatné fungování podniku bylo důvodem k jeho zrušení, už dávno by nefungovala veřejná doprava ve většině měst, ani jedno letiště, o ČSA ani nemluvě. Ovšem nezdá se, že by kdokoli sepisoval petice požadující zrušení například pražské MHD a při tom na její rozpočet nespravedlivě doplácejí i mimopražští.

Za nekoncepční a občas zmatené fungování veřejnoprávní televize krom toho nemůže ani tak tato instituce jako taková, ale především dlouhodobé působení politiků, kteří se naučili používat média, specielně ta veřejnoprávní, stejně jako kapesník, občas i jako toaletní papír. Komerční televize tento problém vyřešily po svém, a aby co možná nejvíc omezily možnost konfliktu s politickou mocí, postupně zrušily všechny pořady, ve kterých k takovému konfliktu mohlo dojít.
Pokud už by tedy něco stálo za petici, neřkuli za změnu zákonů, pak je to především systém volby členů mediálních rad. Právě přes ně jsou veřejnoprávní instituce kontrolovatelné, jenže tuto kontrolu by neměli provádět politici, nebo dokonce lobbistické skupiny. Pokud jako občané nedokážeme ohlídat politiky natolik, aby nezneužívali veřejnoprávní média, není pravděpodobné, že bychom je dokázali ohlídat v případě médií komerčních. Jiří X Doležal tedy sice pláče pěkně, ale na špatném hrobě.

Jak zlikvidovat ČTK

Celá petice má ještě jednu a to zásadní vadu. Plán, v rámci kterého, by provozovaní současné ČT24 měla převzít Česká tisková kancelář, která by měla přejít pod blíže nespecifikovanou přímou kontrolu státu. Ponechám stranou onen přechod pod přímou státní kontrolu, to je nesmysl, který prostě za zmínku nestojí a přejdu k onomu nápadu na provozovaní zpravodajského kanálu prostřednictvím ČTK. Zatím co dnes je tisková kancelář jedinou ze všech veřejnoprávních institucí, která nezaznamenala větší ekonomické, nebo provozní problémy a její provoz je dokonce ziskový, tak podobným krokem by byla odsouzena k okamžitému propadu do červených čísel. Nešlo by tedy pouze o likvidaci pouze České televize, ale Jiří X Doležal by zvládl úspěšně zlikvidovat současně i bezproblémovou ČTK.

Na webu iniciativy se mluví o tom, že současnou agendu ČTK by zvládl „trs komerčních informačních agentur“, jenže o jakém trsu agentur je to vlastně řeč? Třeba o komickém pokusu o agenturní servis v podání Mediafaxu? Nebo o nikdy nedotaženém pokusu vydavatelství Vltava-Labe-Press? To snad ani Doležal nemůže myslet vážně.

jxd-velky2_wikiJiří X Doležal věnoval stránce celou noc, ale pak už bylo hotovo.  (Foto: cs:user:egg)

Petice systémem zahulíme, uvidíme

Zatím co ještě před nějakými deseti lety by měla myšlenka na zrušení, nebo na privatizaci veřejnoprávní televize, když už ne kulturní, tak alespoň určitý ekonomický potenciál, frekvence totiž měly svou nezanedbatelnou hodnotu, tak dnes už je podobná myšlenka naprosto nesmyslná. Vzhledem k digitalizaci televizního vysílání ztratily frekvence většinu své hodnoty, a pokud by kdokoli chtěl zahájit televizní vysílání, tak není vázaný na terestrickou licenci, ale dokonale si vystačí s registrací a následným převzatým vysíláním v některém z multiplexů.

Jiří X Doležal si neuvědomuje ještě jednu podstatnou věc, která celou petici zavádí do říše fantazie. Zrušení veřejnoprávní televize by museli podpořit ti stejní politici, kteří této televize využívají ke svému vlastnímu prospěchu a to by byli sami proti sobě.

Petice jsou krásná věc a vytváření občanské společnosti ještě krásnější. Vůbec nepochybuji o tom, že web vznikl, jak se Doležal chlubí, pouze za jednu noc. Jenže občas to chce alespoň trochu při formování myšlenek přemýšlet. Systém „zahulíme, uvidíme, je dobrý tak maximálně v blbém filmu.

Autor článku: