Dalším zádrhelem v dlouhodobém procesu přechodu od analogového pozemního vysílání k digitálnímu je žaloba, kterou podala společnost Minority. Nelíbí se jí udělování kompenzačních licencí pro DVB-T vysílání, které ze zákona musí vydávat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) těm ze šestice televizí, které uspěly v prvním digitálním tendru v roce 2006 a poté o své řádné digitální licence rozhodnutím soudu přišly.
Jako na houpačce probíhá proces televizní digitalizace v Česku. Poté, co před dvěma lety udělila RRTV šestici provozovatelů řádné licence pro pozemní digitální vysílání, někteří z neúspěšných žadatelů výběrové žízení napadli u soudu. Ten platnost vydaných licencí pozastavil. Po dlouhém legislativním závodu s časem byla šesti původně vybraným televizím zákonem udělena možnost požádat o náhradní – takzvané kompenzační licence. Pokud provozovatelé připraví formálně žádost bez chyb, RRTV je povinna jim tuto licenci vydat. Její platnost vyprší datem ukončení pozemního analogového vysílání. Poté již provozovatelé multiplexů sami mohou rozhodnout, komu umožní vysílat přes své digitální trasy.
Prozatím o kompenzační licenci požádaly a získaly ji televizní kanály Z1 a TV Barrandov. Zpravodajská Z1 své vysílání zahájila již 1.června, plnoformátová TV Barrandov start ohlásila na 11.leden příštího roku. Dalšími adepty na získání zmíněné licence jsou TV Febio, RTA, Óčko a TV Pohoda.
Udělování kompenzačních licencí teď ovšem napadla společnost Minority, která je jednou z těch, které v původním řízení neuspěly. O její soudní žalobě informoval na svém blogu národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva. „Konkrétně se tak naplnila předpověď jednoho z členů RRTV, kterou na jaře letošního roku sdělil médiím a ve které varoval, že by se „někdo“ mohl obrátit se stížností na soud,“ komentoval krok společnosti Minority Duspiva.
Také uvádí, že některými lidmi ze zákulisí médií je tato žaloba vnímána jako „útok na českou digitalizaci“. Těžko lze nyní odhadnout v jakém časovém horizontu bude česká justice schopná toto podání zpracovat a vydat k němu závazné rozhodnutí. „Nelze také vyloučit , že jde jen o první krok v celkové strategii ovlivnit celý proces a podle odborníků by mělo jít o předstupeň k řešení u Ústavního soudu. Ostatně dají se předvídat i některé možné další kroky proti přechodu na digitální vysílání a to na různých úrovních a v různých formách,“ předpovídá Zdeněk Duspiva.
Minority v původním výběrovém řízení neuspěla s projektem stanice 5TV. Její představou byla televize zaměřená na mladé diváky do 35 let. Více než polovinu programů měly tvořit původní pořady, které by zčásti dodávali i nezávislí producenti, zbytek schématu měly doplnit akvizice.