Nabídka nekódovaných českých a slovenských stanic přes satelit není příliš bohatá. Česká televize zpřístupňuje volně pouze zpravodajský kanál ČT 24, polská televize TVP divákům nabízí celoevropský program TVP Polonia. Mnohem větší porci obsahu nekódovaně nabízí maďarská MTVA i rakouská ORF. Slovenská televize nevysílá směrem do Evropy nic, ani jen zpravodajství.
Volné vysílání mohou přijímat diváci doma i v zahraničí, není potřeba dekódovací karta
Český a slovenský divák v zahraničí, nebo i domácí divák bez aktivní přístupové karty, se tak musí spoléhat pouze na velmi omezenou nabídku několika stanic. Příkladem jsou televize RELAX nebo REBEL, zmíněná zpravodajská ČT 24 a slovenská TA3, případně křesťanské televize Noe a LUX.
Nabídka by mohla být širší, pokud by se do volného vysílání zařadily i některé větší skupiny. Příkladem může být Česká televize, která na svých programech nabízí spoustu kvalitního vlastního obsahu, ale na satelitu jej volně nenabízí.
Podívejme se na příklady veřejnoprávních televizí z okolních zemí. Jejich přístup ukazuje, že atraktivní obsah lze vysílat bez kódování. Některé televize kódují jen vybrané pořady, jinak vysílají volně.
Olympijské vysílání je k dispozici volně přes satelit ve vysokém rozlišení
Příznivci nekódovaného satelitního vysílání dostali v období zimní Olympiády 2018 nečekaný dárek. K dispozici mají až čtyři programy, které přenášejí olympijské přenosy bezplatně v HD rozlišení. Ke sledování není nutná žádná dekódovací karta.
....Rakouská televize kdysi vysílala do Evropy kulturu i sport, nyní volně šíří pouze ORF 2
Mezi nejznámější patří rakouská veřejnoprávní skupina ORF a její druhý kanál. Ta svůj program ORF2 na satelitu rozděluje na několik programových pozic, včetně regionálních. Všechny s výjimkou jedné vysílají v kódovaném režimu a jsou k dispozici pouze divákům v Rakousku. ORF se však snaží oslovit i své příznivce i za hranicemi a pro ty je určená programová pozice ORF2 E, která vysílá volně.
V rámci verze ORF2 E se vysílá totožný program jako na hlavní verzi včetně všech reklam i upoutávek. Změna nastává v okamžiku, kdy začne běžet pořad, který musí být geograficky blokován. Tehdy je vysílání na pozici ORF2 E přerušeno a nahrazeno náhledem úvodní stránky teletextu. Po skončení předmětného pořadu je vysílání obnoveno.
U rakouské ORF je potřeba poznamenat, že ještě před sedmi lety bylo její volné vysílání pestřejší. Kromě zmíněné ORF2 E nabízela v nekódovaném režimu i svůj sportovní kanál ORF Sport+ a bývalou turistickou televizi TW1. Obě stanice se dělily o jednu programovou pozici.
V říjnu 2011 však místo TW1 začala vysílat nová kulturně-informační stanice ORF3 a ORF Sport+ rozšířil vysílání na 24 hodin denně. Tehdy došlo i k zakódování obou programů a volně byla ponechána pouze zmíněná ORF2 E.
Poslední 11. série seriálu Akta X se už vysílá v USA. Český divák ji prozatím neuvidí
V lednovém programu nenašla místo pro Akta X ani televize Prima COOL, ani slovenská JOJ Plus. Přitom loni touto dobou jsme mohli sledovat nové díly hned dva dny po americké premiéře.
....Maďarská skupina MTVA nabízí volně až čtyři kanály
Obdobný postup využívá i maďarská státní MTVA pro své televizní programy M1, M2, M4 a M5 na pozici 9 st. východně. Každý program má vedle své hlavní „kódované“ programové pozice i druhou s označením „Europa“, kde je k dispozici totožný obsah volně. Pokud se ve vysílání objeví pořad s geografickým omezením, divákům mimo Maďarsko se zobrazuje pouze textová informace o nedostupných vysílacích právech.
Maďarský telerozhlas tímto způsobem zpřístupňuje i svůj sportovní kanál M4 Sport, kde vysílá poměrně velkou část přímých přenosů volně. Svůj program geoblokuje pouze když je to nevyhnutné.
První letošní grand slam Australian Open odstartoval. Eurosport nabídne zápasy volně přes satelit
Eurosport vlastní exkluzivní panevropská práva na vysílání prvního grandslamu roku Australian Open. Nabídne více než 300 hodin vysílání na obou svých programech. Díky německé verzi bude k dispozici i bezplatný příjem přes satelit.
....Dostupnost českých stanic je omezená z důvodu obchodních zájmů komerčních televizí
Volné vysílání přes satelit má pro jednotlivé televize výhodu v tom, že své vysílání dostanou i k divákům mimo území svého domovského státu. Tím nepřímo dochází i k omezení pirátského příjmu programů ze strany diváků v zahraničí. Divák má totiž k dispozici vysílání svých domovských stanic bez nutnosti obcházet kódování nebo smluvní podmínky operátorů.
Na českém trhu však větší dostupnosti volného vysílání brání především obchodní zájmy jednotlivých televizí. Největší komerční skupiny Nova, Prima a Barrandov vysílají své hlavní programy na anténě volně, ale na satelitu a v kabelovkách požadují od diváků za ty samé programy poplatky. Z tohoto důvodu jsou nuceny kódovat i své mezinárodní verze.